Článek
Nápoje z dob socialismu v Československu měly své kouzlo a mnohé z nich se dodnes těší oblibě. Ať už to byla osvěžující Kofola, sladká Vinea, nebo tradiční šumivky, tyto nápoje jsou součástí kulturního dědictví a nostalgie mnoha generací. A co teprve speciální míchané drinky!
Kofola
Kofola je bezesporu jedním z nejikoničtějších nealkoholických nápojů, který vznikl v roce 1960 jako odpověď na nedostatek Coca-Coly a Pepsi na trhu.
První Kofoly se vyráběly v Pražských cukrárnách a sodovkárnách, které tehdy ještě nesly název Národní podnik Zátka.
S charakteristickou chutí, kterou tvoří směs různých bylin a ovocných výtažků, si rychle získala oblibu. V 90. letech došlo k oživení značky a dnes je Kofola opět velmi populární.
Mimochodem, Kofola obsahuje tajnou směs pěti bylin, kterou zná jen pět lidí. Mezi nimi je i šéf kontroly kvality a vývoje společnosti Kofola Petr Pravda.
„Je tam cukr, jsou tam ovocné koncentráty a tu chuť dodává karamelizovaný cukr a hlavně bylinné extrakty. Je tam 14 přírodních látek a ty jsou vyvážené tak, aby chutnaly jako Kofola,“ prozradil ke složení Pravda pro Český rozhlas.
Vinea
Vinea je hroznový nápoj, který byl poprvé uveden na trh v roce 1973. Tento nápoj se vyrábí z hroznové šťávy a je oblíbený pro svou sladkou, osvěžující chuť.
I po pádu socialismu si Vinea zachovala svou popularitu a stále je oblíbeným nápojem mnoha lidí.
Šumivky a limonády
Tradiční šumivé nápoje a limonády byly také velmi populární. Mezi nejznámější patřily žlutá citronová limonáda, oranžová a malinová šumivka.
Tyto nápoje se prodávaly v různých skleněných lahvích s korunkovým uzávěrem a byly oblíbené zejména mezi dětmi.
Limonády dodávaly na trh různé konglomeráty podniků, takže v Praze to byly podniky cukráren a sodovkáren, jinde zase limonády sjížděly z linek konzerváren a lihovarů.
Citronáda ZON
ZON, což je zkratka pro Závody ovocných nápojů, byla značka, která vyráběla různé ovocné nápoje včetně citronády. Citronáda ZON byla oblíbená pro svou výraznou citronovou chuť a osvěžující vlastnosti.
Rodinná firma ZON byla založena v květnu roku 1879 třebíčským rodákem Ferdinandem Kubešem. V roce 2010 se objevila na serveru Lidovky mezi potravinami, které neprošly kontrolou.
„Tato v uvozovkách točená limonáda má ve složení čtyři umělá sladidla: kromě aspartamu a acesulfamu i sacharin a cyklamát; o posledním z nich byly již před lety zveřejněny odborné studie dokazující poškozování zdraví. Konkrétně byly cyklamáty spojovány s rakovinou močového měchýře,“ uvedla pro server Hanka Michopulu.
Sirupy Ovocit
V dobách socialismu byly velmi oblíbené také různé ovocné sirupy, které se ředily vodou. Mezi nejznámější patřily sirupy s příchutí malin, jahod, citronu nebo černého rybízu. Tyto sirupy byly častou součástí domácností a používaly se nejen k přípravě nápojů, ale i do různých dezertů.
Mezi legendy patří Ovocit s postavičkou zahradníka Ovocínka, který se na trhu objevil v 70. letech. Konkurentem se mu v 80. letech stal koncentrát Sunquick.
Tvrdý alkohol
Základem každé domácnosti musely být vaječňák, zelená a griotka. Tyto ingredience se následně míchaly s vodkou, rumem či pivem.
Server eXtra připomíná například Magické oko, což je panák zelené pozvolna spuštěný do sklenice piva. Připomenout můžeme také Vodníkovo sperma (zelená s mlékem), Semafor (vaječňák, griotka a zelená) nebo Mozek (griotka a vaječňák).
Velké oblibě se pak těšily takzvané long drinky, jakými byly (a dodnes jsou) Bavorák, což je fernet s tonikem, a Beton, tedy becherovka s tonikem. A nelze zapomenout na Houbu, což je označení pro červené víno s colou.
Zdroje 100+1, Lidovky, eXtra, Český rozhlas