Hlavní obsah

Lenka (33): Na dovolené v Egyptě mi manžel začal kupovat šperky. Pravý důvod mě rozplakal

Foto: Freepik

Nikdy předtím mi nekoupil žádný šperk. Ani na narozeniny, ani na výročí. Ne že by byl lakomý, to ne. Spíš na to nebyl typ. Tvrdil, že šperky jsou zbytečnost, že jsou to jen drahé cetky, které nemají žádnou praktickou hodnotu. A já to respektovala.

Článek

Ani já nejsem ten typ, co by toužil po diamantovém prstýnku. Mám ráda jednoduchost. Praktické dárky. Malá gesta. Dotek, pohlazení, teplý čaj, když jsem nemocná. Jenže pak jsme jeli na dovolenou do Egypta. A tam se všechno změnilo.

Bylo to poprvé po letech, co jsme někam vyrazili sami. Bez dětí, bez práce, bez spěchu. Týden v rezortu u Rudého moře. Vzali jsme si all-inclusive, protože jsme si říkali, že si to konečně zasloužíme. Po tom všem. Po rekonstrukci bytu, po všech těch měsících, kdy jsme kolem sebe jen prolétávali mezi povinnostmi. Už samotná cesta byla jako z jiného světa. A v tom jiném světě, hned druhý den, mi začal kupovat šperky.

Stáli jsme u stánku s korálky a přívěsky, kde arabský prodavač zpíval něco o kráse evropských žen. Já si prohlížela jednoduchý stříbrný náramek a chtěla ho jen tak z legrace vyzkoušet. Když jsem ho sundávala, manžel beze slova zaplatil a nasadil mi ho zpátky na ruku. Usmál se a řekl jen: „Ti sluší.“ Zůstala jsem trochu překvapená, ale bylo to milé. Po dlouhé době se na mě podíval tak nějak jinak. Ne jako na mámu dvou dětí, která večer padne vyčerpaná na gauč. Ale jako na ženu. Tu, do které se kdysi zamiloval.

Další den to byl prstýnek. Pak náušnice. Vždycky u nějakého pouličního stánku, vždycky trochu neplánovaně. A pokaždé jsem se cítila zvláštně. Jako bych procházela něčím, co není reálné. Můj muž, který ještě před týdnem kroutil hlavou nad cenou kytice, najednou vyjednával s prodavačem o pravém stříbře a platil v dolarech bez mrknutí oka. A já se poprvé po dlouhé době cítila krásná. Viděná. Výjimečná.

Ale něco ve mně bylo i trochu nesvé. Věděla jsem, že se něco děje. Bylo to totiž až moc nezvyklé. A on se začal chovat jinak i mimo tržiště. Častěji se mě dotýkal, častěji mi hleděl do očí, večer se mě ptal, jak se cítím, a ne jak dlouho ještě budeme čekat na hlavní chod. A já se ptala sama sebe, co se změnilo. Co to znamená. Nechtěla jsem si kazit tu atmosféru podezřením, ale zároveň jsem cítila, že mi něco uniká.

Zlom přišel ve čtvrtek večer. Seděli jsme na pláži, popíjeli víno z plastových kelímků a sledovali západ slunce. Bylo to kýčovité, ale nádherné. A pak řekl něco, co mi dodnes zní v uších. „Víš, já jsem ti ty šperky nekupoval kvůli tomu, že bys je potřebovala. Kupoval jsem je, protože jsem se bál, že už je nikdy nestihnu.“ Nechápala jsem. Ztuhla jsem. Myslela jsem, že je to jen nějaká metafora, něco romantického. Ale nebyla.

Začal mi vyprávět o tom, že před měsícem byl na vyšetření. Kvůli bolestem břicha. Nechtěl mi to říkat, prý mě nechtěl zbytečně děsit. Ale výsledky ukázaly něco, co si žádá další vyšetření. Slova jako „nález“, „biopsie“, „možná operace“ zazněla mezi větami, jako kdyby to byly běžné výrazy. A mně začalo docházet, proč se celá ta dovolená najednou zdála tak zvláštně intenzivní.

„Možná je to planý poplach,“ řekl. „Ale když jsem tam ležel na tom vyšetřovacím stole, uvědomil jsem si, že žiju hrozně rychle. A že ti vlastně skoro nic nedávám. Že se pořád za něčím ženeme, ale zapomněli jsme, proč jsme spolu.“ Mlčela jsem. Ne proto, že bych neměla co říct, ale protože mi došla slova. Seděla jsem tam v teplém písku, v náručí člověka, kterého znám patnáct let, a měla pocit, že se mi otevírá poprvé.

Ten večer jsem si poprvé uvědomila, kolik věcí považujeme za samozřejmé. Kolik lásky se ztrácí v rutině. Kolik něhy se rozpouští mezi nákupy, úkoly, dohady o tom, kdo dneska vyndá myčku. A jak málo někdy stačí, aby se člověk zastavil a uviděl toho druhého znova. Ne jako součást domácnosti. Ale jako bytost, na které mu záleží.

Nešlo o ty šperky. Nešlo o peníze. Šlo o gesto. O pokus něco vyjádřit beze slov. O snahu vrátit se k něčemu, co mezitím zapadlo prachem všedních dní. A i když jsem brečela, hodně brečela, nebyl to smutek. Byla to směs vděčnosti, strachu, lásky a naděje. Všechno najednou. A tehdy jsem pochopila, že tohle není dovolená. Tohle je zkouška. A možná i nový začátek.

Po návratu domů jsme šli hned na další vyšetření. A i když jsme si prošli několika týdny strachu, nakonec to dobře dopadlo. Ukázalo se, že to nebylo nic zhoubného. Úleva byla obrovská. A zároveň s ní přišlo i něco dalšího. Odhodlání, že už nechceme žít jako dřív. Že nechceme jen fungovat. Chceme žít. A být spolu doopravdy, ne jen vedle sebe.

Dnes nosím ty šperky často. Ne protože by byly cenné. Ale protože mi připomínají to, co jsme málem ztratili. A co jsme našli znova. Připomínají mi, že láska není o velkých gestech, ale o odvaze být upřímný. I když je to nepohodlné. I když se bojíš. A že někdy právě strach tě přivede zpátky k tomu nejdůležitějšímu.

A tak jsme si doma zavedli nový zvyk. Každý týden uděláme něco jen pro sebe. Jeden večer bez telefonů, bez televize, bez dětí. Jen my dva. A mluvíme. Někdy mlčíme. Někdy se smějeme. Někdy pláčeme. Ale jsme tam spolu. Přítomní. A to je možná ta největší výhra, kterou jsme si z Egypta přivezli.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz