Hlavní obsah
Internet a technologie

Jak na výběr a zabezpečení mobilu pro děti? Není to tak těžké

Foto: Spajk.cz

První telefon

Výběr a zabezpečení nového telefonu pro děti není legrace. Když ale budete vědět jak na to, hravě to zvládnete. Jak vybrat správný model a vše nastavit, aby vaše dítě bylo v bezpečí online i offline?

Článek

Vánoce jsou za dveřmi a spousta rodičů plánuje překvapit své ratolesti novým mobilem. Je to velký krok, který přináší nejen radost, ale taky značnou zodpovědnost. Mobilní telefon dnes zdaleka není jen o zábavě, často může být zdrojem nepříjemností. Těm se dá z velké části předejít, když dodržíme pár jednoduchých zásad online bezpečnosti. Jak vybrat ten pravý telefon a zajistit, aby jeho užívání bylo pro vaše dítě bezpečné?

Výběr vhodného zařízení je klíčový

Při výběru telefonu pro dítě je důležité zvolit takový model, který bude dostávat automatické aktualizace po co nejdelší dobu. Tím zajistíme, že zařízení bude chráněno před nejnovějšími hrozbami. Představte si to třeba jako auto, které potřebuje pravidelný servis, aby byli jeho pasažéři na cestách v bezpečí. Stejně tak telefon potřebuje aktualizace, aby byl bezpečný na internetu.

„Zdatnost“ telefonu volte tak, aby zvládl i nějakou tu hru, jinak by vaše dítko asi z přístroje nemělo očekávanou radost. Doporučujeme vybírat ze známých a osvědčených značek, které garantují dlouhodobou podporu. Pokud dál váháte, zvolte výrobce, který má dobré recenze a poskytuje kvalitní servis.

Nezapomeňte na příslušenství

Bezpečnostní sklo a obal jsou základem pro ochranu telefonu před mechanickým poškozením. Děti mohou být nepozorné a telefon by tak mohl zažívat letecké dny častěji, než je zvykem u dospělých uživatelů, i když asi všichni víme, že ani těm se nehody nevyhnou.

Dále je důležité pořídit odpovídající napájecí adaptér, protože ten už často není součástí balení. Bez těchto nezbytností může být telefon náchylnější k poškození.

Instalace všeho důležitého

Zvažte, zda chcete trávit Štědrý večer nastavováním nového zařízení. Možná je lepší to udělat předem, abyste měli více času na rodinné aktivity a štědrovečerní pohodičku. První nastavení telefonu může zahrnovat instalaci základních aplikací, nastavení účtů a konfiguraci bezpečnostních opatření. Pokud se jedná o úplně první telefon vašeho dítka, tenhle krok je víc než vhodný — dítě už nic nebude zdržovat od toho, aby si telefon jaksepatří otestovalo a vy si užijete klidný večer bez vzruchů z toho, že něco nejde nainstalovat dost rychle a podobně.

Mám nastavit dětský účet?

To je velmi dobrá otázka. Pokud se ptáte na můj osobní názor, pro děti mladší 14 let je dětský účet nezbytný. Tento účet vám umožní kontrolovat a „řídit“ telefon pomocí rodičovské kontroly. Díky tomu můžete sledovat, jaké aplikace dítě používá, a omezit přístup k nevhodnému obsahu. Dětský účet také umožňuje nastavit limity pro používání telefonu, čímž zamezíte nadměrnému zírání do obrazovky.

Má smysl instalovat antivirus?

Ptáte se bezpečnostního experta, jakou čekáte odpověď? Antivir by měl být jednou z prvních nainstalovaných aplikací. Ideálně zvolte stejný, jaký máte na počítači, abyste mohli propojit účty a ušetřit za novou licenci. Antivir pomůže chránit telefon před škodlivým softwarem a dalšími hrozbami. Možná nezachytí úplně všechno, ty největší hrozby ale budete mít pokryté.

Bezpečná správa hesel. Jak na to?

Klíčenka pro uživatele Apple je skvělá věc. Dnes také Google nabízí uživatelům Androidu možnost ukládat hesla a používat je v případě potřeby. Je to určitě lepší než mít jedno heslo pro všechno, ale plnohodnotní správci hesel toho nabízejí mnohem více. Máte několik možností, z nichž bych zmínil alespoň dvě:

  • KeePassDX: S tímto řešením získáte nejen výkonného správce hesel zdarma, ale také kontrolu nad svými daty. Musíte však také myslet na to, jak synchronizovat hesla s jinými zařízeními.
  • Bitwarden: Synchronizace dat je jednodušší díky službám, jako je Bitwarden. Neváhejte se podívat na bezplatnou verzi. Rozsah funkcí by měl většině uživatelů úplně stačit.

Používání správce hesel je jako mít bezpečnostní trezor – všechna hesla jsou bezpečně uložena a přístupná pouze těm, kteří mají klíč.

Měl bych zvážit další bezpečnostní opatření?

Než dáte svému dítěti telefon, varujte ho před riziky, jako je kyberšikana, nevhodný obsah nebo stalking. Nastavte pravidla používání telefonu, která mohou zahrnovat například to, že rodiče budou mít přístup ke všem heslům či dohled nad všemi nainstalovanými aplikacemi. Důležité je také předem nastavit, co se stane, když dítě pravidla nedodrží.

Vhodné aplikace pro rodičovskou kontrolu

Existuje mnoho aplikací, které vám mohou pomoci s kontrolou dítěte na chytrém telefonu. Některé z nich dokážou sledovat, co dítě na telefonu dělá, jiné vás upozorní, když dítě použije nevhodná či riziková slova během online komunikace. Je důležité najít rovnováhu mezi ochranou dítěte a respektováním jeho soukromí a je taky potřeba zdůraznit, že žádná aplikace rodičovské kontroly nenahradí vzájemnou komunikaci mezi rodičem a dítětem.

Nezapomeňte novým uživatelům chytrých telefonů říct, že když objeví na internetu něco znepokojivého či nesrozumitelného, je úplně v pořádku, když za vámi přijdou a společně se o tom pobavte. Pravidelně taky připomínejte, že osobní informace by se rozhodně neměly sdílet s neznámými lidmi a že by měli být obezřetní při stahování aplikací a klikání na podezřelé odkazy. Nebojte se dětem ukazovat reálné podvodné e-maily nebo SMS zprávy, případy kyberšikany nebo třeba důsledky posílání intimních fotek. Vzájemná diskuze možná nebude vždycky příjemná nebo jednoduchá, ale je to přece určitě lepší, než tomu děti vystavit a nepřipravit je na to, co se může stát, když si nedají pozor.

Zdroje:

https://spajk.cz/ftp/infografiky/mobil%20pod%20stromečkem.png

https://spajk.cz/whatsapp-u-deti-rodicu-v-praci-i-ve-skole/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám