Článek
Je to tak. Jsem oficiálně označenej, čipovanej, mám vlastní číslo, už mi chybí jen čárkovej kód. Nemůže za to Bill Gates, vakcína proti COVIDu ani ještěří lidé. Udělal jsem to sám a dobrovolně.
Je to bezpečný?
Celkové pobláznění kolem sledování lidí prostřednictvím čipů je samozřejmě blbost. A to říkám jako člověk se značnou dávkou paranoi. Čip v sobě nemá GPS, Glonass ani jinou technologii pro sledování polohy, kterou by navíc bylo třeba dost výrazně napájet energií.
Další věc je dosah - čip má dosah maximálně jednotky centimetrů (10, ale spíš míň) a aktivuje se jen tak, že dostane energii ze čtečky. Sám o sobě žádný zdroj energie nemá, takže nic nevysílá a je zcela pasivní. Nemá ani žádné připojení k netu, takže nehrozí, že by ho někdo hacknul.
Dříve se tyto čipy používaly především pro identifikaci domácích zvířat, odkud je asi většina z nás jako implantáty zná – měl jsem očipovaného psa, teď želvu… Já sám jsem se však neočipoval kvůli identifikaci (i když i to se může v některých případech hodit), ale z jiných důvodů.
Proč to děláš?
Častá otázka. A pochopitelná. Od dětství miluju cyberpunk. TL;DR – byl to můj sen už tak od 13 let. Od chvíle kdy jsem viděl Terminátora, Hvězdné války a Robocopa, jsem chtěl mít mechanické tělo. Nebo alespoň jeho část, konkrétně levou ruku – o tom snívám do dneška. A když pak přišly hry jako můj milovaný DeusEx, které byly na tělesných modifikacích pomocí bioimplantátů postavené, to jsem byl úplně ve svém živlu. A co teprve ještě novější Cyberpunk 2077! Tomu že lidské tělo je křehké, nedokonalé a pomocí upgradů rozšiřitelné, se zkrátka věnuje spousta literatury, her i filmů.
Když to miluješ, není co řešit. A protože jsem se v posledních letech technicky posunul směrem k bezpečnosti, hackování a krom softu začal trochu blbnout i s frekvencema a bezdrátama, tak si poslední rok hraju s Flipperem Zero, o kterém jsem napsal samostatný článek.
A tak mám kolem sebe spoustu NFC a RFID zařízení, nebo je alespoň vnímám v běžném životě kolem sebe více než běžný člověk. Pouští mě do posilky, sdílí se s nimi kontaktní údaje (vcard, elektronická vizitka), dají se s nimi otevřít dveře, spustit IFTTT automatizace, prostě cokoliv… Moje otázka tedy zní, proč nemít všechny tyhle užitečné pomocníky doslova po (v) ruce?
Co je to to RFID a NFC?
Technicky vzato NFC=RFID, ale pojďme se držet běžného užívání těchhle termínů.
- RFID pro neregulované „nízkofrekvenční“ tagy s frekvencí 120-150 kHz, které používají nejrůznější proprietární protokoly
- NFC pro „vysokofrekvenční“ zařízení s frekvencí 13,56 Mhz, která používají právě NFC.
NFC (Near Field Communication) je tedy soubor protokolů postavený na podmnožině protokolů RFID a umožňuje bezdrátovou komunikaci na krátkou vzdálenost (typicky do 10 cm) mezi různými zařízeními. NFC se používá například pro bezkontaktní platby, otevírání dveří čipem nebo přenos dat mezi zařízeními, to už určitě znáte.
K čemu mi to teda je?
Tady se konečně dostaneme k odpovědi, pojďme si to spojit. Jsem nadšenec do cyberpunku, praktického využití bezdrátových technologií a lásku k chirurgii (pár let jsem strávil na operačním sále chirurgie, ale o tom třeba jindy) a máte výsledek - očipovaného geeka Spajka.
Měl jsem takovou jedoduchou vizi - budu mít v ruce vizitku, bude to eko bio chia a bude to mít wow efekt, který bude působit i jako ice breaker. Zároveň mě to bude pouštět do fitka a nebudu s sebou muset tahat telefon. A krom fitka to bude otevírat případný další NFC/RFID zámky, (třeba na hotelích a pod.).
Tak jsem se rozhodl svou vizi následovat….
Budoucnost je v biohackingu
Čipování může být budoucnost, usnadní nošení dokladů a plateb. Spojení elektroniky s tělem je nevyhnutelné, už dnes máme elektronické protézy a senzory. Cyberpunk se blíží, lidské tělo se může upgradovat.
Stálo to za to?
Jednoznačně! Pokud víte, co je NFC a k čemu ho použít, jděte do toho. Jedno píchnutí, víc strachu než bolesti a za pár minut jste kyborg. Až se potkáme, přiložte telefon k mé levé ruce.
No a jestli chcete vědět, jak to celý probíhá, mrkněte na podrobnosti.
Zdroj: Spajk.cz