Článek
Kontroverznost prezidenta Donalda Trumpa v politice je jedna věc, jako člověka není jednoduché ho hodnotit, když ho osobně neznáme. Co je však podstatné, jsou jeho rozhodnutí ve vztahu k životnímu prostředí a těžbě nerostných surovin, které jsou doslova zničující. Dalo by se to označit za environmentální zločiny současnosti a blízké budoucnosti s globálním dosahem. Nejhorší na tom je, že to prezident Donald Trump pravděpodobně vůbec nevnímá, jako svoji chybu. Vypadá to, že v jeho slovníku prostě slovo „ekologie“ chybí. Rozhodli jsme se tedy sledovat jeho ekologické přešlapy a zločiny proti přírodě bez zaujatosti a zde je první z nich.
Devastace vzácných podmořských ekosystémů
Současná Trumpova administrativa nově otevírá mimořádně cenná podmořská území komerčnímu průmyslovému rybolovu. Rozsáhlá a dosud přísně chráněná oblast v Tichomoří, známá jako „Pacific Remote Islands Marine National Monument“ je v kritickém ohrožení. Tyto podmořské ekosystémy jsou od roku 2009 chráněny rozhodnutím tehdejšího prezidenta George Bushe -a jednalo se o 223 000 km² podmořských ekosystémů. V roce 2014 prezident Barak Obama ještě rozšířil toto přísně chráněné území na 1,27 milionu km². Od dubna 2025 na základě rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa je však tento podmořský park v reálném ohrožení.
Díky těmto moudrým rozhodnutím bývalých prezidentů sloužily tyto oblasti jako bezpečná útočiště pro ohrožené mořské druhy, zatímco dnes jsou otevřeny komerčnímu rybolovu. Tento krok ruší zákaz průmyslového rybolovu v rozsáhlých vodách, které byly dříve chráněny jako „no-take“ zóny — tedy oblasti, kde byl veškerý rybolov zakázán. Toto absurdní rozhodnutí přichází v době, kdy jsou oceány již extrémně ohrožené klimatickou krizí, znečištěním a především neudržitelným průmyslovým rybolovem a doslova masivním přelovováním. Křehké korálové útesy, migrující druhy ryb, mořské želvy a savci jsou ještě více v ohrožení než tomu bylo doposud! Tato změna je dalším přímým ohrožením jednoho z nejcennějších mořských biotopů na planetě. Narušení rovnováhy v těchto vodách může mít katastrofální dopad nejen na biodiverzitu, ale i na celkové zdraví oceánů, tedy i klimatické podmínky.

Chráněná území Pacific Remote Islands Marine National Monument mají 1,27 milionu km2 podmořských ekosystémů.
Po několika desetiletích snah o zvýšení lidského povědomí o ochraně podmořského světa a pobřežních ekosystémů zde máme období environmentálního zmaru. Je až neuvěřitelné, jak se byznysmeni a světoví obchodníci téměř vůbec nezajímají o životní prostředí, jako by se jich netýkalo. Vzhledem k této skutečnosti, která je ještě umocněna zájmy nadnárodních společností lačnících po nových možnostech vyšších zisků, nás nečeká nic pozitivního, co se ochrany životního prostředí týká. Politika „urvat co se dá“ nabírá na tempu a jediný, kdo to může změnit je uvědomělý občan, ale zatím to vypadá, že posledních deset let environmentální osvěty společnosti v našich euro-amerických vodách nepadlo na úrodnou půdu.
Co tedy můžeme udělat pro oceán my občané teď a tady!?
✅Přestaňme s konzumací mořských živočichů a omezme, nebo je úplně vynechme ze svého jídelníčku. Tohle je nejrychlejší cesta, jak se může jednotlivec odstřihnout o mašinerie ničení podmořských ekosystémů. Nepodporujme tento druh devastačního byznysu, který má svědomí již tak destruktivní rybolovný průmysl, jenž vážně ohrožuje křehké podmořské ekosystémy a jejich biodiverzitu.
✅Potřebujete esenciální mastné kyseliny Omega 3? Ty jsou obsaženy v mořských řasách, ze kterých je ryby teprve získávají, tedy kupujte Omega 3 z mořských řas, nikoliv z ryb.
✅ nekupujte olej z krylu, poněvadž je to další devastační průmysl, který devastuje rozsáhlé mořské ekosystémy a způsobuje nerovnováhu v oceánech, která poškozuje celý potravní řetězec až po samotné velryby.
I přes fakt, že nejsme Američané, tak jsme součástí globálního světa, tedy nejsme mimo hrací plochu, kde se reálně bojuje o stav životního prostředí ve velmi blízké budoucnosti, což může ovlivnit pouze aktivní přítomnost. Je to na nás všech!
Zdroje: https://www.nytimes.com/2025/04/17/climate/trump-fishing-marine-protected-zone.html?smtyp=cur&smid=fb-nytimes&fbclid=IwY2×jawJwv61leHRuA2FlbQIxMAABHqUS1ENmgoTGEyl87sdBBFyEE1TTXoQIDSs71tVUVpMZQ3Wii9hQfmpnQgt8_aem_9FKEXuvt62MyVJdUDfTCmA
www.justicefornature.org