Hlavní obsah
Názory a úvahy

Dokáže myslivost reagovat na změnu společnosti a vydat pachatele trestné činnosti z vlastních řad?

Foto: Jan Suchý / Justice for Nature (se svolením autora)

Informovat myslivce je důležité v terénní akci tam, kde to nepřehlédnou.

Myslivost se v současné době potýká s neschopností se postavit svým vlastním členům a spolkům, které porušují zákon. Pytláctví, trávení zvířat jedem karbofuranem nebo bezdůvodné střílení po psech jsou jen špičkou ledovce. Postaví se tomu myslivci?

Článek

Myslivost je v našich krajích dlouhou dobu, je postavena na tradicích, nikoliv biologickém výzkumu a topí se v nesnázích vlastního ega. Dlouhodobá izolace této skupiny lidí od běžné společnosti se začíná podepisovat na její blízké budoucnosti, aniž by si to uvědomovali. Jejich neochota se přizpůsobit změnám, výzkumu, novým znalostem, ale též nastavení společnosti, se však může stát jejich hrobem a vymřením po meči. Bude mít mladá generace zájem o pokračování tradic, na jejichž vrcholu je lov zvířat a v některých případech též porušování zákonů na ochranu zvířat před týráním? Bude se chtít mladá generace babrat v krvi zvířat nebo to odmítne? To se teprve uvidí, ale doba se mění.

Foto: Jan Suchý / Justice for Nature (se souhlasem autora)

Nálezy mrtvých divokých zvířat v krajině jsou až nebezpečně časté. Jedná se o legální i nelegální zástřely, podezření na otravené návnady a zvířata.

Už od dětských let jsem měl rád přírodu a vášnivě jsem četl příběhy indiánů, kovbojů a lovců kožešin. Současně jsem hltal příběhy pravěkých lovců mamutů či rychlonohého Džara. Všechny tyto knihy a filmy byly prokořeněny lovem zvířat, který zde byl heroizován a podáván jako hrdinství. Byla úplně jiná doba a lov byl romantizován. V patnácti jsem se měl rozhodnout, kam studovat a zvítězila lesnická škola, včetně studia myslivosti ve třetím a čtvrtém, což bylo zakončeno maturitní zkouškou. Ono tehdy nebylo moc na výběr, když jste chtěli být blízko lesu a zvířatům. Již velmi brzy jsem však pochopil, že touto životní cestou nepůjdu a to hned po dvou školních honech na bažanty, kde jsem si uvědomil, že se pro nás živá zvířata mají stát pouhými terči a předmětem lovecké zábavy. Většina kluků tam byla z mysliveckých rodin, takže jim to přišlo normální. Geny rodiny z matčiné strany se na mně v tomto ohledu nepodepsaly a to i přes fakt, že jsem jezdil na prázdniny ke strýci, který byl myslivec, stejně jako jeho otec, můj děda, a jeho syn, můj bratranec. Ten už na rozdíl od svého otce pojal myslivost jinak, zištně a stal se z něj nebezpečný pytlák, který byl v roce 2005 pravomocně odsouzen právě za pytláctví a v jeho domě, po mých prarodičích se našlo 1358 trofejí upytlačených zvířat. Tvrdil, že je sběratel, což byla z poloviny pravda, ale jen částečně. Co k tomu dodat? Stav české myslivosti jsem měl přímo před očima a moje klukovské ideály se velmi brzy rozplynuly. Moje životní dráha směřovala jiným směrech. Policista, potápěč, dobrodruh a nakonec ochránce divoké přírody a deštných pralesů, strážce přírody, předseda Justice for Nature, člen International Ranger Federation, kapitán výzkumné ochranářské lodi, lektor vzdělávacího programu pro děti o přírodě (www.nepz.cz) a zarytý odpůrce trofejového lovu a ubližování zvířatům pro zábavu.

V současné době mě myslivost opět zajímá, ale z jiného úhlu pohledu. Je až nepochopitelné, jak samotní myslivci myslivost dehonestují a jakým způsobem se prezentují na sociálních sítích, svých loveckých fórech a jak dělají vše proto, aby veřejnost a mladá generace nad těmito lidmi nejen pokřivila znechuceně grimasu, ale doslova je odsoudila za jejich chování a jednání v krajině. Ve své podstatě se z myslivosti stává záliba pro úzkou skupinu mužů a méně žen, kteří opustili majoritní společnost a utápí se v oslavování myslivosti v úzkém okruhu soukmenovců, a poněvadž je jich 88 000, tak vlastně ani nikoho zvenčí nepotřebují. Mají své zbraně, trofeje, výstavy, plesy, soutěže v troubení, terénní auta, posedy, uniformy, mluvu, latinu, tradice, spoustu alkoholu a hlavně lov. Je to uzavřená komunita, která je však prokořeněna téměř všemi profesemi a celou společností. Jen málokterá rodina či mezilidské vazby nemají ve svých řadách nějakého myslivce.

Myslivci a porušování zákonů

Tato komunita drží legálně lovecké zbraně, tedy je to 88 000 ozbrojených lidí, které spojuje láska ke zbraním a olovu, trofejím na zdech, ale též alkoholu, který k této zábavě neodmyslitelně patří. Jaké typy lidí přitahuje zabíjení zvířat, držení zbraní s možností lovit, uniforma a přijetí do mysliveckého řádu se všemi poctami, které připomínají spíše sektářské rituály? Nemusí se nám to líbit, ale až potud je to zákonné a společensky přijaté. To, co je však přešlap, je páchání trestné činnosti, která vychází z řad této lovecké komunity. Jedná se o pytláctví, jenž mají v nemálo případech na svědomí samotní myslivci. Máme zde trávení zvířat prudkým, nebezpečný a zakázaným jedem karbofuranem. Někteří z nich střílí po psech, aniž by na to měli právo, poněvadž tak může jednat pouze myslivecká stráž a nikoli běžný myslivec a to pouze v případě, že pes štve zvěř a je 200 metrů od posledního obydlí/plotu. Jak je možné, že jim to zatím prochází?

Pojďme se nyní podívat do médií, kde se nám případy porušování myslivců objevují nejčastěji:

Otřesný případ pytláka z Ořechova u Brna z roku 2005, v jehož domě se našlo 1358 trofejí jelení, srnčí a dančí zvěře. Jednalo se o člena rodiny, v níž byla myslivost dlouholetou tradicí. Jeho otec mu potvrdil, že se jedná o dědictví a sběratelské kousky. Ochrana syna předčila ochranu jména myslivosti? Muž byl nakonec zproštěn obžaloby a nebylo mu prokázáno, že by nabyl takové množství trofejí nelegální cestou! Jaká však byla skutečnost?

https://www.lidovky.cz/domov/udajny-nejvetsi-pytlak-je-volny.A090119_121608_ln_domov_glu

V roce 2013 zastřelil myslivec mladého trampa v Rakoveckém údolí na Vyškovsku a dostal za to neuvěřitelných 38 měsíců vězení! V podstatě za vraždu, ale soud to vyhodnotil jako usmrcení z nedbalosti. Hovořilo se tehdy i o alkoholu v krvi. Je skutečně myslivcům povoleno zabíjet bez řádného trestu dokonce i lidi? Na to bychom se museli zeptat soudců.

https://www.idnes.cz/brno/zpravy/nejvyssi-soud-potvrdil-trest-myslivci-jenz-zastrelil-space-na-poli.A160921_092959_brno-zpravy_daj

Podívejme se do sousedního Slovenska a opět zjistíme, že není problém, aby psychicky narušení lidé dostávali zbrojní průkaz a lovecký lístek. Jakým způsobem taková oprávnění získávají a není náhodou vhodné, aby museli i myslivci dělat psychologické testy, jako například policisté, než získají dlouhou kulovou zbraň či brokovnici?

https://www.topky.sk/cl/11/1338940/Polovnik–ktory-zabil-svoju-zenu-a-syna–mal-psychicke-problemy

Další tragédie se odehrála na Slovensku v Čachticích, kde myslivec zastřelil matku dítěte a učitelku mateřské školky poté, co údajně čistil zbraň a po neočekávaném výstřelu ji zasáhl do hrudi v protějším paneláku na 120 metrů! Jaká však byla pravda a dozvíme se to někdy? Jako bývalý policista a myslivec by asi měl vědět, jak se čistí zbraň a je vůbec technicky možné, aby při čištění kulovnice mohl vyjít výstřel, který směřoval přes ulici do jiného okna, za nímž stála mladá žena? Pokud by to bylo v nějakém americkém filmu, jednalo by se o nějakého šmíráka, který sledoval mladou ženu skrze puškohled a z legrace zmáčkl spoušť, netuše, že je nabito. Jaká však byla realita nevíme. https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/681871-tragicky-vystrel-v-cachticiach-usmrtil-mamicku-pri-bezpecnej-manipulacii-by-sa-to-nestalo/

Vraťme se domů do Česka, kde není ojedinělé, že nějaký myslivec zastřelil lidem psa a to na místě, kde to není možné, jako v tomto případě. Jak dlouho jim budou u soudů procházet pohádky o tom, jak si spletl psa s jiným zvířetem?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-myslivec-zastrelil-zene-behem-prochazky-psa-podle-policie-nejspis-prestupek-227160

https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/pes-zastreleny-stene-myslivec-hlinne-patrani-policie.A240226_779578_jihlava-zpravy_mv

Takhle bychom mohli pokračovat hodně dlouho, ale ještě se zkusíme podívat na odsouzené traviče zvířat, poněvadž i zde se jedná o myslivce v kombinaci s holubáři či rybníkáři.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-cesku-byl-odsouzen-treti-travic-dravcu.myslivec-zabil-u-sedlcan-orly-morske

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/regiony/jihomoravsky-kraj/soud-potrestal-travice-dravcu-a-divokych-zvirat-ktery-do-navnad-vstrikoval-zakazany-karbofuran-12405

https://medium.seznam.cz/clanek/jan-suchy-vite-koho-minuly-rok-pravomocne-odsoudili-za-traveni-karbofuranem-odpoved-vas-prekvapi-136706?fbclid=IwY2×jawJjbyZleHRuA2FlbQIxMQABHkFrFqAh0ZeCE9Ai_fgs9THY-DId5Q2C0-9_w2O4R5j-NnH_Idt7TTIKxqCg_aem_suCkXhec9BI80CQqEQJfjA

Foto: Jan Suchý / Justice for Nature (se souhlasem autora)

Otravy dravých ptáků jsou noční environmentální noční můrou České republiky.

Máme zde environmentální problém!

Ať se na to díváme z jaké strany chceme, máme zde problém. Nejde zdaleka o to, že pachateli zelené kriminality jsou mnozí myslivci, ale ještě větší problém je fakt, že ostatní myslivci nejsou schopni se od takových lidí distancovat, odsoudit je a zavčas je nahlásit na policii. Tedy se zde jedná o schvalování trestné činnosti nebo o neznalost prostředí, v němž sami loví a pohybují se nebo to skutečně neví? Možná se jedná jen o falešnou loajalitu, kdy myslivec myslivce nenahlásí za zelenou kriminalitu.

Myslivecká honitba a odpovědnost za dění v ní?

Jak je možné, že myslivci daného spolku nejsou odpovědní za dění ve vlastní honitbě? Sami sebe zvou odborníky s perfektní místní znalostí každého pařezu a je zvláštní, že takoví zelení odborníci nemají ani tušení, kdo v jejich revírech tráví zvířata. Přikmují zvěř, mnohde zcela nevhodně a zbytečně, vysedávají celé hodiny a dny na posedech, loví, ale svůj revír nestráží před pytláky a traviči? Jsou nejčastěji v takových místech, znají jeden druhého léta, sedí spolu v hospodě, chlastají spolu, navštěvují se, organizují společné akce, ale nikdo nic neví o tom, kdo jim v revíru tráví karbofuranem? Jak to máme chápat? Tedy jsou slepí, hluší a nebo němí? Jak tedy mohou držet legálně zbraně? Chce nám někdo namluvit, že myslivci nevědí, co se děje v jejich revíru a to po celá dlouhá léta jako například ve Starči u Třebíče, kde byli otráveny desítky psů v jejich honitbě? Místní lidé tušili, kdo je viníkem, ale nikdy se nic nepodařilo třebíčské kriminálce vyšetřit. Zajímavé. Zde je jeden z takových záhadných případů:

https://vysocina.rozhlas.cz/uhynuly-vyr-od-starce-skoncil-v-kafilerii-bez-toxikologicke-expertizy-nalezce-7643181

Nutno podotknout, že to byly začátky a policisté nebyli v této problematice ještě znalí. Dnes je situace poněkud jiná a lepší. Třebíčské masakry a travičství však pokračovalo:

https://www.denik.cz/kraj-vysocina/u-mastnika-se-priotravil-pes-zrejme-znovu-karbofuranem-20130314-i7qs.html

https://trebicsky.denik.cz/zpravy_region/v-trebici-zrejme-opet-radi-travic-s-priznaky-otravy-zahynul-jorksirsky-terier-20150506.html

Trávení zvířat jedem karbofuranem se nás týká více než si dokážeme představit a to platí i pro vaše kočky. Zde máte další otřesný případ:

https://medium.seznam.cz/clanek/jan-suchy-video-travici-zabili-zakazanym-karbofuranem-domaci-kocku-davejte-si-pozor-na-otravene-navnady-104916

Jeden z největších problémů naší legislativy je fakt, že myslivci a jejich spolky nejsou odpovědní za to, co se děje u nich v revíru. Zde by bylo nejvhodnější tlačit na změnu zákona, kdy myslivecký spolek přijde o honitbu na základě opakované trestné činnosti či přestupků, které se tam odehrávají, aniž by o tom věděli nebo to zastírají, či sami páchají. To je nejlepší trest!

Foto: Zuzana Koloušková / Justice for Nature (se souhlasem autora)

Šíření osvěty, informovanost veřejnosti a možnost hlásit zelenou kriminalitu je velmi důležitý prvek terénní práce PEK.

Větší pozornost a informovanost přináší pozitivní změny

Naštěstí se této problematice věnuje dnes již více lidí a organizací. Začala s tím Česká společnost ornitologická v roce 2017 a dodnes mají svoji psovodku Kláru Hlubockou, která koná v terénu se svými psími pomocníky. Další organizace Justice for Nature vytvořila v roce 2024 výjezdový tým Prevence environmentální kriminality (PEK), který vede Jan Suchý a společně s Klárou Hlubockou úzce spolupracují. Začínali v roce 2020, ale až vloni se jim podařilo zajistit financování od sponzorů a široké veřejnosti, aby mohli mít celostátní působnost. Dnes se již mnohem více o trávení zvířat zajímá i policie, která to vyšetřuje a má první tři úspěchy, byť naše soudy jsou stále příliš shovívavé a udělují zatím pouze podmínečné tresty a pokuty. Všichni čekáme na prvního traviče zvířat za mřížemi. V naší zemi velmi chybí odbor environmetální policie, tedy Envirokriminálka, tak jako je ve světě zvykem, ale naše vláda a MV zatím tuto důležitou změnu odmítá.

Nesoudíme, vyzýváme!

Tento článek není obžalobou myslivosti, ale lhostejnosti, ignorace a zbabělosti mnohých myslivců, kteří neumí ze svých řad vydat ty, kteří tuto otřesnou trestnou činnost páchají. Je to na zamyšlení, jak je možné, že žádný myslivec zatím neposkytnul informace o jiném myslivci, že tráví zvířata, chytá zvířata do želez, nechává umírat chycená zvířata hlady a hrůzou ve sklopcích nebo že pytlačí. Čest světlým výjimkám, které sbírají teprve odvahu. Tohle totiž není loajalita, či kolegialita, ale zavání to spolupachatelstvím. Když si přečtete komentáře mnohých myslivců na sociálních sítích, jak se vyjadřují k těm, kteří po travičích pátrají, tak si uvědomíte, že to skutečně připomíná organizovanou trestnou činnost. Jinak si nedokáži vysvětlit, že nikdo z myslivců nic a nikoho neviděl, či neslyšel a to i přes fakt, že se to odehrává tato trestná činnost v jejich revírech a honitbách. Ptáme se, kde jsou ti slušní myslivci? Co na to Českomoravská myslivecká jednota? Co na to jednotlivé odbory myslivosti? Co na to studenti lesnických škol? Přijmou naši výzvu?

Jak z toho začarovaného zeleného kruhu ven?

Jedinou možností myslivců, jak zachovat již tak pošpiněné jméno myslivosti s co nejméně pošramocenou pověstí je, že budou spolupracovat na odhalení travičů a pytláků, nebudou zavírat oči před zelenou kriminalitou a odmítnou krýt pachatele ze svých vlastních řad. Budou informovat policii nebo organizace, které jim pomohou vyčistit jejich základnu od pachatelů trestné činnosti. Pokud tak neučiní a nedokáží to z důvodů falešné loajality, tak se tento temný stín rozšíří nad celou myslivostí a stane se z toho doslova kolektivní vina neschopnosti jednat odpovědně ve vztahu ke společnosti a naší krajině, v níž jí zákon dal právo výkonu myslivosti. Pokud si to neuvědomují, tak je to velká odpovědnost a nikoliv zábava.

Prevence environmentální kriminality dává veřejnosti i myslivcům možnost anonymně hlásit pachatele takové činnosti týrání - trávení zvířat, či pytláctví (železa, nekontrolované sklopce, lov zvěře mimo dobu lovu) a postavit se tak na správnou stranu ochrany biodiverzity a české přírody.

Aplikace Hlášení zelené kriminality:

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.artusenko.justicefornature

Více o aplikaci:

https://www.justicefornature.org/nova-aplikace-pro-verejnost-je-na-svete

PEK zároveň připravuje celostátní masivní vzdělávací program týkající se Prevence environmetální kriminality, který bude určen zejména státní správě a odborné veřejnosti, tedy též myslivcům. Bude se jednat o témata národní i mezinárodní. Tento vzdělávací program by měl být uveden do provozu od října 2025.

Je to na každém z nás.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz