Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Monitorování velryb je krásná dřina

Foto: Zuzana Koloušková / Justice for Nature

Jen málokdo ví, že Češi monitorují a chrání velryby v Kostarice.

Jedna z nejsilnějších emocí, jaké může člověk cítit je, když vám před lodí vyskočí 30 tun vážící keporkak dlouhoploutvý. Máte pocit, že se ve vás zastaví všechna krev. Nemáte strach, jste v absolutním údivu a prožíváte neuchopitelnou radost.

Článek

Když se naše organizace Justice for Nature stala v roce 2023 součástí monitoringu keporkaků dlouhoploutvých v Kostarice, měli jsme obrovskou radost. O rok později jsme dokonce obdrželi povolení na dokumentování mořských savců pod mořskou hladinou, tedy v jejich přirozeném prostředí. V letech 2022-2024 jsme vybudovali v zálivu velryb Santa Elena v Guanacaste oceánské centrum Blue Life a zakoupili monitorovací loď The Spartan, s níž jsme od léta 2023 zahájili program Oko oceánu. Monitorování mořských savců se pro nás stalo splněným snem a to vše ve spolupráci s mořským biologem Frankem Garitou, jenž se věnuje velrybám a delfínům více než 25 let.

Jak vypadá takový monitorovací den na oceánu?

„Ráno vyrážíte s autem směr přístav v Cuajiniquil, na korbě máte nafukovací člun Zodiak, ledničky, potápěčské výstroje, jídlo, hydrofony, kamery, foťáky, no prostě vše potřebné a to se do auta musí vlézt ještě členové posádky,“ usmívá se kapitán lodi The Spartan Milan Jeglík a podotýká: „Vše musíte naložit na člun, který spustíte na moře a postupně odvážíte potřebné vybavení na loď.“

„Následuje natrénovaná rutina, kontrola strojovny, vše musí být uloženo na své místa, nahodit motory, odvázat loď od kotevní bóje a vyrážíme na oceán,“ doplňuje lodní strojník Zuzana Koloušková.

Monitorovací den trvá většinou od 10 hodin ráno až do pozdního odpoledne a vracíme se se západem slunce, tedy něco před šestou hodinou. Mezi tím se pluje a hledá. Každý na lodi má své místo a musíme dodržovat perimetr, tedy pozorovat všechny základní čtyři směry. Vyžaduje to 100% pozornost. Na kapitánském můstku jsou většinou 2-4 lidé, další 2-3 jsou na přídi a jeden jistí zadní palubu, aby zároveň hlídal člun, který je tažen za lodí. Když někdo zpozoruje výdech, zanoření ocasní ploutve či hřbety na hladině, začíná natrénovaný kolotoč. Fotografové mají plné ruce práce a jsou připraveni, až kapitán lodi nastaví loď tak, aby byla za velrybami a bylo možné nafotit zanořující se ocas zezadu, tedy z břišní části. Když se to podaří, je to považováno za vítězství, poněvadž mají hlavní identifikační znak keporkaků, tedy ocasní ploutev. Rozlišování jedinců dnes umíme i díky ploutvým hřbetním. Všechna data se předávají Frankovi Garitovi a též organizaci Happy Whales, která identifikace a ztotožňování velryb realizuje.

Foto: Justice for Nature

Posádka lodi The Spartan

„Při denním monitoringu potkáváme velryby téměř pravidelně. Samozřejmě záleží na období,“ sděluje Milan Jeglík. Sezóna keporkaků v Kostarice je totiž od července do listopadu a od prosince do března, takže celých devět měsíců v roce. Tohle dělá z Kostariky opravdový fenomén. V letním období se jedná o populaci velryb od Antarktidy a v zimních měsících od Kalifornie. Ke kostarickým břehům se připlouvají rozmnožovat, rodit a vychovávat mláďata.

Záliv velryb Santa Elena je náročné místo, poněvadž v letních měsících zde bývají slušné bouřky s blesky, byť bývá klidný oceán a v zimě fouká silný vítr, ale neprší, tedy v obou případech náročné podmínky. Když se však zadaří den, je to ráj na Zemi plný velryb.

Proč je monitoring velryb důležitý?

Velmi důležitá je znalost migračních tras keporkaků, poněvadž jejich cesty nám ukazují významná místa pro mořské savce, kterým se říká IMMA, neboli Important Marine Mammals Areas. V těchto oblastrech dochází k jejich reprodukci, tedy rozmnožování, rození mláďat a jejich výchově matkami. Výzkum velryb výrazně napomáhá jejich ochraně, pokud je správně uchopen. Při monitoringu se fotografují ocasní ploutve keporkaků při zanoření. Na základě těchto dat se rozlišují a poznávají jednotliví jedinci a určují jejich migrační trasy.

Foto: Zuzana Koloušková / Justice for Nature

Základem monitoringu je fotografovat ocasní ploutve keporkaků

Záliv velryb Santa Elena

Jedno z takových unikátních míst, které je označeno IMMA, leží v Kostarice a jmenuje se Bahia Santa Elena. Nachází se uprostřed IMMA reprodukční zóny keporkaků dlouhoploutvých mezi San Juan del Sur - Papagayo Bay.

Česká stopa v ochraně velryb

V zálivu velryb se nachází vesnice Cuajiniquil, u níž stojí oceánské centrum Blue Life, které vybudovala v roce 2022 česká nezisková organizace Justice for Nature. Od roku 2023 byl spuštěn monitorovací program Oko oceánu s výzkumnou a ochranářskou lodí The Spartan. Monitoring velryb probíhá vždy od července do září a od prosince do března. V tuto dobu se do programu Oko oceánu zapojují též dobrovolníci, jenž výrazně pomáhají s monitoringem velryb a delfínů.

Více o projektu na webových stránkách Justice for Nature.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz