Článek
Druhým rokem vyráží výjezdový tým Prevence environmentální kriminality (PEK) do terénní akce a od listopadu 2024 reaguje na hlášení zelené kriminality skrze stejnojmennou mobilní aplikaci. Orientujeme se v tom od roku 2020 a stále se snažíme zdokonalovat technicky a znalostně. Objevuje se více a více odpovědných občanů, kteří si aplikaci Hlášení zelené kriminality instalují do svých mobilů a hlásí nálezy mrtvých zvířat či podezření na otrávené návnady. Daří se, ale ne vždy. Proč?
Někteří neznalí, příliš horliví, či netrpělivý lidé, kteří najdou mrtvé zvíře, tak se snaží vše bleskově sdílet a postovat na sociální sítě a tím hned v začátku zkomplikují nebo zcela zničí další vyšetřování. Z velké pozitivní snahy se stává spíše marnost a maření vyšetřování. Pokud si nálezce nebo jiný člověk pustí „hubu na špacír“, tak je velmi pravděpodobné, že se zpráva na sociálních sítích nebo v okolí bydliště pachatele rozšíří a dorazí až k němu, tedy má prostor zamést stopy, či se stáhnout do ústraní. Policie pak pátrá zbytečně a celé vyšetřování je složitější. Situace se uklidní a travič po čase začne znovu zabíjet. Nulový výsledek.

Trávení zvířat je velmi závažný trestný čin a to včetně držení zakázaného jedu karbofuranu.
Důležitý okamžik „mlčeti zlato“
Je jasné, že není snadné mlčet a nechat si takový zážitek pro sebe, kór když může být člověk za chvilkového facebookového hrdinu se spoustou palců nahoru, ale je to nezbytně nutné řešit hned? Člověk si musí vybrat. Buď mu jde o ochranu zvířat a pomoc při odhalení pachatele nebo o počet „lajků“ na Facebooku či Instagramu. Byli bychom velice rádi, kdyby si nálezce zvolil první možnost, poněvadž ta druhá uškodí dobré věci a pomůže pachateli, tedy traviči zvířat. Se zveřejněním se prostě musí počkat a ideálně konzultovat s Klárou Hlubockou z ČSO nebo koordinátorem PEK Honzou Suchých, kteří tuto problematiku koordinují za neziskový sektor a jsou v kontaktu s policií. Obě organizace se tímto problémem zabývají léta. Navíc je to tým, který je s celou problematikou šetření obeznámen, úzce spolupracuje a dokáže vám poradit a komunikovat s vámi.
Nikam nic neodnášejte!
V okamžiku, kdy najdeme mrtvé zvíře s podezřením na otravu či pytláctví, tak se nacházíme na místě nálezu a často i místě trestného činu. Podle toho se musíme též chovat. S mrtvým zvířetem nemanipulujeme, nepřenášíme, neodnášíme, nikde nazamražujeme. To je totální chyba. Aby to bylo procesně způsobilé, musí takový nález převzít policie na místě, kde jsme ho našli. Jediné, co je třeba udělat je, abyste to nafotili v detailu. To znamená hlava - zobák nebo tlama, dále mrtvý hmyz, pozice těla, u ptáků pařáty. Klíčové je určit, zda je na zvířeti nebo kolem něj mrtvý hmyz (brouci, mouchy, červi). Fotky i s pozicí nálezu se odešlou přes aplikaci Hlášení zelené kriminality koordinátorovi PEK. Deaily se dokomunikují telefonicky. V tomto okamžiku činnost nálezce skončila a pokud chce zůstat v anonymitě, tak bude vyhověno. Tým PEK dále řeší další procesování po své linii. Pokud to chce nálezce řešit sám, musí se připravit na přibližně 5 hodin úředního procesu od volání policie 158, přes čekání na vyšetřovatele a policejního technika. Dále sepsání protokolu na policejní stanici. Občas taková procedura trvá i půl dne. Tedy doporučujeme využít služeb výjezdového týmu PEK, který bude reagovat na vaše hlášení zelené kriminality.
Jak vypadá takový nález?
Našli jste na procházce se psem něco živočišného, něco jako vnitřnosti, kousky masa, kůže a zbytky tkání a nevíte, jak to vyhodnotit? Páchne to chemicky a je na tom něco fialového? Nalezli jste mrtvé zvíře, například lišku nebo kunu s vyceněnými zuby v křečovité poloze nebo dravého ptáka s hlínou nebo zbytkem masa (otrávené návnady) v pařátech a zvrácenou hlavou i roztaženými křídly? Je tam více mrtvých zvířat pohromadě nebo byl mrtvý hmyz v tělech, na nich nebo kolem? V takovém případě okamžitě zavolejte, pošlete nález přes mobilní aplikaci, ale nepanikařte, nechlubte se s tím a vyčkejte dalších pokynů. Nic nezveřejňovat! Tohle je nejdůležitější okamžik celého nálezu hned po jeho oznámení. Oznámit a s nikým z okolí, ani po sociálních sítích to nešířit.
I přes fakt, že chce být člověk středem pozornosti, být zajímavý, chce mít hodně sdílení a lajků a touží po uznání a pochvale za dobrý čin a důležitý nález, tak tady prosím ne, nešířit a mlčet. Žádné veřejné plácání po ramenou, žádná snaha o strhávání pozornosti. Nikomu to nesdělujte, nevolejte, nebavte se o tom, dokud k tomu nedostanete zelenou od odborníků z ČSO nebo koordinátora PEK. Zde nejde o oslavy výsledku nálezu, naopak, na slávu je ještě příliš brzy. To může přijít až po dopadení a odsouzení pachatele. To, že jste nález ohlásili, to byla úžasná věc, ale prosím, nezveřejňovat a nikam to nepsat, žádné fotky na sociální sítě a nikomu se s tím nechlubit. Za války se tomu říká radiový klid a zde to platí stejně tak.
Základem je neinformovat místní myslivce, žádného mysliveckého hospodáře, ani majitele pozemku. V případě, že je to u rybníka, tak ať vás ani nenapadne to ohlásit rybníkářům, majiteli rybníka či rybářům. V rámci místa nálezu jsou všechny tyto skupiny podezřelé. Není to obvinění, je to v zájmu vyšetřování, které provádí policie. Pokud najdete mrtvé zvíře či podezřelou návnadu u plotu nebo za ním u nějaké drůbežárny, kachní či husí farmy, či nějakého hospodářského stavení nebo v bažantnici, určitě jim nic nesdělujte a obraťte se na koordinátora PEK nebo využijte aplikaci Hlášení zelené kriminality. Nejde zdaleka jen o to, že by to museli být za každou cenu traviči, ale mohli by se někde prokecnout a tím celé vyšetřování a pátrání zmařit. Tedy je to na vás! Nahlásit a mlčeti zlato!

Ohlášení mrtvého zvířete s podezřením na otravu karbofuranem se může někdy protáhnout až do večerních hodin.
Bingo! Muž s kýblem a gumovými rukavicemi!
Pokud si v terénu, v přírodě, u rybníka, malého rybníčku na hrázi, na polní nebo lesní cestě všimnete stojícího auta s otevřeným kufrem nebo jedná-li se o pick-up a dotyčný bere kýbl, plechovku nebo zavařovací láveh, má na rukou gumové rukavice a něco rozhazuje na poli, u hráze rybníka, podél cesty nebo i na ní, tak zpozorněte. Pokuste se podezřelou osobu vyfotit, včetně auta s SPZ a pošlete to přes mobilní aplikaci. Možná to bude planý poplach, ale možná také ne. Stejně tak toulající se člověk uprostřed pole, jenž má v ruce igelitovou tašku a něco se snaží položit na zem, to je další možnost.
Největší chyby nálezců!
Před nedávnem jsme se setkali hned se dvěma totálními chybami ze strany neznalých nálezců. První byl případ, kdy jeden nálezce vypustil hned první den hysterické volání o pomoc s nalétáním orlího hnízda dronem a zveřejnil to na Facebooku. Tím hned od prvního okamžiku ohrozil celé další vyšetřování. Infleunserství nezapadá do zdárného vyšetřování trestné činnosti. Druhý problém byl, že nálezce mrtvého dravého ptáka sebral a zamrazil, abychom si ho vyzvedli, udělali test a dále řešili s policií. Tohle je taktéž procesně chybné jednání. My potřebujeme mrtvé zvíře ohledat a vyhodnit situaci přímo na místě nálezu a zde si to též přebírá policie.
Proč by nás to mělo zajímat?
Trávení zvířat je obrovský problém českého venkova a od roku 2017 Česká společnost ornitologická zaznamenala více než 500 nálezů otrávených zvířat v krajině. Jedná se o vzácné a chráněné dravé ptáky či malé šelmy. Zvířata umírají v těžkých křečích a udusí se. Není výjimkou, že byli otráveni i psi a kočky, tedy se to netýká pouze volně žijících živočichů. Je to závažná trestná činnost, která je prováděna s pomocí velmi nebezpečného nervového jedu karbofuranu, jenž je v celé EU zakázán od roku 2008. Lidé, kteří karbofuran používají jsou bezcitní pachatelé trestné činnosti, kteří si nezaslouží lítost a omluvu, ale přísný trest. Pojďme společnými silami spolupracovat na vykořenění této historické praktiky s cílem se zbavit nepohodlných zvířat a otrávit je jedem.
Zájemci o spolupráci si mohou nainstalovat mobilní aplikaci Hlášení zelené kriminality a být nám po ruce v případě, když něco podezřelého najdou. Stejně tak můžete hlásit masité újediště (návnady) u mysliveckých posedů i mimo ně. I to je nezákonné.

Mobilní aplikace Hlášení zelené kriminality je klíčovou novinkou v koordinaci spolupráce na odhalování a potlačování environmentální kriminality.
Zde ke stažení:
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.artusenko.justicefornature
Pokud se chce naše společnost vymanit z historického omylu boje s přírodou a zvířaty, máme nyní možnost tyto hříchy myšlení minulosti, jenž přetrvávají do současnosti, napravit a v podstatě se k tomu mohu připojit i rozumní myslivci, kterým jde o přírodu a nikoli jen o zastaralé tradice.
Mobilní aplikace Hlášení zelené kriminality výrazně mění situaci a usnadňuje lidem takové hlášení a zaručuje udržení oznamovatele v anonymitě, pokud si to přeje. Jsme připraveni jednat a nyní záleží na vás, zda to usnadníte, nebo budete pokračovat ve strachu a mlčení, jako to dělali lidé před vámi nebo kolem vás. Je čas na změnu, je čas konat! Životní prostředí a divoká zvířata potřebují naši ochranu a tím pádem spolupráci a náš výjezdový tým Prevence environmentální kriminality - PEK je zde pro vás i pro zvířata. Je to na nás všech!
Zdroj: https://www.justicefornature.org/prevence-environmentalni-kriminality
https://www.facebook.com/spravedlnostproprirodu/