Článek
Prevence environmentální krminality, známá též jako PEK, není žádný státní úřad, ale jedná se o důležitý projekt a občanskou iniciativu, jejíž nositelem je ryze česká nezisková organizace Justice for Nature. Je to zásadní změna pro funkční spolupráci mezi lidmi a úřady, jakýsi pomyslný zelený most, po němž bude možné konečně přejít na stranu, kde budeme společensky i zákonně řešit zelenou, také environmetální kriminalitu, tedy ubližování přírodě a zvířatům, v tomto případě volně žijícím živočichům, ale týká se to též psů a koček. Až příliš dlouho se naše společnost odmítala dívat na páchání zločinů proti životnímu prostředí a zvířatům, aniž by hnula prstem na jejich skutečnou ochranu. Úřady byly liknavé, v mnoha ohledech úředníci neznalí a veřejnost neaktivní a bázlivá. To nahrávalo celá desetiletí pro bujení zelené kriminality, jejíž nositeli byli až příliš často někteří myslivci, rybníkáři, zemědělci nebo chovatelé. Právě PEK je zde od toho, aby se naše společnost měnila a dokázala reagovat na bezpráví páchané proti životnímu prostředí a zvířatům.

Dobá hájení lišek je velký zlom v ochraně této šelmy. Její celoroční lov je zakázán! Od včerejška platí jejich zákonná ochrana, jinak vždy od 1.3. do 30.6.
Základem pro vznik PEK byly Občanské hlídky proti jedům v krajině, které vznikly v důsledku série trávení orlů mořských na Vysočině v roce 2019. Tehdy se česká organizace Justice for Nature rozhodla založit projekt Spravedlnost pro přírodu a začala rekrutovat a školit lidi pro aktivní pátrací a preventivní činnost směřující k odhalování trávení zvířat. V roce 2020 se někteří členové Justice for Nature stali dobrovolnými strážci přírody, čímž získali též status úřední osoby na úseku ochrany přírody. Byla zahájena kampaň „Stop trávení zvířat“ na Vysočině a jejich aktivity se postupně přesunuly též do travičského Mordoru na jižní Moravu. Začátky nebyly jednoduché a tým občanských hlídek proti jedům v krajině byl častým terčem verbálních útoků a sprostoty, někdy dokonce vyhrožování, ze strany některých myslivců. V roce 2020 došlo k prvnímu školení ze strany psovodky ČSO Kláry Hlubocké a Spravedlnost pro přírodu se začala v problematice vzdělávat a orientovat. Jejím zakladatelem byl navíc bývalý absolvent lesnické školy a policista, který se již nemohl dívat na konání a v mnoha případech doslova řádění myslivců v krajině. První roky byly rozpačité, poněvadž se nedařilo získávat kvalitní financování pro vznik celostátně působícího týmu a tak se akce odehrávaly nárazově a to především v místech působnosti jednotlivých členů občanských hlídek. Byla to zejména Vysočina a jižní Morava, ale postupně se zatly drápky i v Královehradeckém Kraji. V roce 2023 přišla velká změna a na obzoru se objevil štědrý sponzor, který umožnil klíčovou změnu celé činnosti a přeměnu v nový model.
Prevence environmentální kriminality - PEK
Od ledna 2024 vznikla nová síla, kdy byly Občanské hlídky proti jedům v krajině přejmenovány na PEK, tedy Prevenci environmentální kriminality. Vedení Justice for Nature stáhla ze Slovenska svého koordinátora pro monitoring velkých šelem, Honzu Suchého a ustanovila ho koordinátorem pro PEK v Česku. Díky financování bylo možné rozjet mnohem intenzivnější preventivní a informační aktivity v krajích, kde již byla činnost prováděna a k tomu se koordinátor zaměřil též na tíživou problematiku vlků v Česku. Hrozba trávení vlků zakázaným jedem karbofuranem byla příliš aktuální a sílící tlak na obnovení odstřelu této výjimečné a kriticky ohrožené velké šelmy hrozil fatálními následky pro vlčí populaci. Činnost jiných organizací byla vyhodnocena jako příliš mírná, nebo minimálně nedostatečně úderná a tak se Justice for Nature rozhodla konat. Od října 2024 byl zřízen vysněný výjezdový tým PEK v čele s Honzou Suchým a od listopadu byla spuštěna mobilní aplikace Hlášení zelené kriminality, která zcela změnila tvář PEK. Vzhledem k pokračující podpoře donora bylo možné postupovat též v roce 2025 a česká i moravská krajina se dočkala celostátně působícího výjezdového týmu, který přijímá hlášení od občanů o podezřeních na spáchání zelené kriminality.

Mobilní aplikace „Hlášení zelené kriminality“ je zde pro lidi, kterým už není jedno, že někdo beztrestně ubližuje zvířatům.
Mobilní aplikace Hlášení zelené kriminality
Když si člověk stáhne zdarma tuto apku, tak získá důležitý nástroj sloužící ochraně životního prostředí a zvířat. V aplikaci najdete základní informace k problematice a několik témat, kterými se PEK zabývá. Při otevření aplikace se vám objeví „nález zelené kriminality“ a zde jsou:
- nález mrtvého zvířete (můžete hlásit jakýkoliv podezřelý nález mrtvého zvířete, kde to vypadá na utýrání, pytláctví či podezření na otravu)
- nález masité návnady (v okamžiku, kdy v přírodě nebo za domem naleznete masitou návnadu, tak je zde podezření na otrávenou návnadu nebo pokud je to u mysliveckého posedu, tak může jít o přípravu pytláctví a vnadění šelem za účelem jejich nelegálního odstřelu, což se týká zejména vlka a rysa)
- otravy psů a koček (když se vám otráví pes nebo kočka poté, co něco venku pozřela, určitě je to třeba nahlásit. Často se jedná o otravu, která nebyla cílena na lidského mazlíčka, ale ten nešťastně nalezl otrávenou návnadu na procházce).
- nález černé skládky (lhostejnost vůči znečišťování krajiny černými skládkami odpadu je kritická, tedy je třeba nahlásit i takovou protizákonnou činnost)
Po kliknutí na danou ikonu se vám objeví „pořídit obrázek“ a když tak nálezce učiní, tak se s fotkou po odeslání objeví i souřadnice místa a telefonní číslo oznamovatele. Dojde k ověření ze strany výjezdového týmu a akce může začít. Pokud se jedná o závažné podezření na zelenou kriminalitu, tým PEK vyjíždí do akce. V případě, že lze nález vyjednat s úřady elektronicky, tak to nemusí dělat nálezce, ale učiní tak koordinátor PEK. Zásadně to zjednodušuje řešení a chrání odpovědného občana, nálezce, před hněvem pachatele, což může být často i osoba žijící v sousedství. Právě tento fakt často bránil lidem zelenou kriminalitu oznámit, poněvadž se báli pachatele, kterého znali, nebo že se dostanou na vesnici do řečí. Zejména v případě, kdy se jednalo o místní myslivce, tak se lidem nechtělo vystupovat z anonymity a lézt na tenký led verbálních útoků či hrozeb fyzických konfliktů či vyhrožování. Tomu je konec, nyní to je celé schopen řešit výjezdový tým PEK a jeho profesionální koordinátor. V dnešní době je již procesování mnohem jednodušší a byla zahájena spolupráce s policií, inspektory ČIŽP nebo je to řešeno s Krajskými veterinárními správami, byť zde je třeba zatlačit na pilu a prolomit jejich nezájem řešit zejména porušení veterinárního zákona o biologickém odpadu, tedy masitá myslivecká újediště, která jsou protizákonná.

Nález mrtvého orla je vždy obrovskou tragédií pro ochránce přírody. Kdo to má na svědomí?
Rozšíření aplikace o další tři důležité body
Zatímco jste se seznámili se čtyřmi body hlášení zelené kriminality, tak v roce 2025 plánujeme rozšíření o další tři velmi důležitá témata. Jedná se o:
- nelegální držení volně žijících druhů živočichů - CITES (pokud máte podezření, že někdo drží nelegálně na svých pozemcích nebo v domech zvláště chráněné druhy zvířat, tak to můžete nahlásit. Jedná se často o velké kočkovité šelmy, vlky či jejich hybridy, ale i jiné druhy jako papoušky atd.)
- lov lišek v době hájení od 1.3. do 30.6. (když se dozvíte, že tomto období někdo zabil nebo se chystá ulovit lišku, dejte nám vědět a to včetně norování nebo chytání do sklopců.)
- nález pasti či odchytového zařízení v krajině (hlaste nám nálezy nastražených sklopců a jiných, například čelisťových pastí. V případě, že je v odchytovém zařízení, sklopci nebo v železech chycené zvíře, hlaste neprodleně, ať je jakékoliv!)
Důležité upozornění pro nálezce a oznamovatele
V případě výše uvedených nálezů to nejenom nahlašte, ale s nikým se o tom nebavte a nechlubte se tím, nezveřejňujte to na sociálních sítích. To je klíčový bod pro úspěšnou akci, následné pátrání vedoucí k odhalení a potrestání pachatele. 90% problémů neúspěšnosti řešení zelené kriminality je spojeno se zveřejněním na sociálních sítích či s komunikací s lidmi z okolí. Opravdu je klíčové tohle dodržet, komunikovat s koordinátorem a jak se říká po kriminalisticku, „nepropálit akci“. Tohle je základní informace pro následné úspěšné pátrání a vyšetřování.

Spravedlnost pro přírodu je naším cílem v rámci projektu Prevence environmentální kriminality.
Zásadní společenská změna
Občanská společnost ve vztahu k ochraně životního prostředí a zvířat v minulosti nefungovala, ale dnes už to může být jinak. „Hlášení zelené kriminality“ je doslova převratnou událostí v ochraně životního prostředí, poněvadž je to nástroj, který umožní oznamovateli zůstat v anonymitě, pokud se bojí svého okolí nebo si nechce dělat nepříjemnosti. Je to jakási „ochrana svědků“, lépe řečeno oznamovatelů zelené kriminality, která je ze strany PEK 100%. Veškerou odpovědnost, komunikaci s úřady a policií a též tíhu svědectví u soudů tak přebírá koordinátor PEK v případě, že oznamovatel tuto skutečnost odmítne. Právě tento fakt v minulosti svazoval lidem ruce a zavíral ústa, na což se mnozí pachatelé environmentální kriminality spoléhali a pouštěli na nespokojené občany hrůzu. Tomu je skutečně konec! Nyní už záleží jen na lidech, jak se k této příležitosti a výzvě postaví a pomohou s odhalováním zelené kriminality.
Aplikace „Hlášení Zelené kriminality“ ke stažení zde:
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.artusenko.justicefornature
Zdroj:
www.justicefornature.org
www.karbofuran.cz