Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Pokus o atentát v ochraně přírody v Česku není úplně běžná věc, ale právě se to stalo

Foto: Denisa Adamírová / Justice for Nature (se souhlasem autora)

Koordinátor Prevence environmentální kriminality - PEK se stal terčem útoku!

Většina lidí si myslí, že jsou atentáty či jejich pokusy směřovány pouze na politicky činné osoby či byznysmeny, ale ani v ochraně přírody to není žádná výjimka, byť se takové činy dějí většinou v afrických zemích. Dějí se takové činy v Česku?

Článek

Nezisková organizace Justice for Nature již v samotném názvu dává jasný společenský signál, že jí jde o ochranu přírody a o spravedlnost pro přírodu. Jak taková činnost probíhá v reálné akci? Tato malá, ale velmi výkonná nezisková organizace s mezinárodním přesahem je členem International Ranger Federation a nebere žádné systémové dotace ani granty. Zabývá se vykupováním pralesů, ochranou oceánu, monitoringem ohrožených druhů zvířat ve spolupráci s biology a odhalováním zelené kriminality. Právě to poslední projektové téma budí největší emoce a kupodivu tady v České republice. Zatímco je v Kostarice, kde Justice for Nature též operuje, lov volně žijících zvířat zakázán, tedy jakákoliv snaha ulovit zvíře je trestný čin pytláctví, tak u nás v Česku je pytláctví historicky zlegalizováno a přetaveno v myslivost. 88 000 registrovaných a po zuby ozbrojených myslivců toužících lovit zvířata pro maso a trofeje má zákonný glejt na legální zabíjení zvířat a dokonce má svůj myslivecký zákon. V Kostarice by to byl zákon pytlácký, jenže tam trestná činnost mít svůj zákon nemůže. Jiný kraj, jiný mrav. Určitá část myslivců nepatří k mravným a slušným lidem, tedy lze předpokládat, že jsou to zároveň pachatelé trestné činnosti, kterou jsme označili za zelenou kriminalitu. Pro hlášení zelené kriminality vznikla též speciální stejnojmenná mobilní aplikace a Justice for Nature vytvořila výjezdový tým PEK - Prevence environmentální kriminality. Jejich náplní je pátrání a odhalování zelené kriminality zaměřené zejména na trávení zvířat zakázaným jedem karbofuranem a pytláctví, či nelegální chov a držení volně žijících a chráněných živočichů. Jak intuitivně cítíte, není to jednoduché a mnozí pachatelé této zelené kriminality jsou skutečně nevyzpytatelnými lidmi s nižším IQ.

Foto: Jan Suchý / Justice for Nature (se souhlasem autora)

Policie sehrává důležitou roli ve vyšetřování pachatelů zelené kriminality.

Vyhrožování není ničím neobvyklým

Výjezdový tým PEK odvádí skvělou práci v terénní akci, ale ne každému se to líbí. Najdou se i tací, kteří se na sociálních sítích neštítí verbálních útoků, sprostoty, zesměšňování a padají též výhružky zbitím a dokonce i zastřelením, až se jim dostaneme na mušku. Většinou se jedná o frustrované myslivce, kteří se nepochopitelně zastávají pachatelů zelené kriminality nebo ji sami páchají a cítí, že jim zvoní hrana. Na tento druh komunikace na sociálních sítích jsme si již zvykli, ale občas to už někdo opravdu přehání.

Končí však vyhrožování jen na internetu, nebo už přichází i reálné hrozby? Na to nám odpoví koordinátor Prevence environmentální kriminality Honza Suchý:

Honzo, už jsi se setkal s reálnou hrozbou ze strany pachatelů environmentální kriminality v praxi?

Dlouho zůstávalo jen u verbálních útoků a blbých hospodských keců, ale před pár dny to už překročilo mez únosnosti. Měl jsme velmi nabitý týden s pravidelnými výjezdy. Veřejnost posílala hlášení zelené kriminality a ještě jsme vzdělávali mládež na téma Prevence environmentální kriminality ve školách. Před víkendem jsem dával auto do servisu a s překvapením ve tváři mi mechanik sdělil, že mi chybí na předním pravém kole u spolujezdce dva šrouby a ostatní jsou povoleny. Prý je zázrak, že mi kolo po cestě do servisu neupadlo. Mechanik sdělil, že není reálně možné, aby šrouby odpadly samy bez cizího přičinění a v případě rychlé jízdy po dálnici to mohl být velký průšvih. Tohle už je však přešlap.

Povolené šrouby na kole u auta, to už je dosti závažný trestný čin. To je jako z nějaké kriminálky. Hlásili jste to na policii?

Samozřejmě, to se nedá přejít bez povšimnutí nebo to podcenit. Jedná se o evidentní pokus o ublížení na zdraví a nedokáži si představit, že bych s tím jel někde po dálnici 130 km v hodině a kolo mi upadlo. Tohle už je o život. Zde končí veškerá legrace a bylo nutné to oznámit na policii a podat trestní oznámení na zatím neznámého pachatele, byť určité podezření máme.

Jak to vnímáš? Máš strach?

Rozhodně zde nejde o strach o sebe, spíše jsem hodně naštvaný a o to více motivovaný být ještě aktivnější. Tohle si rozhodně nenecháme líbit. Plánuji si udělat zbroják pro osobní sebeobranu a budou i další opatření. Rozhodně necouvneme ani neutlumíme svou činnost v terénu. Myslím, že se tento pokus nás zastavit minul účinkem!

Může mít taková událost vliv na činnost vaší organizace?

Už jsme to probírali s dalšími členy a určitě to vnímáme všichni stejně. Ochrana přírody není žádná hra ani procházka růžovou zahradou, je to důležitý boj za správnou věc. V zahraničí, zejména v Africe, Asii či Jižní i Střední Americe je ochrana přírody spojená i s určitými riziky a hrozbami pro rangery nebo ochránce přírody. U nás v Česku tohle není běžné, ale bude to i tím, že ochránci přírody nechtějí konflikty a raději jdou nekonfrontační cestou vzdělávání, výzkumů a tak dále. Místo konfrontace s lovci nahánějí turisty a sběrače borůvek. Zde toho skutečného rizika moc nenajdete. My máme jasný cíl a o to je terénní ochrana přírody a to sebou nese případné problémy. Tentokrát to těm šmejdům prošlo, ale příště budeme lépe připraveni. Pro naši organizaci to znamená být obezřetnější a mít oči i vzadu. Určitě to nebude mít vliv na naši práci. V našich řadách jsou bývalí policisté či boxeři, strážci přírody, tedy se fakt nebojíme. Jak říkám, nutí mě to udělat si zbroják, poněvadž tento doslova pokus o atentát směřoval konkrétně na moji osobu, ale i ostatní jsou ve střehu.

Počítali jste s takovou reakcí na vaši práci?

Musím se přiznat, že si už dlouho říkáme, kdy se objeví nějaký blázen, který udělá ten krok do propasti a rozhodne se nás nějak poškodit. Pár zkušeností máme ze Slovenska, ale v Česku ne. No a je to tady! Povolené kolo u auta není zanedbatelný pokus o ublížení na zdraví. My to označujeme jako enviro-atentát. Nyní je řada na nás na to zareagovat a hlavně pokračovat neúnavně v naší práci. Ukázat lidem, že naši práci myslíme skutečně vážně a jít příkladem. Nabídli jsme lidem pomocnou ruku a vybudování mostu mezi neznalou veřejností a úřady a to se i stalo. Mobilní aplikace je spuštěna, lidé ji používají a most už stojí! Výjezdový tým PEK pracuje, kooperujeme s ČSO a policií, veřejnost oznamuje nálezy i podezření. Funguje to. Někomu, kdo páchá zelenou kriminalitu, to vadí, a nechápe, že jedinou cestou je přestat tuto trestnou činnost páchat a pak se můžeme všichni v klidu vyspat. Dokud zde bude někdo trávit zvířata a budou nás podporovat sponzoři, do té doby bude Prevence environmentální kriminality a její výjezdový tým makat naplno v české krajině pro lidi i zvířata.

Co bys rád vzkázal lidem?

Jedeme dál, mějte oči dokořán, posílejte hlášení zelené kriminality přes mobilní aplikaci, emailem nebo na telefon a buďte aktivní. Zlo většinou mizí, když na něj zasvítí světlo a tím světlem jste vy a my pro vás makáme v terénní akci, abychom společně chránili zvířata. Je to dobrý projekt, kvalitní spolupráce s veřejností i úřady, tedy není možné povolit a ustoupit jen proto, že se nás někdo snažil poškodit a udělat bu-bu-bu. Měl štěstí, že to kolo neupadlo.

Jak se připojit a být užitečný pro českou přírodu?

Výjezdový tým Prevence environmentální kriminality můžete kontaktovat na mobilní aplikaci Hlášení zelené kriminality v případě, že naleznete mrtvé zvíře s podezřením na otravu, či otrávenou návnadu. Nejde ani zdaleka jen o malé a velké šelmy nebo dravé ptáky, ale jde i  vaše psy a kočky domácí, které se často stávají obětí travičů po pozření otrávené návnady nebo zvířete. Lhostejnost lidí k tomuto společenského problému není na místě a právě odpovědný občan může hrát klíčovou roli v odhalení a dopadení travičů zvířat ve spolupráci s námi.

Je pro vás vaše práce skutečně důležitá?

Samozřejmě a jen málokdo si umí představit, co prožíváme při nálezech otrávených zvířat karbofuranem. Jedná se o otřesnou trestnou činnost, která má vysoký společenský stupeň nebezpečnosti, jen si to lidé zatím neuvědomují. Když se přidá více a více lidí, bude větší podpora, může být i více výjezdových týmů PEK v dalších Krajích a větší úspěšnost v odhalování pachatelů zelené kriminality. Tedy každý z vás je důležitý, nejen náš tým a jeho práce. Bez oznamovatelů jsme namydlení, je to stejné jako s policií a hlášením trestné činnosti skrze tísňovou linku 158. Bez toho by byla policie třetinová a s ochranou přírody, speciálně PEK, je to stejně tak. Potřebujeme pomoc vás všech, kterým na tom jen trošku záleží.

Tentokrát byl pokus o atentát na člena PEK zažehnán, ale je to jasné znamení, že je zde snaha o poškození jejich práce tím nejbrutálnějším způsobem. Kdyby někdo něco takového udělat proti systému, tedy politikům, či na veřejném autobusu, bylo by to označeno za terorismus. Uvidíme, jak se k tomu postaví policie a my vás budeme informovat.

Zájemci o spolupráci na činnosti PEK mohou pomoci a významně se připojit k podpoře nebo k přímé terénní akci.

Zdroj:

https://www.justicefornature.org/prevence-environmentalni-kriminality

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz