Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Poprava medvíděte na Slovensku překročila všechny meze

Foto: Spolek Justice for Nature - program Oko medvěda

Kritická situace medvědů hnědých na Slovensku graduje. Ohrožen však není člověk, ale největší celoevropsky chráněná šelma. Plánovaný odstřel může zasáhnout až dvě třetiny medvědí populace na Slovensku.

Článek

Když se v září u obce Nemecká na Slovensku ozval za bílého dne výstřel, jen málokdo tušil, kdo byl jeho obětí. V tom čase prořízl podzimní vzduch zoufalý nářek malého medvíděte, které se válelo v bolesti po svahu dolů k domu. Druhé medvídě prchlo v hrůze do lesa. Poraněný malý medvídek za sebou tahal nohy a jeho srdcervoucí křik se stupňoval. Následoval další výstřel, ale ani tentokrát vražedná kulka nešťastné zvíře neusmrtila a utrpení nebralo konce. Tyto výstřely vyšly z kulovnice člena Zásahového týmu pro medvěda hnědého, který toto medvídě nemilosrdně popravil. Ani po třetím výstřelu se medvídě nepřestalo hýbat.

V roce 2021 jsme se v dobré víře stali externími spolupracovníky Zásahového týmu pro medvěda hnědého na Slovensku. Jako členové organizace Prales dětem (dnes Justice for Nature) jsme byli proškoleni a připraveni odborníkům na medvědy hnědé zdarma pomáhat v terénní akci s plašením medvědů od lidských obydlí a kontejnerů, či s monitoringem s fotopastmi. Problémem bylo, že synantropní medvědi zkažení vnaděním a přikrmováním zvěře přicházeli k obcím na nezabezpečené popelnice s bioodpadem, aby hledali lidské zbytky.

V té době měl Zásahový tým pro medvěda hnědého za úkol pomáhat lidem i medvědům, které plašil, a v případě nejnutnějším problémového medvěda za asistence veterináře odchytil, uspal a provedl eutanazii v odchytovém zařízení. Vše probíhalo dle přísných pravidel s co největším respektem ke zvířatům, výhradně bez asistence myslivců, kteří už tehdy volali po regulačním odlovu a šířili masivní dezinformační kampaň a strach po vesnicích a v médiích. Zásahový tým vykazoval maximální snahu medvědy plašit a až po vyčerpání všech možností plašení (světlo, hluk, medvědí pepřový sprej, gumové projektily) bylo přistoupeno k co nejhumánnějšímu, tedy bezbolestnému, odebrání života zvířete, avšak nikdo z toho neměl radost. Největšími zpochybňovači tehdejší práce Zásahového týmu pro medvěda hnědého byli myslivci a trofejoví lovci v čele s Rudolfem Huliakem, dále rodinný klan Kuffovců s Tomášem Tarabou, všichni ze SNS (dnes vysoce postavení úředníci MŽP SR a MZe SR, či členové Národní rady SR a aktivní myslivci). Jak se situace na Slovensku vyvinula a jak pracuje zásahový tým dnes pod vedením Jaroslava Slašťana, který podléhá ŠOP SR (Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky) a MŽP SR pod vedením myslivců - polovníků?

Poprava medvíděte v Nemecké

Dne 20. září 2024 bylo Zásahovým týmem pro medvěda hnědého krutým způsobem odstřeleno medvídě u obce Nemecká na Slovensku. Způsob odstřelu byl mimořádně trýznivý, lze nazvat popravou živé bytosti, ještě k tomu mláděte. Na záběrech, které nám poskytnul anonymní zdroj (není možné zdroj odtajnit, poněvadž by mu hrozila v současném Slovensku odplata), naleznete jednání a způsob usmrcení, který neodpovídá žádnému odůvodnitelnému chování členů zásahového týmu, jehož současné osazenstvo je tvořeno převážně aktivními myslivci.

Systémová likvidace medvědů ve jménu trofejového lovu

Aktuálně bylo na Slovensku zasmluvněno 145 dohod o odstřelu medvědů hnědých mezi MŽP SR s mysliveckými sdruženími a z toho bylo zatím naplněno minimálně 18 odlovů s použitím střelných zbraní. Za tím vším stojí souhlas současného MŽP SR v čele s Tarabou. Vedení ŠOP SR je součástí této lovecké mašinerie a honu na medvědy, a to i přes fakt, že se jedná o celoevropsky chráněné šelmy! Ani jeden z odstřelů nebyl iniciován z důvodů bezprostřední hrozby člověku způsobené medvědy, tedy byly bezdůvodné!

„K 25.10. 2024 bylo odloveno již 89 medvědů Zásahovým týmem pro medvěda hnědého nebo myslivci. Ročně na Slovensku padne za oběť pytláctví kolem 100 medvědů a zatím 35 medvědů zahynulo pod koly aut a při střetu s vlaky,“ sdělil Marian Hletko, odborník na medvědy na slovo vzatý a bývalý šéf Zásahového týmu pro medvěda hnědého, který je hlasitým kritikem současného jednání zásahového týmu pod vedením Jaroslava Slašťata. Ten nastoupil do této funkce jako bývalý mluvčí ZOO Bojnice, který pana Mariana Hletka v roce 2022 nahradil.

Jaroslav Slašťan první rok a půl operoval v duchu minulé praxe a pravidel, ale po změně vlády naprosto opustil protokol o plašení synantropních medvědů a rovnou přikročil k přímým odstřelům ve spolupráci s myslivci. Kdo mu to nařídil, či to byla jeho vůle, nevíme, ale jeho přerod byl neuvěřitelný. Osobně jsme ho znali z terénních výjezdů a nikdy nás nenapadlo, že by toho byl schopen a že by přešel tak zásadně na stranu myslivců a trofejových lovců. Dnes ho lze označit za kata medvědů a říká se mu mezi ochranáři Jaroslav Huliak.

Varování na MŽP SR přišlo již v roce 2023

Již v roce 2023 jsme varovali tehdejšího tajemníka ministra životního prostředí pana Juraja Smatanu, aby nedovolili infiltraci myslivců do zásahového týmu. Marně. Naivní byla představa liberálních politiků, že myslivci, dřevaři ani lesníci budou chránit přírodu a divoká zvířata dle hodnotových standardů ochránců přírody. Nakonec se Zásahový tým pro medvěda hnědého proměnil a místo ochranářů jej ovládli zarytí myslivci, jejichž jediným plašícím prostředkem medvědů byly kulovnice. Vypadalo to, jako by zásahovému týmu velel sám Rudolf Huliak.

Oba bývalí vedoucí zásahových týmů Jih a Sever a nezpochybnitelní odborníci na medvědy hnědé, Marian Hletko a Michal Haring, se zásadně neztotožňují se současným děním na Slovensku ve vztahu k decimování populace medvědů hnědých, jakožto celoevropsky chráněných šelem. Dle jejich názoru se jedná o kritické ohrožení populace této největší evropské šelmy, kdy se předpokládá, že během roku 2024 padla za oběť kulovnícím členů zásahového týmu a myslivců téměř čtvrtina všech medvědů hnědých na Slovensku. Dokonce je zde podezření, že se jedná v masivním měřítku o porušování evropských zákonů, včetně těch slovenských, avšak jednání a bleskové změny zákonů a vyhlášek, které předvádí MŽP SR a Národní rada Slovenska jsou neuvěřitelné a ve vztahu k přírodnímu dědictví a ochraně slovenské přírody zničující. Legalizace těžby lesů v biotopech kriticky ohroženého tetřeva hlušce a lovu ohrožených druhů celoevropsky chráněných velkých šelem je environmentálním zločinem současnosti.

Genetický monitoring a počet medvědů na Slovensku

Vraťme se ještě o pár let zpět. Na základě genetického monitoringu, jenž se odehrával v letech 2019-2021 bylo zjištěno cca 1250 medvědů na Slovensku (1), byť myslivci označili genetický monitoring za chybný, či dokonce podvodný, a medvědí populaci za přemnoženou s počtem více než 3000 jedinců, a dokonce začali šířit zvěsti o 5000 kusech medvědů na Slovensku. K těmto číslům neměli žádný hodnověrný výzkum a vědeckou analýzu. Jejich hypotéza o počtu medvědů byla vedena údajnými přímými pozorováními, což je samozřejmě zcela nemožné a nevěrohodné, poněvadž rozpoznat od sebe medvědí jedince není až na výjimky vůbec jednoduché.

Největší oponentem genetického monitoringu byl Rudolf Huliak, myslivec a bývalý kandidát na ministra životního prostředí (jeho jmenování vetovala paní prezidentka Zuzana Čaputová), současný člen Národní rady SR. Ten aktuálně volá o nutnosti odlovit v roce 2025 dalších 700 medvědů. Můžeme tedy hovořit o snaze o likvidaci a přípravě na ni u  více než poloviny medvědů na Slovensku (3). Se současnými odstřely by mohli dosáhnout likvidace téměř tří čtvrtin medvědí populace. Stále zde hovoříme o celoevropsky chráněné velké šelmě!

Na základě platné evropské legislativy, tedy nařízení Evropské rady, jsou všechny tři druhy velkých evropských šelem (medvěd, vlk a rys) uvedené ve Směrnici o stanovištích (92/43/EEC) v příloze IV jako druhy živočichů vyžadující v zájmu společenství přísnou ochranu (2). Zároveň jsou medvěd hnědý, vlk obecný a rys ostrovid podle Bernské úmluvy vedeny jako přísně chráněné druhy.

„Současné dění na Slovensku týkající se medvědů a jejich odstřelů vnímáme jako zcela nepřijatelné,“ označuje kritickou situaci Marian Hletko, bývalý vedoucí Zásahového týmu pro medvěda hnědého a zaměstnanec MŽP SR. Nyní je to odvážný ochránce přírody a zastánce medvědů hnědých, který je členem neziskové organizace My sme les.

Kdo je odpovědný za současný stav na Slovensku?

Při pohledu na popravu medvíděte u obce Nemecká z letošního září vyvstává otázka, co se děje se Zásahovým týmem pro medvěda hnědého a kdo v něm pracuje? S vědomím, kdo ovládl MŽP SR a ŠOP SR, se však není čemu divit. V současné době je na Slovensku v oběhu petice za odvolání ministra životního prostředí Tomáše Taraby a jeho tajemníků a po této události by se mělo zatřást křeslo i se současným vedoucím Zásahového týmu pro medvěda hnědého Jaroslavem Slašťanem. Jak se situace na Slovensku vyvine budeme i nadále sledovat.

Situace medvědů na Slovensku jako mezinárodní problém

Je nejvyšší čas, aby si slovenského medvědího problému a řízené likvidace velké části jejich populace začala všímat též Evropská komise a také mezinárodní organizace ochrany přírody, včetně WWF a IUCN. Největším problémem současnosti je fakt, že samotný ministr životního prostředí Taraba je propagátorem likvidace medvědů hnědých a odkazuje se na zajištění bezpečnosti občanů na vesnicích, což lze označit za jednoznačný populismus a šíření poplašných zpráv a strachu. Takové jednání je zcela zavádějící a je vedeno touhou trofejových lovců dostat tuto největší evropskou šelmu na seznam lukrativních trofejí, což se jim daří. V současné době povolili odlov 74 vlků bez přijatelného udání a vědecky doloženého důvodu (4). Prostě se blíží zima a s ní houstne i vlčí kožešina jako ceněná trofej, zatímco se hovoří o ochraně ovcí a slovenského národního hospodářství, což je holý nesmysl. Kam až zajde touha trofejových lovců, kteří mají na Slovensku své lidi nejen na MŽP SR, ale též na ŠOP SR či v Národní radě i ve vládě?

Pro nás občany se vztahem k přírodě, kteří s napětím sledují vývoj situace na Slovensku, z toho vyvstává jediné varování. Přesně takhle to totiž dopadne, když státní úřady ochrany přírody ovládnou myslivci a trofejoví lovci, dřevaři a lesníci. S těmito lidmi na MŽP SR a ŠOP SR skončila ochrana přírody na Slovensku a nastala environmentální doba temna. Tito lidé mohou sedět na Ministerstvu zemědělství, ale nikdy na Ministerstvu životního prostředí, v ŠOP SR nebo ve Stráži přírody. To všechno je obrovský střet zájmů, který se nyní krutě na Slovensku vymstil a je varováním nám všem, včetně České republiky.

(1) https://www.sopsr.sk/news/file/00%20%C5%A0T%C3%9ADIA%20FINAL%20-%20Velikost_populace_medved_Slovensko2.pdf

(2) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/cs/TXT/?uri=celex%3A31992L0043&fbclid=IwY2×jawGuqilleHRuA2FlbQIxMAABHcvaFexQZbi_rtdiNjKLINrU95S_XYNsrlDv37Lj6AMHtDI1PNMTc4tbpg_aem_X40Cxbx7oPPjLynJhk_3SA

(3) https://domov.sme.sk/c/23404459/huliak-chce-strielat-700-medvedov-rocne-jeho-nominant-zacal-tajit-informacie-o-odstreloch.html

(4) https://www.mpsr.sk/kvota-lovu-vlka-draveho-pre-polovnicku-sezonu-2024-2025/59---19402/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz