Článek
Většina průměrně inteligentních a základně vzdělaných lidí si uvědomuje, že trávení zvířat je něco špatného. Ne vždy je však špatný nebo nemorální čin v naší společnosti činem trestným, ale v případě trávení zvířat tomu tak není.

Výjezdový tým PEK (Prevence environmentální kriminality) je připraven reagovat na vaše hlášení zelené kriminality a být nápomocen policii.
Pojďme se nyní podívat z čeho všeho může být travič zvířat obviněn a za co potrestán:
* Týrání zvířat dle § 302 trestního zákoníku. Mimo schválených přípravků k hubení hlodavců je jakékoliv trávení zvířat považováno za týrání, neboť usmrcení jedem působí zvířatům obrovské utrpení.
* Neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy dle § 299 trestního zákoníku. Otrávená návnada může v přírodě způsobit smrt nejvzácnějších ptáků a savců.
* Za pytláctví dle § 304 trestního zákoníku se považuje i nelegální pokládání otrávených návnad na zvěř vymezenou zákonem o myslivosti.
* Samotné držení zakázaných jedů, mezi které patří i karbofuran (Furadan), může být klasifikováno jako trestný čin přechovávání omamné či psychotropní látky a jedu dle § 284 trestního zákoníku.
Z toho vyplívá, že se travič zvířat dopouští hned čtyřech trestných činů a pokud tak činí ve skupině, může se jednat též o organizovaný zločin, tedy značně přitěžující okolnost a vyšší trestní sazba.
Organizovaný zločin se projevuje zejména tímto způsobem:
- skupinová zločinecká aktivita tří a více osob
- dlouhodobá soustavná činnost orientována na zisk a moc
- zločinecká základna s organizační strukturou
- vysoký stupeň hierarchických vazeb založených na disciplíně a profesionalitě
- legalizace výnosů z trestné činnosti (praní špinavých peněz)
- pronikání do oficiálních společenských, ekonomických a politických sfér
- mezinárodní spojení a působení
- úsilí o monopolní kontrolu určité oblasti nezákonného působení
- vysoká adaptabilita
V případě travičů, kteří trestnou činnost páchají ve skupině více než tří osob, jedná se o soustavnou činnost, z níž plyne nějaký zisk, tato skupina má organizační strukturu, její členové pronikají do společenských sfér a snaží se o proniknutí do státních úřadů, které zevnitř korumpují, tak zde máme organizovaný zločin jako vyšitý. Připomíná vám to nějakou zájmovou skupinu osob s celostátním působením?
Je zatím záhadou, že se státní zástupci a zejména soudci v naší zemi nejsou schopni naladit na tuto trestnou činnost jako na závažné porušování zákona.

Plakátování přináší informovanost občanům v travičských oblastech a umožňuje tak včasné hlášení nálezu!
Veřejnost a její význam v odhalování trestné činnosti trávení zvířat
Odpovědný a dobře informovaný občan může přinést změnu v této velmi ožehavé otázce, na kterou naše společnost teprve hledá odpověď a recept na efektivní potlačování této otřesné trestné činnosti. Jednoznačně však včasné nahlášení nálezu otrávené návnady může změnit běh události a pozitivně ovlivnit následné vyšetřování. K tomu dnes slouží velmi důležitá mobilní aplikace Hlášení zelené kriminality, díky níž má občan mimořádně zjednodušenou práci při ohlášení nálezu a dokonce může zůstat i v anonymitě. Takhle se hlásí též nálezy mrtvých zvířat s podezřením na otravu. Takovou aplikaci si může člověk stáhnout do mobilního telefonu zde:
https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.artusenko.justicefornature
Během pouhých několika kliknutí na mobilním telefonu Android lze odeslat důležitý nález a jít od toho. Žádné čekání na policii, žádné ztracené hodiny, sepisování protokolů na policejních stanicích a hlavně žádné úvodní chyby! To je první krok, zatímco krokem druhým je „mlčeti a nezveřejňovati“, tedy totální mediální klid. To platí i pro komunikaci se svým okolím, zejména v oblasti, kde byl nález učiněn.
Mobilní aplikace Hlášení zelené kriminality vznikla pro to, abychom dosáhli na včasné hlášení a zjednodušili celý proces. Jde o to vybudovat důvěryhodný most mezi neznalou veřejností a ne vždy aktivně jednajícími úřady, včetně výjezdových hlídek PČR, které k takovým hlášením přijíždějí jako první. Často zde dochází k vážným procesním chybám hned na začátku, kdy řadoví policisté předají otrávené zvíře myslivcům nebo je o tom uvědomí dříve, než je vhodné. Je třeba míti na paměti, že je zdejší myslivecký spolek, majitel rybníka, či místní chovatel drůbeže či holubů vždy nejvíce podezřelý, než se prokáže, že to tak není. Pokud je nálezce z oblasti, kde bylo otrávené zvíře či návnada nalezena, ani zde není vhodné se někomu svěřovat, poněvadž je velká šance, že vesnické tamtamy duní příliš silně a rychle, což může zmařit vyšetřování, poněvadž se pachatel dozví odhalení nálezu dříve, než je pro úspěšné šetření nutné.
Jak sami vidíte, tato trestná činnost je vážná a páchá značné škody na naší přírodě a biodiverzitě. Někomu se nemusí zdát důležité, ale zákon na to pamatuje a tím pádem se jedná o trestnou činnost hned u čtyřech paragrafů.
Zdroje:
https://policie.gov.cz/clanek/co-je-organizovany-zlocin.aspx
https://www.birdlife.cz/
https://www.justicefornature.org/prevence-environmentalni-kriminality