Článek
Co mají společného banda gangsterů, kufr s 50 miliony a cirkusová slonice? Stoletého Allana Karlssona, který uteče z domova důchodců a vydává se na dobrodružství. Filmová adaptace populárního švédského románu balancuje mezi absurditou humorných situací a alternativní historií.
Allan Karlsson (Robert Gustafsson) na své sté narozeniny uprchne z domova důchodců a ocitne se na nečekané cestě plné chaosu a neuvěřitelných setkání. Allan náhodou získá kufr plný peněz, což přitáhne pozornost zločinců, zatímco retrospektivní pohledy odhalují jeho minulost, kdy se neúmyslně zapletl do klíčových událostí 20. století od vývoje atomové bomby po setkání se světovými lídry. Film kombinuje současná dobrodružství s humorným přehodnocením historie a nabízí příběh muže, který vše přijímá s nadhledem a neochvějným klidem.
Režisér Felix Herngren si stanovil nelehký úkol převést komplexní a často bizarní svět literární předlohy do filmu. Výsledek se místy zdá být příliš povrchní a přehnaně roztržitý. Allanova současná dobrodružství propojená s retrospektivami jeho historických setkání – například s Frankem, Stalinem či Einsteinovým bratrem Herbertem – vytváří příběh oscilující mezi groteskou a satirou.
Zatímco kniha vyniká v bohaté charakterizaci a komediálním tempu, snímek se opírá o rychlý sled scén, které někdy postrádají hlubší propojení. Vyprávění je proto spíše epizodické a působí jako sled komických skečů než jako celek. Bohužel, tato snaha o humor a absurditu někdy sklouzává k nesoudržnosti.
Humor filmu je místy brilantní, zvláště když se soustředí na absurdní setkání a Allanův nadhled, ale zároveň si nedrží stejnou kvalitu. Ačkoli vyprávění připomíná kultovní snímek Forrest Gump, postrádá jeho jemnost a promyšlenost.
Gustafsson v hlavní roli podává kvalitní výkon a přesvědčivě ztvárňuje stoletého muže, avšak jeho postava je spíše karikaturou než komplexní osobnosti. Film také těží z povedeného make-upu a výpravy, které autenticky zachycují historická období a přispívají k lepší vizuální stránce díla.
Stoletý stařík nabízí příjemnou podívanou, ale také zanechává pocit promarněné šance. Diváci hledající nenáročnou zábavu budou spokojeni. Ti, kdo očekávají důmyslnější satiru, mohou být naopak zklamaní. Herngren dokázal zachytit ducha předlohy, ale jeho adaptace plně nevyužívá komediální potenciál originálního materiálu.
CELKOVÉ HODNOCENÍ: 6/10
Autorem recenze je filmový kritik Lukáš Vaněček