Článek
Jak může Ruská federace rozhodovat o tom, zda Ukrajina bude v NATO? Není takové předsevzetí (být či nebýt členem NATO) spíše na Ukrajině? Proč tedy Putin rozhoduje za Zelenského?
Imperiální choutky Kremlu: Lekce, kterou Západ „zase?“ nepochopil
Přesně tak! Členství Ukrajiny v NATO je výhradně záležitostí Ukrajiny a členských států aliance – nikoliv Ruska. Putin vnucuje světu svou doktrínu údajných „sfér vlivu“, podle níž si může diktovat, co menší sousední státy smí a nesmí dělat, co si mohou a nemohou dovolit, s kým mají povolené či nepovolené udržovat styky. Tento přístup není ničím jiným než pokusem o obnovu imperiální nadvlády, jakou Rusko uplatňovalo v dobách carského samoděržaví i sovětského totalitního režimu. Chování Putina je vážným zločinem proti suverenitě států a hrubým porušením mezinárodního práva. Vychází z naprosto absurdní logiky – logiky okupantů a tyranů, kteří nikdy neuznali právo svých sousedů na nezávislost. Stejnou rétoriku používal Stalin, když v roce 1939 uzavřel pakt s Hitlerem a společně si s nacisty rozdělil východní Evropu.[1]Také Chruščov v roce 1956, když brutálně potlačil maďarské povstání[2], a v roce 1968 Brežněv, kdy pod záminkou „bratrské pomoci“ vojska Varšavské smlouvy vtrhla do Československa[3]a brutálně potlačili pražské jaro; následně nás ruská armáda okupovala jednadvacet let.[4] Dnes stejnou rétoriku opakuje Putin, když se snaží obhájit své plány na vymazání Ukrajiny z mapy světa.[5]
Svými výroky a chováním zcela bez skrupulí ukazuje světu, že navázal na „neblahou ruskou tradici“ nikdy nepřestat být imperialistickou hrozbou pro své sousedy. Cílem není jen dominance, ale také záměrné ničení solidarity mezi lidmi a zeměmi – což je základní rys šíření „ruských hodnot“[6]. Stejnou strategii používali Hitler, Stalin, Chruščov i Brežněv: místo diplomacie uplatňovali dezinformační kampaně, nátlak, manipulaci, vydírání a nakonec válku. Historie to dokazuje jasně.
V roce 2014, kdy Západ reagoval vlažně na anexi Krymu,[7] si Putin ověřil, že si může dovolit daleko víc, než možná sám tušil – výsledkem je současná válka s genocidními prvky proti Ukrajině.
NATO se nerozšiřuje na Východ, to Rusko tlačí své sousedy na Západ
Každý, kdo ustupuje ruskému imperialismu, kdo schvaluje šíření tak zvaných „ruských duchovních hodnot“ dává zelenou dalším vojenským agresím Ruska. Každý, kdo dnes mluví o „legitimních bezpečnostních zájmech“ a „sférách vlivu“ Ruska, se zřejmě nepoučil z historie a jen slepě opakuje chyby minulosti. Ale tím (možná vědomě, možná nechtěně) připravuje půdu pro další strašlivé konflikty. Putin rozhodně není žádný „mílius“ a už vůbec není „garant stability“, jak si možná někteří z administrativy prezidenta Donalda Trumpa naivně myslí[8] – vůdce Ruska je ovšem, jak jsme již poznali, imperiální nenasytný predátor, který chápe, že svého dosáhne pouze brutální silou a tehdy, když američtí a evropští politici budou reagovat vlažně.
Navíc, kdyby neohrožovali své sousedy, NATO by na východ ani nemuselo expandovat. Pokud by Rusové napadli Gruzii v roce 2008 a Ukrajinu v roce 2014 a 2022, je pak nabíledni, že sousedé imperiálního predátora hledají bezpečnostní záruky v NATO. Paradoxně si právě Rusové agresivními výhružkami a válkou na Ukrajině sami vytvořili situaci, kdy se jeho sousedi co nejrychleji uchylují pod ochranný deštník Severoatlantické aliance.
Cena appeasementu: Jak Krym 2014 vedl k válce 2022
Co se týče „politiky ustupování, ústupků či usmiřování“ historie ukazuje, že politika appeasementu,[9]je mylná víra, že toto způsobí konec choutkám agresora. Ba naopak taková politika jen podpoří vítězství hrubé síly. Ustupovat agresorovi znamená jen odkládat konflikt, ne mu zabránit.[10]Pokud by Západ v roce 2014 důsledněji, rázněji a sebevědoměji reagoval na zločinnou anexi Krymu[11], možná by se hrubá surová síla ruské armády na Ukrajině nikdy neprojevila. Podobně jako Hitler v Mnichově 1938 pochopil, že mu svět ustoupí, Putin po Krymu 2014 vycítil, že si může dovolit další kroky.
A navíc jsou to Putinovi vojáci, kdo páchají závažné zločiny proti míru a porušují všechna lidská i mezinárodní práva a konvence. Proč má tedy administrativa Donalda Trumpa tendence ustupovat navzdory všem snadno čitelným faktům? Vždyť oni vědí stejně dobře jako my všichni v Evropě, že Ukrajinci jsou oběťmi válečných zločinů, které ruská armáda páchá s Putinovým požehnáním a v Putinově jménu. Je proto víc, než zřejmé, že viníci musí být zastaveni a postaveni před soud za zločiny, které spáchali.
Politici v USA a Spojeném království po desetiletí opakují: „S teroristy nevyjednáváme.“[12]Dovolím si to upravit: „Nejednejte ani s usvědčenými válečnými zločinci.“[13]
Čtěte blog Suscitatora na Médium.cz
Poznámky pod čarou
[1]Timothy Snyder, Krvavé země: Evropa mezi Hitlerem a Stalinem, 2022. Vizte pakt Ribbentrop-Molotov.
[2]Gergely Pongrátz, Corvin köz – 1956, 1982. Zdroj: https://www.magtudin.org/Corvin_koz.pdf
[3]Hynek Fajmon (ed.), Sovětská okupace Československa a její oběti,2005.
[4]Ivo Pejčoch a Prokop Tomek, Okupace 1968 a její oběti: nové pohledy na invazi armád Varšavské smlouvy do Československa roku 1968, počátek okupace a její oběti. 2017.
[5]https://www.nytimes.com/2022/11/01/opinion/ukraine-war-national-identity.html
[6]Fatima Tlis, @fatimatlis Zdroj: https://x.com/i/status/1552750007408885760
[7]Například zde: https://www.ibtimes.co.uk/ukraine-crisis-world-leaders-react-unfolding-crisis-crimea-1438553
[8]https://www.theguardian.com/world/live/2025/feb/13/ukraine-nato-hegseth-trump-putin-zelenskyy-europe-news-live
[9]A. J. Taylor, Origins Of The Second World War , 2001. Zdroj: https://waypointweichel.weebly.com/uploads/8/6/8/1/86813862/origins_of_the_second_world_war_reconsidered__2nd_edition_.pdf
[10]Martin Gilbert, Richard Gott, The Appeasers, 1963
[11]Anexi Krymu ukrajinský Ústavní soud považuje za protiústavní. Předseda Ústavního soudu Ukrajiny Stanislav Ševčuk sdělil, že již v roce 2015 Ústavní soud Ukrajiny spolu se zástupci ústavních soudů Ázerbájdžánu, Gruzie, Kypru, Litvy, Moldavska a Polska podepsal „Společné prohlášení o respektování územní celistvosti a mezinárodního práva při výkonu ústavního soudnictví“ . A v roce 2018 Asociace ústavního soudnictví zemí Baltského a Černého moře přijala „Prohlášení o odsuzování a pronásledování agrese a porušování lidských práv na okupovaných územích členů BBCJ“ . „Krym je území Ukrajiny a určitě se tam vrátíme,“ řekl Stanislav Ševčuk. Zdroj: https://ccu.gov.ua/en/novina/chairman-constitutional-court-ukraine-stanislav-shevchuk-we-must-have-courage-drop-out-line
[12]https://www.chathamhouse.org/2022/01/we-do-not-negotiate-terrorists-why
[13]https://www.icc-cpi.int/defendant/vladimir-vladimirovich-putin