Článek
Organizace proFem, která se již od devadesátých let zabývá tématem domácího a sexuálního násilí, na budování PORTu intenzivně pracovala několik posledních let. První komplexní centrum pro oběti sexuálního násilí v České republice otevřelo dveře svým klientkám a klientům 22. ledna na adrese Břevnovská 6 v Praze.
Se sexuálním násilím nebo obtěžováním se v Česku setkalo 54 procent žen. Znásilnění pak zažila až každá pátá žena, jak ukázal výzkum, který provedl proFem. Například v Norsku či Irsku, kde se organizace při budování PORTu inspirovala, najdete centra poskytující komplexní služby obětem sexuálního násilí prakticky v každém kraji, v Česku je PORT prvním takovým projektem.
Lidé, kteří zažili sexuální násilí, podle ředitelky proFem Jitky Polákové musí při řešení své situace v Česku čelit mnohým systémovým překážkám, stigmatu a nedostatku specializované podpory. Celý proces, kterým musí projít, pokud chtějí vyhledat odbornou pomoc nebo čin například nahlásit na policii, pro ně může být velmi traumatizující.
„Komplexní centrum PORT je řešením: nabízí strukturovanou a specializovanou podporu, široké spektrum služeb vycházejících z našich dlouhodobých zkušeností z přímé práce s oběťmi, odborných zdrojů i inspirace ze zahraničí, a také spolupráci s dalšími institucemi a aktéry v systému pomoci, jako jsou třeba nemocnice nebo policie,“ uvádí Poláková.
Inovativní služby
V PORTu se obětem dostane krizové pomoci, sociálního a právního poradenství či právního zastupování, pokud se klient či klientka rozhodne řešit svou situaci na policii či u soudu, nebo psychoterapeutické pomoci. Organizace proFem se aktuálně zaměřuje také na spuštění dalších služeb, jako je krizové ubytování, v němž by klient či klientka mohli zůstat až jeden týden, či testování na pohlavně přenosné choroby, které budou přeživším sexuálního násilí v PORTu také dostupné.
Organizace proFem zavádí také služby, které v zahraničí již fungují, ale pro český systém jsou úplně nové. Patří mezi ně sběr důkazů či možnost policejního výslechu ve speciální výslechové místnosti přímo v PORTu.
„Pevně věříme, že tento způsob práce může fungovat i v českém kontextu a že budou tyto možnosti pozitivně přijímány i ze strany odpovědných státních orgánů. Navazujeme proto interdisciplinární spolupráci s nemocnicemi, lékaři a lékařkami, ale především s Policií ČR. Na konci roku 2023 jsme tak podepsali memorandum o vzájemné spolupráci jednak s policií hlavního města Prahy, jednak s policejním prezidiem. Tyto dokumenty budou sloužit jako důležitý podklad pro společnou kooperaci a společný postup ve vztahu k zajištění práv obětí sexuálního násilí,“ uvádí Eva Michálková, manažerka komunikace proFem.
Autorka: Barbora Báštěcká
Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.