Článek
„Nelze popírat, že žijeme v období klimatické krize. Z pohledu pěstitelů znamená frekvence a závažnost proměny klimatu vysoké ohrožení lidí i životního prostředí a ohrožení jejich živobytí. Není tajemstvím, že klimatická změna přímo dopadá na budoucnost drobných pěstitelů, a proto je nezbytně nutné změnit náš globální potravinový systém,“ řekl Juan Pablo Solís, poradce Fairtrade pro klima a životní prostředí.
Nový standard vstoupí v platnost v roce 2026 a vyžaduje vytvoření plánů prevence, zmírňování dopadů, zaznamenání geolokačních bodů nebo vytvoření polygonových map. Družstva také musí provádět monitoring odlesňování. Celkem 870 tisícům pěstitelů obdělávajících 1,1 milionů hektarů půdy s tím pomůže satelitní platforma.
I český piknik pomůže v Kolumbii nebo v Peru
Aktualizace standardu přišla pár měsíců před Světovým dnem pro fairtrade, který se každoročně koná druhou květnovou sobotu. Po celém Česku probíhají v ten den Férové snídaně. I letos ukážou všichni, kdo přijdou 11. května férově piknikovat, zájem o životy pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů v dalekých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Loni se na 159 místech republiky sešlo přes 6 600 lidí a zapojit se může každý – jako organizátor nebo účastník. Zaregistrujte se zde.
Autorka: Tereza Novosadová Ocetková
Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.