Článek
Humanitární organizace Lékaři bez hranic uvedla, že obdržela dopis od ruského ministerstva spravedlnosti s tím, že byla odstraněna ze seznamu schválených zahraničních organizací. Bez registrace nemůže v zemi pokračovat ve svých aktivitách.
Lékaři bez hranic v zemi působili od roku 1992. „Pomáhali jsme lidem bez domova, reagovali jsme na mimořádné události nebo spolupracovali s ministerstvem zdravotnictví v inovativní léčbě tuberkulózy,“ uvedla česká pobočka organizace na Instagramu. „Je nám líto, že naše programy v zemi končí, protože mnoho lidí v Rusku, kteří potřebují lékařskou a humanitární pomoc, nyní zůstane bez podpory, kterou jsme jim mohli poskytnout,“ dodává.
Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině zde poskytovali také pomoc lidem prchajícím před válkou. „Jsme dál odhodláni poskytovat humanitární pomoc těm, kteří ji potřebují, bez ohledu na to, na které straně frontové linie se nacházejí, pokud nám k tomu příslušné orgány poskytnou potřebné podmínky,“ uzavírá organizace příspěvek na Instagramu.
Od začátku války na Ukrajině Lékaři bez hranic v Rusku pomohli 52 tisícům uprchlíkům a vnitřně vysídleným osobám.
„Nežádoucí organizace“
Lékaři bez hranic však nejsou jedinou organizací, jejíž aktivity ruské úřady ukončily. V minulém roce se ze země musely stáhnout také organizace jako Transparency International, Greenpeace nebo Světový fond na ochranu přírody. Ty Moskva označila za nežádoucí a jejich činnost zakázala.
O Transparency International, organizaci, jejímž cílem je zejména upozorňovat na korupční praktiky, ruské úřady uvedly, že zasahuje do vnitřních záležitostí Ruska a představuje hrozbu pro základy ústavního pořádku a bezpečnosti.
Environmentální organizace Greenpeace byla nucena své aktivity ukončit po obvinění, že se zapojuje do propagandy mířené proti Rusku tím, že volá po uvalení sankcí na Moskvu.
Co se týká Světového fondu na ochranu přírody, Rusku vadilo, že se staví proti průmyslovému rozvoji Arktidy a využívání přírodních zdrojů na arktických územích. V rozhodnutí o zákazu působení ruské úřady uvádí, že organizace by mohla být součástí spiknutí, které má pomoci USA převzít kontrolu nad ruskými teritoriálními vodami. Pro tvrzení však nebyly předloženy žádné důkazy.
Podle Reuters byly od roku 2015 za „nežádoucí“ označeny desítky mezinárodních neziskových organizací.
Autorka: Barbora Báštěcká
Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.