Článek
Den vzniku samostatného československého státu se slaví 28. října. Neméně tradiční je v tento den také předávání státních vyznamenání prezidentem republiky. Petr Pavel je uděloval teprve podruhé, ani tentokrát při výběru neopomněl osobnosti neziskového sektoru. Mezi oceněnými se objevili zakladatelé či zakladatelky organizací, které se snaží pomáhat lidem v oblasti domácího násilí, paliativní péče, vážných onemocnění nebo životního prostředí, a další významné osobnosti spojené s dobročinností a bojem za lidská práva.
Kdo 28. října převzal státní vyznamenání?
Yvonna Gaillyová
Environmentalistka a ekoložka Yvonna Gaillyová je spoluzakladatelkou a ředitelkou Ekologického institutu Veronica, který spadá pod Základní organizaci Českého svazu ochránců přírody Veronica. Gaillyová toto profesionální pracoviště vede už od roku 1997, celou profesní kariéru spojila s šířením ekologické osvěty, zlepšování životního prostředí a vzdělávání veřejnosti v otázkách udržitelnosti. V 90. letech se do širšího povědomí dostala díky boji proti fosfátům v pracích prostředcích, věnovala se také projektu svépomocných instalací solárních systémů v Bílých Karpatech.
Server Ekolist o ní napsal:
„Pod jejím vedením vznikla v Hostětíně první veřejná budova v pasivním standardu, která se stala inspirací pro udržitelnou výstavbu v celé zemi. Po vzoru lucemburských a rakouských občanských ekologických poraden založila ekologické poradenství u nás a zasloužila se o mnohostranné vzdělávání spotřebitelů.“
Zdena Prokopová
Zdena Prokopová založila v roce 1993 společně se svou sestrou Marií Vavroňovou klub ROSA určený osamělým ženám, které zde získávaly pomoc a podporu ve složité situaci po rozvodu. Brzy se ukázalo, že tyto ženy řeší mnohem závažnější problém – domácí násilí. Dvojice se proto rozhodla k založení organizace ROSA – centrum pro ženy, jejímž dlouhodobým cílem se stal vznik utajeného azylového domu pro oběti domácího násilí a jejich děti. Úspěšně funguje dodnes a kromě azylového ubytování nabízí odborné sociální poradenství, (telefonickou) krizovou pomoc nebo internetovou poradnu.
„Násilí na ženách se týká všech žen, nerozhoduje zde věk ani vzdělání. I úspěšné ženy ve svém zaměstnání nebo profesi mohou být týrané. Závisí to na jejich partnerech. Je velmi obdivuhodné, pokud se právě úspěšné ženy rozhodnou svěřit se svým problémem násilí ve vztahu. Za násilí nemohou, není to jejich vina. Odpovědnost má vždy ten, kdo se násilí dopouští, tedy násilný partner,“ říká Zdena Prokopová.
Dita Horochovská
Dita Horochovská je kvadruplegička a sama říká, že jediné, co jí zbylo, je hlas. Díky speciálnímu programu ho využívá k ovládání počítače nebo spotřebičů v domácnosti. Stala se první uživatelkou hlasových technologií v Česku a podílela se na jejich vývoji. S kamarádem a kolegou Lukášem Srbou založila spolek Silou hlasu, který pomáhá lidem s omezenou schopností pohybu naučit se ovládat počítač právě pomocí hlasu.
V roce 2022 získala za své aktivity Cenu Olgy Havlové. „Za dobu existence našeho spolku jsme proškolili více jak 40 klientů z různých krajů České republiky a až na dvě tři výjimky to všichni používají, což je pro nás něco úžasného. Možná to bude pro někoho malý počet, ale jelikož to děláme ve dvou, tak si myslím, že ten počet není úplně špatný. Navíc když klient ovládá počítač hlasem, tak může být třeba i na několik hodin samostatný, takže tím pomáháme i lidem, kteří o naše klienty pečují,“ uvedla tehdy.
Anna Šabatová
Anna Šabatová zastávala řadu významných pozic. Někdejší signatářka a mluvčí Charty 77 se v roce 2014 stala ombudsmankou, tuto funkci získala jako první žena v zemi. Před tím působila jako zástupkyně veřejného ochránce práv, poradkyně ministra práce a sociálních věcí pro styk s neziskovými organizacemi nebo předsedkyně Helsinského výboru.
V roce 1998 získala coby první osobnost z východní Evropy Cenu Organizace spojených národů za obranu lidských práv. O 20 let později jí francouzský prezident Emmanuel Macron propůjčil Řád čestné legie v hodnosti rytířky.
Petr Sýkora
Podnikatel a filantrop Petr Sýkora je spoluzakladatelem nadace Dobrý Anděl. Společně s kolegou a přítelem Janem Černým do ní vložili peníze z prodeje společnosti Papirius, kterou coby studenti založili. Dobrého Anděla pak přivedli k životu s pomocí někdejšího slovenského prezidenta Andreje Kisky, který stál za zrodem této nadace u našich sousedů.
„Posláním DOBRÉHO ANDĚLA je nabídnout pomocnou ruku každé rodině, kterou zasáhlo vážné onemocnění a která se dostala vlivem nemoci do těžké životní situace. Díky pomoci několika desítek tisíc Dobrých andělů a dalších stovek skvělých lidí jsme na nejlepší cestě to společně dokázat.“
Kateřina Šédová
Kateřině Šédové bylo 22 let, když lékaři našli zhoubný nádor na jejím vaječníku. Díky tomu, že poslouchala varovné signály svého těla, byl zachycen v časném stádiu a vyléčila se. Šok z diagnózy vystřídala touha pomáhat lidem a inspirovat je, aby nepodceňovali prevenci. V roce 2014 tak založila neziskovou organizaci Loono, která se zaměřuje na světu v oblasti zdraví, zejména na prevenci závažných civilizačních onemocnění, jako jsou rakovina, srdeční choroby, sexuálně přenosné nemoci nebo duševní zdraví.
„Jsem hrdá na to, co jsme s Loono týmem pro téma prevence už dokázali. A ještě toho máme spoustu v plánu. A zároveň jsem neskutečně pyšná na preventivní program, který se mi podařilo vybudovat ve Fakultní nemocnici Bulovka,“ říká vystudovaná lékařka.
Radka Vernerová
Radka Vernerová se významně podílí na zlepšení podmínek dětské paliativní péče v Česku. V letošním roce se zasloužila o největší milník – vznik prvního dětského kamenného hospice u nás. Nese jméno Dům pro Julii, první klienty přivítal v srpnu a Vernerová je jeho ředitelkou. O jeho podobě i administrativních překážkách si Radka Vernerová se Světem neziskovek povídala na jaře (rozhovor zde).
„Vyznamenání mě velmi těší, považuji to za velkou poklonu všem lidem, kteří se na vzniku a provozu Domu pro Julii podíleli a podílejí. Chápu toto ocenění zároveň tak, že nejvyšší představitel České republiky tímto vyznamenáním upozorňuje na důležitost projektů, jako je Dům pro Julii. Především na potřebu legislativních a finančních změn, které by zajistily dostupnost a udržitelnost komplexní paliativní péče o děti a mladé dospělé s život limitujícím nebo ohrožujícím onemocněním.“
Lucie Hyblerová
Lucie Hyblerová je zakladatelkou platformy Breakfaststory, která sdružuje a podporuje v přímém odbytu sociální a chráněné dílny z celého Česka. Nabízí jim bezplatné členství a prostřednictvím vlastních aktivit je dostává do povědomí široké veřejnosti. K tomu využívá e-shop nebo kampaně Potěš snídaní a Potěš obědem podporující nejen zaměstnance s hendikepem, ale i seniory a samoživitele, pro které vaří zdarma.
„Vaříme každý den a naše pravidlo je, že každý klient od nás dostává jídlo minimálně po dobu tří měsíců. Protože to, že někomu jednorázově dopřejete, je sice hezký skutek, ale pokud rodině nebo seniorovi chcete opravdu ulevit a pomoci, tak to má smysl jenom v dlouhodobější frekvenci,“ popisuje Hyblerová.
Josef Suchár
Římskokatolický kněz Josef Suchár byl po roce 1989 ustanoven do duchovní správy ve vysídlených německých vesnicích v Orlických horách. V jedné z nich, Neratově, začal se skupinou nadšenců obnovovat kostel. O tři roky později spoluzaložil Sdružení Neratov, které od svých začátků pomáhalo znevýhodněným lidem, od opuštěných dětí a mentálně postižených, až po osoby závislé, po výkonu trestu nebo bez domova.
„Tyto různorodé skupiny však ne vždy dělaly ve vzájemném soužití dobrotu a tak se rozhodlo, že nadále se bude Sdružení Neratov zaměřovat na pomoc opuštěným postiženým dětem a dospělým s mentálním, psychickým nebo zdravotním postižením.“
Sdružení provozuje chráněné dílny, hospodu, jídelnu nebo obchod a rekreační zařízení a nadále opravuje místní kostel Nanebevzetí Panny Marie.
Autorka: Ilona Hobzová
Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.