Článek
Přinášíme přehled žen, které v roce 2024 magazín Forbes zařadil do seznamu nejvlivnějších žen právě kvůli jejich aktivitám v neziskových organizacích, nadacích nebo filantropii.
Katarína Vlčková (33. místo)
Spoluzakladatelka Nadace rodiny Vlčkových
Katarína Vlčková vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a dnes se věnuje i přednáškové a osvětové činnosti v oblasti paliativní medicíny. Od roku 2013 pracuje v domácím hospici Cesta domů. Začínala tam jako lékařka, od roku 2022 zastává pozici primářky. Je spoluzakladatelkou Nadace rodiny Vlčkových, která se soustřeďuje na podporu dětské paliativní péče.
Šárka Procházková (86. místo)
Výkonná ředitelka Nadace Dobrý anděl
Šárka Procházková řídí Nadaci Dobrý anděl šest let. Tato nadace pomáhá rodinám, které se vlivem onkologických i dalších nemocí dostaly do tíživé situace. Cílem systému nadace Dobrý anděl je, aby rodiny nemocných dostávaly pravidelnou měsíční finanční pomoc ve výši několika tisíc korun.
Hana Dvořáková (120. místo)
Vědkyně, mecenáška
Hana Dvořáková je spoluzakladatelkou Nadace Experientia, která podporuje mladé vědce. Finanční prostředky získala ze svého podílu na licenčních poplatcích za antivirové látky vyvinuté s profesorem Antonínem Holým. Kromě toho podporuje organizaci Člověk v tísni, zejména sociální a vzdělávací programy pro děti ze znevýhodněného prostředí.
Pavla Gomba (121. místo)
Ředitelka UNICEF ČR
Pavla Gomba je výkonnou ředitelkou UNICEF ČR už více než 20 let. V minulosti se účastnila řady humanitárních misí, pravidelně přednáší a publikuje o oblastech rozvojových programů nebo bezpečnosti. Je členkou Rady DMS při Fóru dárců, Výboru pro legislativu a financování Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.
Jolana Voldánová (122. místo)
Ředitelka Nadace Charty 77
Od roku 2023 je bývalá novinářka Jolana Voldánová ředitelkou Nadace Charty 77. Tato nadace v roce 1990 přinesla charitu na území tehdejšího Československa a byla průkopníkem v této oblasti. Těžila z více než dvacetileté historie a zkušenosti práce v emigraci. Česká Nadace Charty 77 předává významná ocenění za zásluhy v literatuře a na poli lidských práv. Zaštiťuje řadu projektů, například veřejnou sbírku Konto Bariéry, projekt SenSen (Senzační Senioři) nebo Národní Kroniku.
Lucie Mádlová (151. místo)
Zakladatelka Asociace společenské odpovědnosti
Lucie Mádlová je zakladatelkou a výkonnou ředitelkou Asociace společenské odpovědnosti, neziskové organizace, která sdružuje, propojuje a reprezentuje zájmy více než dvou stovek společensky odpovědných firem a organizací v Česku. Zaměstnává ji také projekt Nakup na Dobro – e-shop s udržitelnými produkty a dárky.
Dita Formánková (153. místo)
zakladatelka neziskové organizace Czechitas
Datová analytička Dita Formánková založila neziskovou vzdělávací organizaci Czechitas, která inspiruje a vzdělává ženy, děti a mládež v oblasti informačních technologií a v IT dovednostech. Mimo vzdělávání se organizace soustředí na celkovou propagaci současného IT a přibližuje ho širší veřejnosti.
Monika Vondráková (163. místo)
Spoluzakladatelka Nadačního fondu Neuron
Před třinácti lety spoluzaložila Monika Vondráková Nadační fond Neuron, jehož cílem je podpora mladých českých vědkyň a vědců. Na popularizaci české vědy fond dosud poskytl 140 milionů korun, podpořil 11 vědeckých expedic a v rámci Cen neuron ocenil 120 vědců a vědkyň.
Ruth Šormová (172. místo)
Ředitelka Cesty domů
Cesta domů poskytuje odbornou péči umírajícím a jejich blízkým. Ruth Šormová řídí tuto organizaci od roku 2018, práci v sociálních službách a neziskovém sektoru se věnuje od roku 1984. V rámci své profesní kariéry se zaměřovala také na rozvoj fundraisingu a PR. Založila a vedla středisko Diakonie ČCE Rolnička v Soběslavi a od roku 2010 byla osm let ředitelkou obecně prospěšné společnosti Portimo v Novém Městě na Moravě.
Marie Hájek Salomonová (185. místo)
Spoluzakladatelka a předsedkyně správní rady Nevypusť duši
Neurovědkyně Marie Hájek Salomonová založila organizaci Nevypusť duši v roce 2016. Z každodenního řízení se přesunula do pozice ve správní radě a ponechala si agendu advokační práce. Zaměřuje se na systémové změny na poli péče o duševní zdraví zejména v oblasti školství a zdravotnictví.
Ilona Mančíková (192. místo)
Podnikatelka, filantropka
Ilona Mančíková se přes 20 let pohybovala v byznysu, mimo jiné na vedoucích pozicích. Ve 43 letech jí byla diagnostikována rakovina plic. Svoji zkušenost přetavila v založení neziskové organizace Moje plíce, která vznikla v září 2023 a za sebou má úspěšnou kampaň Nekašli na to. Spolupracovala také s organizacemi, které se věnují i pomoci onkologickým pacientům krátce po zjištění diagnózy, například v programu PROdýchej pacientské organizace Amelie.
Rozhovor Světa neziskovek s Ilonou Mančíkovou najdete tady.
Dagmar Havlová (193. místo)
Zakladatelka a předsedkyně správní rady Vize 97
Dagmar Havlová založila nadaci Vize 97 v roce 1997, aktuálně je předsedkyní Správní rady. Nadace působí v oblasti sociální, zdravotnické, vzdělávací a kulturní. V rámci nadace se Havlová mimo jiné podílela na celoplošném pokrytí prevence rakoviny tlustého střeva, výsledkem je bezplatné preventivní vyšetření. Podporuje Domov sv. Rodiny pro mentálně postižené a Domov sv. Karla Boromejského pro seniory. Je čestnou předsedkyní českého výboru UNICEF a aktivní členkou řady českých i mezinárodních charitativních organizací.
Dagmar Goldmannová (194. místo)
Ředitelka Nadačního fondu Via Clarita
Dagmar Goldmannová řídí aktivity Nadačního fondu Via Clarita. V rámci svých pracovních zkušeností propojuje projekty ze světa mezinárodních firem a filantropie. Věnovala se oblasti HR, společenské odpovědnosti, humanitárním a rozvojovým projektům v Africe a Asii a dlouhodobě i tématu dobrovolnictví a globálního vzdělávání.
Nora Fridrichová (198. místo)
Novinářka, zakladatelka Nadačního fondu Šatník
Nora Fridrichová se o téma samoživitelství zajímala nejprve „jen“ pracovně z pozice novinářky. V roce 2019 zorganizovala první sbírku oblečení, během pandemie covid-19 založila dvě veřejné sbírky na pomoc rodinám samoživitelek a samoživitelů, na potraviny a notebooky pro děti při distanční výuce. V roce 2021 založila projekt Šatník, ze kterého se stal efektivní způsob pro přímou materiální pomoc především ženám v nouzi.
Další důležitá umístění:
V žebříčku figuruje také několik veřejně známých osobností, které se významně angažují v neziskovém sektoru, například díky založení vlastních charitativních organizací.
Petra Němcová (134. místo)
Světová topmodelka Petra Němcová založila v roce 2005 Happy Hearts Fund, poté, co sama přežila katastrofální tsunami v Thajsku. Základní myšlenkou byla snaha o budování bezpečného prostředí pro vzdělávání a výchovu dětí v oblastech postižených chudobou, válečnými konflikty a právě přírodními katastrofami. Němcová se stále věnuje nadační práci a fundraisingu, daří se jí přerozdělovat pomoc ve výši desítek milionů dolarů ročně.
Tereza Maxová (186. místo)
Topmodelka Tereza Maxová v roce 1997 založila Nadaci Terezy Maxové. Pomáhá opuštěným dětem ve více než dvou stovkách dětských domovů, v kojeneckých ústavech a dětských centrech. Za poslední tři roky rozdělila nadace přes 64 milionů korun. Od roku 2015 pořádá každoročně pětidenní charitativní akci Teribear.
Taťána le Moigne (188. místo)
Taťána le Moigne byla osmnáct let šéfkou českého Googlu, je ale velmi aktivní i v neziskové oblasti. Je členkou dozorčích rad několika společností (Aspen Institute Central Europe, Odyssey, Dobrý anděl, Young President Organisation), věnuje se vzdělávání v oblasti leadershipu i dětí a zajímá se o vzdělávání, podporu a zlepšení postavení žen v řídicích pozicích.
Karolína Bosáková (195. místo)
Někdejší česká topmodelka Karolína Bosáková je se věnuje nadační a filantropické činnosti a podpoře lokálního módního průmyslu. V rámci už zmíněného Nadačního fondu Happy Hearts Czech, který vede, už jen v Česku vybrala vyšší desítky milionů korun, za něž postavila školy v Nepálu, Mexiku, na Haiti a v Mosambiku. Podporuje také děti na Ukrajině.
Kateřina Sokolová (200. místo)
Někdejší miss Kateřina Sokolová v roce 2015 spolu se svým otcem založila Nadační fond AutTalk, jehož cílem je upozornit na situace rodin s dětmi s těžkými poruchami autistického spektra. „Nechci, aby byl náš nadační fond veřejně vnímán jako další nadace, kterou si založila modelka, ale jako fond, který jsme založili společně s mým otcem na základě naší osobní rodinné zkušenosti,“ říká Sokolová. AutTalk rozdělil už více než jedenáct milionů korun.
Autorka: Ilona Hobzová
Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.