Článek
Stupně „vítězů“ pro Česko
Situace týkající se lidí bez domova v Česku je tristní. Dokazují to i data Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), podle kterých zaujímá naše populace celosvětově přední příčky v počtu lidí bez domova na počet obyvatel. Hůř na tom jsou pouze Velká Británie a Francie.
Podle posledních údajů Ministerstva práce a sociálních věcí (které jsou ovšem pět let staré) bylo na jaře 2019 v Česku bez domova bezmála 24 tisíc lidí. Přibližně polovina z nich žije „venku“ nebo využívá přechodné nízkoprahové noclehárny pro osoby bez přístřeší. Co si představit pod pojmem „venku“? Kromě ulice to znamená život například ve stanu, autě, cizích zahradních chatkách, garážích či sklepech.
Nejvíce osob bez domova žije v Moravskoslezském kraji a Praze. A právě do hlavního města směřoval projekt New Leaf svou aktivitu.
Inspirace Kanadou
Za iniciativou New Leaf stojí Neposeda, nezisková organizace poskytující terénní preventivní sociální služby. Spojila se s Katedrou sociální práce Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Národním centrem sociálních studií.
Princip projektu je jednoduchý. Čtyřicet lidí bez domova dostalo na ruku 100 tisíc korun, bez jakýchkoli podmínek. Tým deseti lidí zahrnující výzkumníky/výzkumnice, analytiky/analytičky a sociální pracovníky/pracovnice bude tyto osoby během jednoho roku sledovat a zjišťovat, jak s peněžním obnosem naložili. Do práce se pustí také dokumentární štáb, jehož úkolem bude zjistit, co se v životech obdarovaných změnilo a jestli jim finance pomohly dostat se z ulice.
Dalším cílem experimentu je pokusit se odpovědět na otázku, zda se daňovým poplatníkům vzhledem k alarmující situaci rostoucího počtu lidí bez domova vyplatí současné kroky, nebo je na čase vyzkoušet tento inovativní přístup.
Projekt není úplnou novinkou. Česko se inspirovalo v Kanadě, kde už výsledky přinesl, a to poměrně slibné:
- Člověk bez domova s financemi strávil v azylovém domě o 89 dní méně než člověk bez financí. Úspora jen na azylových domech tedy činila v přepočtu 186 tisíc korun na člověka.
- Lidé s financemi strávili na ulici o 99 dní méně než lidé bez financí.
- 93 procent lidí s financemi si zaplatilo stabilní bydlení.
- Lidé s financemi nezvýšili svoje výdaje za alkohol, drogy nebo cigarety.
Víc informací k projektu včetně možností, jak jej finančně podpořit a získat tak přístup k zákulisním novinkám například z průběhu natáčení dokumentu a dalším detailům, jsou přímo na webu New Leaf.
Na důležité otázky odpovídá ve videu Jana Hamplová, která v organizaci Neposeda zastává funkci ředitelky financí, fundraisingu, IT a inovací:
Autorka: Ilona Hobzová
Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.