Článek
Nárůst darů od fyzických osob byl loni nejrychlejší od roku 1989 (meziročně o téměř 600 milionů korun). Vyplývá to z údajů zveřejněných Finanční správou. Při dlouhodobém sledování vývoje filantropie v Česku není překvapivé, že jsme v roce 2022 zaznamenali rekordní růst. Nejde jen o důkaz výrazné solidarity Čechů s Ukrajinou, ale právě o kombinaci dlouhodobého trendu rostoucí štědrosti, který jednotlivé krize (pandemie, tornádo, Ukrajina) již „pouze“ akcelerují.
Na datech z daňových přiznání fyzických osob je zajímavé, že ne všichni dárci si slevu ze základu daně uvedením daru nárokují. Odborníci odhadují, že v daňových přiznáních je tak obsaženo jen cca 20 až 25 procent darů, které ve skutečnosti proběhnou. To znamená, že pokud byl roce 2022 úhrn přiznaných darů od fyzických osob 3,9 miliardy, pak lze celkovou štědrost individuálních dárců v ČR odhadovat na 15 až 19 miliard korun.
Pro zajímavost: kolik nestátním neziskovým organizacím rozděluje stát v rámci své dotační politiky? V roce 2022 činil jeho rozpočet na dotace pro neziskovky 8,5 miliardy, na rok 2023 je plán 7,4 miliardy a na rok 2024 dokonce pouze 6,6 miliardy korun.
Ukazuje se tak, že individuální dárcovství již dlouho není v koláčích příjmů neziskových organizací „Popelkou“, ale silným partnerem státu a ostatních soukromých zdrojů (např. firem, soukromých grantujících subjektů atd). Prezentovaná data lze interpretovat jako důkaz o zdravě rozvinutých základech naší demokracie. Rozvinutá individuální filantropie tak může (a měla by být) skvělou preventivní medicínou před neduhy turbulentních dob, které mohou mít vliv i na svobodné společenské uspořádání.
Autor: Jan Gregor
Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.