Článek
Jde o první studii, která vyvrací dopad komety. Podle vědců došlo k události poblíž Chicxulubu na poloostrově Yucatán v Mexiku, odkud použili vzorky
Kometa
Nové zjištění vyloučilo, že by objektem, který započal dinosauří apokalypsu, mohla být kometa. Podle studie vzorků šlo skutečně o asteroid. Při dopadu se asteroid a velké množství zemského kamene sice vypařily, ale jemné prachové částice se rozšířily do stratosféry a zakryly sluneční světlo. To vedlo k dramatickým změnám životních podmínek.
Země byla zasahovaná vesmírnými tělesy od samotného vzniku. U komet se předpokládá, že hrály významnou roli při vzniku vody. Řada z nich po sobě zanechala obrovské krátery, které dodnes jizví naši planetu. Ale dinosaury nezabila.
Původ cizí skály
Geovědci z Německa měli za úkol zjistit původ obrovského kusu skály, který zasáhl Zemi asi před 66 miliony let. Podle závěrů nám tento objev dává nové chápání historie Země a jejích interakcí se zbytkem Sluneční soustavy. Výsledky naznačují, že asteroid se zformoval mimo oběžnou dráhu Jupiteru na počátku sluneční soustavy.
Vědci analyzovali vzorky z horninové vrstvy, která označuje hranici mezi obdobím křídy a třetihor. Víme, že během této doby došlo k poslednímu velkému hromadnému vymírání na Zemi. Při této změně klimatu vymřelo asi 70 procent všech živočišných druhů.
Prachové částice
Vědci vycházeli ze skutečnosti, že prachové částice uvolněné nárazem byly uložené jako vrstva sedimentu po celé zeměkouli. Mezní vrstvu křídy a třetihor lze proto identifikovat a odebírat vzorky na mnoha místech po celé Zemi.
Odebrané vzorky obsahují zvýšené koncentrace kovů platinové skupiny, které pocházejí z asteroidu, ale jinak jsou v horninách zemské kůry extrémně vzácné.
Odkud pochází smrtící kámen?
Vzhledem k tomu, že nemůžeme vrátit čas a pozorovat jeho trajektorii, nedokážeme vysledovat zpětný oblouk vedoucí do bodu ve Sluneční soustavě.
Můžeme hledat minerály, které lze přiřadit k dnes známým typům vesmírných hornin. Zkoumáním izotopového složení platinového kovu ruthenia v laboratoři čistého vzduchu Ústavu geologie a mineralogie na univerzitě v Kolíně nad Rýnem, se vědcům podařilo určit, že asteroid pocházel z vnější sluneční soustavy.
Složení asteroidu je v souladu se složením uhlíkatých asteroidů, které vznikly mimo oběžnou dráhu Jupiteru na začátku sluneční soustavy.
Pro srovnání bylo ve studii stanovené také složení izotopů ruthenia jiných kráterů a impaktních struktur různého stáří na Zemi. Tyto údaje ukazují, že za posledních 500 milionů let zasáhly Zemi téměř výhradně úlomky takzvaných asteroidů skalního typu.
Více než 80 procent všech úlomků asteroidů, které zasáhly Zemi ve formě meteoritů, pochází z vnitřní sluneční soustavy.
Naše výzkumy ukázaly, že dopad asteroidu, jako je ten v Chicxulubu, je v geologickém čase velmi vzácný a jedinečný. Tento projektil z vnějších částí sluneční soustavy zpečetil osud dinosaurů a mnoha dalších druhů.
Zdroj: Univerzita Kolín