Článek
Výhledy na Pražský hrad z vltavských břehů jsou skutečně dechberoucí, stejně jako scenérie z mnoha pražských vyhlídek, z nichž každá nabízí svou unikátní, jedinečnou a malebnou krásu. Zejména v pozdním odpoledni, kdy zapadající slunce a magické světlo na obloze vytvářejí kouzelnou podívanou. Popravdě, nejsem si jistá, zda vůbec existují slova, tuto nádheru popsat. Ale zkusím to. A právě v tomto článku se pokusím zachytit kouzlo pražské Královské cesty.
Vraťme se tedy na chvíli zpět v čase a projděme se po jedné z nejkrásnějších stezek v Evropě, plné úžasných historických a architektonických skvostů. Na každém kroku uvidíte starodávné domy, postavené v nejrůznějších architektonických stylech, nádherné kostely a katedrály, malebná náměstí a ještě mnohem více.
Trasa královské cesty kopíruje přesně ten stejný směr, kterým se ubíralo procesí českých králů, jedoucích na korunovační slavnost. Její délka je přibližně 4 kilometry a dá se projít během 60–90 minut. Jen si představte ten velkolepý královský korunovační průvod, ulice plné dekorací, vyzvánění zvonů, hudbu, a zpěv.
A kde přesně se tato magická cesta začíná? U Prašné brány, odkud vede historickým centrem Prahy až ke Katedrále svatého Víta na Pražském hradě.
V bezprostřední blízkosti Prašné brány se nachází jedna z nejkrásnějších budov v Praze, Obecní dům – ryzí perla secesního architektonického stylu. Palác stojí na místě původního Králova dvora, rezidence českých králů, pocházející ze 14. století.
Cesta dále pokračuje rušnou Celetnou ulicí. Tato oblíbená turistická ulička je plná malebných butiků, obchodů se suvenýry, ale najdete zde také krásná průčelí domů, sochy a plastiky. Dokonce zde můžete potkat vaši oblíbenou celebritu při návštěvě voskového muzea. Ale tím největším skvostem v Celetné ulici je bezpochyby Dům U Černé Matky Boží, navržený architektem Josefem Gočárem, postavený v roce 1912 v kubistickému architektonickému stylu, který v české architektuře představuje unikát.
Pokračujte v procházce a po několika stech metrech uvidíte skutečný historický unikát – Staroměstské náměstí plné nádherných architektonických skvostů. Najdete zde Staroměstskou radnici s proslulým orlojem nebo Týnský chrám, kde je pochovaný známý astronom Tycho Brahe. Na domě u Kamenného beránka je umístěna pamětní deska věnovaná Albertu Einsteinovi. Přímo uprostřed náměstí si můžete prohlédnout sochu českého kněze a mučedníka Jana Husa a také Mariánský sloup. Staroměstské náměstí je také centrem vánočních a velikonočních trhů a národních oslav, například těch sportovních.
Odtud se vydejte na Malé náměstí, plné kaváren a klubů, a poté malebnou trasou Karlovy ulice lemovanou restauracemi a obchůdky se suvenýry, která vás dovede až ke Karlovu mostu, jednomu z nejkrásnějších mostů na světě. Most je lemován sochami českých světců, z nichž jedna vám dle legendy může splnit přání. Opravdovým vrcholem je ale dechberoucí pohled na Pražský hrad a nábřeží Vltavy.

Karlův most a Pražský hrad
Za mostem pokračujte Mosteckou ulicí, která vás zavede až na malebné Malostranské náměstí s překrásným kostelem sv. Mikuláše, perlou baroka. Pokud jste fanoušky opery, neměli byste minout Kaiserštejnský palác, kde pobývala světoznámá pěvkyně Ema Destinová.
Poté zamiřte do Nerudovy ulice, pojmenované po velikánovi české literatury Janu Nerudovi, který žil v domě U Dvou slunců a napsal slavné Povídky malostranské. Na konci Nerudovy ulice odbočte k Pražskému hradu, kudy dojdete až ke Katedrále sv. Víta. Tím královská cesta končí, vaše prohlídka však může pokračovat. Užijte si zde nádherný výhled na celou Prahu, s jejími červenými střechami a nesčetnými věžičkami, a vychutnejte si atmosféru magického historického sídla českých králů a v současné době také prezidenta. Určitě nevynechejte návštěvu Zlaté uličky, Černé věže, či překrásných zahrad obklopujících Pražský hrad.

Nerudova ulice
Inspiroval vás tento článek k procházce Královskou cestou? A jaké magické místo v Praze je vaše nejoblíbenější?
Zdroje:
Dvořák, F. (2011) Po Královské cestě: Zastavení s Františkem Dvořákem, Praha: Lidové noviny
Pokroky matematiky, fyziky a astronomie, Vol. 44 (1999), No. 3, 257–262
Webové stránky Kostela Matky Boží před Týnem
Webové stránky Kaiserštejnského paláce