Hlavní obsah
Názory a úvahy

Každý si může studovat, co chce, ale musí na to „mít“

Foto: Tefi / Stable Difusion AI

Aula VŠ

Dnes jsem se dozvěděl, že hodnota vysokoškolského titulu klesá, protože lidé s titulem pracují na pozicích, které titul nevyžadují. Popravdě se tomu moc nedivím. Dnes si přeci každý může studovat, co chce, bez ohledu na potřebu.

Článek

Byl to sen mnoha generací před listopadem 1989, aby si každý mohl studovat, co chce, a je samozřejmě správné, že může. Celkem diskutabilní je již fakt, zda si každý může studovat, co chce, za veřejné peníze – tedy za peníze nás všech.

Vize

Stát by měl mít jasnou vizi do budoucna a vědět, které obory bude potřebovat více a které méně, a podle toho otevírat obory na jím dotovaných školách. Myslím si, že vůle ze strany státu k tomu je, ale naráží na vůli studentů a jejich rodičů, kteří se zaklínají demokracií a oním právem, že v demokracii si přeci každý může studovat, co chce. A já s tím v podstatě souhlasím. Ovšem každý si může studovat, co chce, pokud na to bude mít.

Za prvé tedy na to musí mít studijně. Pokud existují lepší studenti, nemůže stát otevírat tolik míst, aby vyhověl všem a každý si mohl studovat, co chce, za peníze nás všech. Měla by tu však být druhá možnost, a to, že na to student bude mít, tentokrát finančně. Pokud na někoho nezbylo místo na veřejné škole, neměl by nikdo zakazovat studium na soukromé škole nebo v zahraničí. To je ten rozdíl mezi demokracií a systémem, který zde vládl v minulosti.

Školné na VŠ

Školné je jedno z velmi diskutovaných témat a nemyslím si, že brát si půjčku jako v USA je řešení. Nikdo by se asi nechtěl zadlužit na polovinu života s nejistým výsledkem. Přesto si myslím, že nějaké symbolické školné by se mělo platit, protože by to oddělilo zrno od plev. Dnes se na vysokou školu hlásí spousta studentů, protože je zdarma a pokud ji nedokončí, vlastně se zase tak moc neděje. Ovšem nikdo již neřeší, že nás to všechny stojí peníze.

Kolik by mělo být to symbolické školné? Něco, co školné ve výsledku nezaplatí, ale ani nebude tak malé, abychom jej při neúspěchu snadno obětovali. Myslím, že částka kolem 20 000 korun za semestr je akorát. Je to částka, o kterou bych asi nerad přišel, ale zároveň by neměla nikoho finančně zruinovat. Vždyť se jedná přibližně o polovinu jedné čisté průměrné mzdy, která se dá během studia vydělat.

Jedno bakalářské studium by tak mohlo ve výsledku stát 120 000 korun za předpokladu řádného ukončení. V případě čtvrtého roku, na který je nárok, by se částka vyšplhala na 160 000 korun a každý by si rozmyslel, zda si studium prodlouží, nebo raději zatne svaly a dokončí jej v řádném termínu.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz