Hlavní obsah
Názory a úvahy

Koncesionářský poplatek. Příliš složitý a zvláštní výběr?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://pixabay.com/cs/users/luis2500gx-3983989/

Televizor

23. 5. 13:00

V posledních dnech se opět vynořilo téma koncesionářských poplatků a to hlavně s ohledem na novou možnou platbu za mobilní telefony a počítače. Je však tento poplatek v této podobě nastaven efektivně?

Článek

Dnes by měla každá domácnost vlastnící televizi a rádio platit koncesionářský poplatek, a to 135 korun České televizi a 45 korun Českému rozhlasu. Bohužel se tak ne zcela děje a existuje jistě spousta domácností, které ho neplatí.

Důvody mohou být různé. Třeba vůbec nevědí o nutnosti ho platit, i když neznalost neomlouvá. Třeba ho neplatí, protože televizi obecně nesledují. A třeba ho neplatí proto, že prostě dnes mají něco proti obsahu daných médií.

Říkám si, proč je vlastně platba tohoto poplatku tak zvláštní? Proč je to na domácnost? Jak se to celé vlastně hlídá?

Pokud je dnes podmínkou vlastnictví TV a rádia, respektive jejich přípojek a nově by se mělo platit i za mobilní telefony či počítače, tak není na čase celý tento poplatek změnit? Nebylo by jednodušší, když by by se daný poplatek (v pozměněné výši) platil rovnou z daní, respektive se zavedla nová daň? Spoustu lidí by to asi naštvalo, ale platil by každý, kdo by měl, a nikdo by se nemohl vymlouvat. Stejně se vždy najde někdo, kdo řekne, že z daní se platí věc, kterou daný člověk nepotřebuje a nevyužívá to, viz třeba veřejná doprava, neziskovky, státní úředníci a tak všelijak podobně.

Takto by byly osvobozeni například důchodci, což je za mě lepší cesta, než jim dát nějaký příspěvek, který se jim zase vezme v podobě právě koncesionářského poplatku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz