Článek
Průměrnou mzdu zvedají platy politiků!
Tohle najdete pod každou diskusí na dané téma, ale není to pravda! Tyto osoby jsou z průměru vyloučeny, jak uvádí ČSÚ:
ČSÚ: V údajích o počtu zaměstnanců a průměrných hrubých měsíčních mzdách nejsou zahrnuty osoby vykonávající veřejné funkce (např. poslanci, senátoři, uvolnění členové zastupitelstev všech stupňů), soudci, ženy na mateřské dovolené, osoby na rodičovské dovolené (nepracují-li současně v pracovním poměru), učni, osoby pracující pro firmu na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, zaměstnanci ekonomických subjektů statisticky nesledovaných.
Já průměrnou mzdu rozhodně nemám!
No, možná ano, možná ne. Jde o to, že průměrná mzda není mzda, která je na smlouvě, ale počítá se do ní vše další jako odměny, přesčasy atd. Bohužel tedy průměrná mzda není ohraničena ani smlouvou a ani časem, a tudíž je dost možné, že průměrnou mzdu má více lidí, než si myslí, ačkoliv si myslí něco jiného.
ČSÚ: Průměrná hrubá měsíční mzda představuje podíl mezd bez ostatních osobních nákladů připadající na jednoho zaměstnance evidenčního počtu za měsíc. Do mezd se zahrnují základní mzdy a platy, příplatky a doplatky ke mzdě nebo platu, odměny, náhrady mezd a platů, odměny za pracovní pohotovost a jiné složky mzdy nebo platu, které byly v daném období zaměstnancům zúčtovány k výplatě. Nezahrnují se náhrady mzdy nebo platu za dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény placené zaměstnavatelem.
Jedná se o hrubé mzdy, tj. před snížením o pojistné na veřejné zdravotní pojištění a sociální zabezpečení, zálohové splátky daně z příjmů fyzických osob a další zákonné nebo se zaměstnancem dohodnuté srážky.
Ženy berou průměrně méně než muži!
Ano, to je pravda, ale rozhodně to neznamená automaticky, že někdo ženy diskriminuje. Pokud muž a žena mají stejnou mzdu na smlouvě a muž udělá osm hodin přesčasů, tak je logické, že bude brát průměrně vyšší mzdu než žena.
ČSÚ: Někteří lidé říkají, že ženy jsou diskriminovány tím, že jsou odměňovány hůře než muži a jako argument pak používají srovnání průměrných mezd mužů a žen podle výběrových šetření mezd. To však není příliš relevantní argument. Diskriminací je přece pouze to, když žena pobírá nižší mzdu než muž za stejnou práci na stejném místě – jenže o tom nám aritmetický průměr neříká nic! Ženy obecně pracují na jiných pracovních místech než muži, mají jiné kvalifikace, liší se v oborech vzdělání, mají také v průměru nižší počet odpracovaných hodin – zejména nižší počet přesčasových hodin, které jsou placeny vyšší sazbou. A to vše pochopitelně působí na mzdu, kterou za práci dostávají.
Pokud by vás zajímalo více, tak metodika ze které jsem čerpal a citoval je zde: https://www.czso.cz/csu/czso/1-pmz_m