Zlatý a stříbrný gól. České prokletí na evropských šampionátech

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Ilustrační obrázek

Při fotbalových utkání si neustále v případě prohry na něco stěžujeme. Mokrý terén, těžký los či rozhodčí, co píská proti nám. Co nám ale v minulosti nejvíce ublížilo, byl zlatý a stříbrný gól.

Dnes se na velkých turnajích ve vyřazovací části hraje již standartně a to tak, že v případě remízy následuje prodloužení 2×15 minut, a to se odehraje celé. V nedávné minulosti však byly pokusy s takzvaným zlatým a stříbrným gólem, které měly toto prodloužení ukončit dříve, než byl standardní čas.

Zlatý gól: Gól v prodloužení automaticky ukončuje zápas a protivník nemá šanci na zvrácení výsledku.

Stříbrný gól: Gól neukončuje zápas, ale pokud padnul v prvním prodloužení, dohraje se pouze jeho první část a druhá již nezačne.

Zlatý gól byl poprvé na mistrovství Evropy zaveden v roce 1996 v Anglii. Právě zde jsme dosáhli dosud největšího úspěchu, kdy jsme ve finále v prodloužení podlehli Německu a brali tak stříbrné medaile. O výsledku finále tak poprvé rozhodl zlatý gól, a to bohužel v náš neprospěch.

Stříbrný gól byl poprvé na mistrovství Evropy zaveden v roce 2004 v Portugalsku. Tento gól rozhodl pouze jedno jediné utkání a to opět naše a opět negativně. V semifinále s Řeckem jsme inkasovali gól pár vteřin před koncem první části nastavení, a tak jsme neměli moc šancí na vyrovnání a finále jsme si tentokrát nezahráli.

Po tomto šampionátu byla pravidla o zlatém a stříbrném gólu definitivně zrušena. Kdo na tyto pokusy nejvíce doplatil jsme byli my, a to fotbalový tým České republiky.