Článek
Jednou za sto let nastává Bezčasí. Tehdy bohové sestupují na zem a stávají se lidmi. A z lidí se mohou stát bohové, stačí, když jednoho zabijí. V roce 1932 chce ovšem Dora zachránit život svému bratrovi. A o sto let později touží Meda zachránit celý svět.
Román Bezčasí se skládá ze dvou částí. Té první, která se odehrává v roce 1932, nemám co vytknout. Celý příběhový oblouk včetně rozvoje dvou hlavních postav mi přišel přesně jako další argument pro to, proč milovat fantasy. Sněgoňová v něm rozvíjí svůj poměrně netradiční nápad a na malém časovém prostoru s pouhou hrstkou postav rozehrává příběh, za který by se rozhodně nemusela stydět ani slavná jména žánru. Vše je navíc okořeněno atmosférou starého Brna, kde, přiznejme si to, se moc fantasy neodehrává. Dora a Arsan jsou sympatickou ústřední dvojicí, které musíte držet palce a jejich počínání schvalovat. Za mě by celý román mohl klidně v polovině končit s jejich příběhem a vůbec by mi to nevadilo.
V druhé části Bezčasí se ocitáme v Brně o sto let později, ovšem v tomto čase dlouho nevydržíme. Celý svět se totiž potýká s novodobým morem, který kosí vše živé. Několik lidí se rozhodne, že se s tím pokusí něco udělat a že klíč k odvrácení katastrofy leží právě v Bezčasí, co se odehrálo před sto lety. Hrdinka Meda ale netuší, že někdo má i jiné plány. V druhá polovina tak do děje vrhá nové postavy, zároveň se ale nezbavíme i těch, co už dávno známe.
Nejsem přílišným fanouškem cestování v čase, protože tento koncept má svá velká úskalí. A to nehledě na to, zda jako spisovatel vyznáváte jednu časovou osu (případ Bezčasí) či teorií paralelních vesmírů. Jako autor musíte zkrátka dávat dobrý pozor, aby do sebe vše zapadalo a aby i cestování časem dodržovalo vytýčená pravidla. Kristýna Sněgoňová k tomu ve své knize přistoupila velmi zodpovědně a s úskalími se poprala. Jen mi to místy připadalo mírně zmatečné a konec by mohl být klidně delší.
Román je napsán velmi čtivým jazykem. Hrdinům musíte při boji se zlem i s osudem fandit a dokážete se vcítit do jejich kůže. Skvěle je vymyšlený celý koncept Bezčasí i božského panteonu. Až čtenáři přijde škoda, že informací o něm a o předchozích Bezčasích získá tak pomálu. Rozhodně bych se nebránila si nějaké další příběhy z tohoto univerza přečíst. Román doporučuji, zvláště jeho první polovinu.
PŘEČTĚTE SI TO, POKUD: máte rádi fantasy příběhy nabité akcí a které se navíc odehrávají v českém prostředí.
NEČTĚTE TO, POKUD: vám vadí koncept cest časem.
SNĚGOŇOVÁ, Kristýna. Bezčasí. Epocha, 2025. ISBN 978-80-278-0239-5.
Děkuji nakladatelství za zaslání knihy k recenzi.
Pokud vás recenze zaujala, můžete mě sledovat i na Instagramu, kde krom recenzí naleznete i další knižní informace či třeba soutěže o knihy nebo nabídky knižních štafet.