Článek
Penelope Featheringtonové táhne na třicet a dá se říct, že si už zvykla na své postavení staré panny v londýnské společnosti. Muže by sice chtěla, ale ten, kterého miluje celý život, kdysi prohlásil, že si ji nikdy nevezme. Colin Bridgerton se vrací ze svých cest a hodlá si trochu odpočinout. Doma je taky krásně, zvlášť, když mu společnost dělá kamarádka jeho sestry. Jak to, že si nikdy nevšiml, že je tak hezká a vtipná?
Julia Quinn patří mezi výborné spisovatelky historických romancí. Romantických historických knih jsou plná knihkupectví, ale příběhy americké spisovatelky mezi nimi jednoznačně kvalitou i oblíbeností vystupují. Nechybí jim totiž nadhled a humor. Čtvrtý díl série o sourozencích Bridgertonových patří mezi mé nejoblíbenější. Je z nich nejlépe napsaný a je nejvtipnější. Mezi oběma hlavními hrdiny, se kterými se čtenáři mohli seznámit už v předchozích dílech, je jedinečná chemie a skvělé slovní výměny. Milostný příběh se postupně vyvíjí od přátelství k lásce a člověk jim opravdu fandí, aby našli svůj pohádkový konec.
Celá kniha, stejně jako celá série, je zabydlená zajímavými postavami, které přispívají k čtivosti knihy. Ať už je to lady Danburyová se svou sázkou na odhalení bulvární novinářky lady Whistledownové či matka Penelope. Ta je ústřední postavou mé nejoblíbenější, nejvtipnější a také nejromantičtější scény ze všech bridgertonských knih, kdy Colin jde žádat o ruku. Opravdu patří k tomu nejvíc nezapomenutelnému, co historické romantické knihy nabízejí.
Skvělé je i provázání s následujícími dvěma svazky série – s příběhy Eloise a Francescy, protože se odehrávají vlastně téměř zároveň. Proto, ač celou sérii o sourozencích Bridgertonových můžete klidně číst na přeskáčku, doporučuji přelouskat alespoň tyto díly ve správném pořadí, protože potom si je nejvíce užijete.
Romantiky je v knize až až a vzhledem k tomu, že je to moderní červená knihovna, není nouze ani o pikantní scény. Pokud čtenář neočekává přílišnou historickou přesnost, určitě nebude zklamán. Pokud se ale opravdu chce něco dozvědět o tom, jak opravdu vypadalo v regentské Anglii namlouvání, doporučuji raději sáhnout po knihách Jane Austen.
Zfilmovaný příběh Čekanky (jakož i dalších dvou knih ze série) natočil Netflix a nyní se na obrazovky dostává první polovina třetí série. Druhé poloviny se dočkáme zhruba za měsíc. Předchozí série se knihami spíše volně inspirovaly, než že by je věrně zpracovaly. Doufejme, že třetí série bude výjimkou, protože Čekanka je v rámci svého žánru skvělá kniha, která si zaslouží natočit tak, jak byla napsána.
PŘEČTETE SI TO, POKUD: máte rádi předchozí díly, seriál nebo historické romantické příběhy. Tenhle je navíc i vtipný.
NEČTĚTE TO, POKUD: historické romanci neodpustíte pohádkovost. Tohle s realitou nemá vůbec nic společného.
QUINN, Julia. Bridgertonovi 4: Čekanka. Ikar, 2021. ISBN 978-80-249-4584-2.
Pokud vás recenze zaujala, můžete mě sledovat i na Instagramu, kde krom recenzí naleznete i další knižní informace či třeba soutěže o knihy nebo nabídky knižních štafet.