Článek
Tyto české zápisy - památky, města, zvyky či řemesla jsou v knize jednoduchou a zábavnou formou popsány a doplněny ilustrací. V krátkosti je představena i samotná organizace UNESCO, co znamená zápis na seznam kulturního dědictví i co je to dědictví takzvaně nehmotné.
Naučných knih pro děti je mnoho, ale objevit nějakou, která by byla jak přínosná, tak zajímavá a krásná, je jako hledat jehlu v kupce sena. České poklady UNESCO pro děti se mezi takové knihy řadí. Dětem představuje poklady, které jsme zdědili pro předcích a na které můžeme být právem pyšní. Neobsahuje však mnoho detailů, které by mladé čtenáře mohly znudit. Spíš shrnuje to podstatné ke každému zápisu na seznamu. A pokud děti něco zaujme, mohou si třeba více informací vyhledat potom na internetu.
Kniha nese doporučení pro čtenáře od osmi let, ale i má pětiletá dcera si ji ráda prohlíží, takže obstojí i před menším čtenářem, jen u toho musí mít rodičovskou asistenci. Velikým plusem je i přehledná mapka České republiky, kde jsou jednotlivé hmotné i nehmotné památky zakresleny, takže si člověk rázem může naplánovat výlet tam, kde ještě nebyl. Protože všechny tyto památky stojí za návštěvu.
K lákavosti knihy přispívají i ilustrace Tomáše Kopeckého, které jsou nejen krásné, ale i vtipné. Ilustrátor spolu s autorkou vytořili jedinečnou publikaci, která českým dětem ukazuje, že se rozhodně za dědictví svých předků nemusí stydět. České poklady UNESCO doporučuju do každé dětské knihovničky.
PŘEČTETE SI TO, POKUD: máte rádi české dějiny a kulturní bohatství nebo hledáte tip na výlet.
NEČTĚTE TO, POKUD: hledáte odbornou publikaci s vyčerpávajícími fakty, tohle je kniha pro děti.
Nakladatelství Triton mi knihu poskytlo k recenzi.
JŮZLOVÁ, Jana a KOPECKÝ, Tomáš. České poklady UNESCO pro děti. Triton, 2024. ISBN 978-80-7684-309-7.
Pokud vás recenze zaujala, můžete mě sledovat i na Instagramu, kde krom recenzí naleznete i další knižní informace či třeba soutěže o knihy nebo nabídky knižních štafet.