Článek
Zajímalo vás někdy, jaké příběhy se skrývají za slavnými obrazy, které visí po obrazárnách světa? Přes dvacet českých autorů se nechalo inspirovat obrazy z naší Národní galerie a stvořilo 38 povídek, které jsou stejně rozmanité jako malby. Ani o ty čtenář nebude ochuzen, neboť příběhy vždy doprovází. Povídky do sbírky věnovali například Lenka Slámová, Stanislava Karlová, Anna Fibingerová či Lukáš Dlouhý. Všichni autoři pracovali bez nároku na honorář a výtěžek z prodeje sbírky poputuje do Ateliéru radostné tvorby na podporu znevýhodněných umělců.
Čtenáře už na první pohled zaujme, jak je antologie Skrytá perspektiva nádherně vypravená. Majestátní obrazy ze sbírek Národní galerie si nic jiného ani nezaslouží. Stejnou měrou jsou toho hodny ovšem i povídky, které v knize najdeme. Některé jsou pouhé črty o pár odstavcích, jinde k danému obrazu čteme řadu stránek, ovšem každá z nich si jistě najde svého čtenáře. Mě nejvíce zaujaly povídky Vzpomínky na Prahu, Vražda v domě či Ta dlouhá divná kočka. Opravdu je těžké vybrat jich jen pár.
Z každého obrazu spatříme nejprve malé výřezy. Teprve po přečtení povídky vidíme obraz, který ji inspiroval, v celé jeho kráse. A v některých případech čtenáři teprve tehdy dojdou některé detaily z příběhu. Jedná se zkrátka o dokonalou symbiózu obrazu a písma.
Za zmínku stojí i konec knihy, který tvoří medailonky jednotlivých autorů. Jejich fotky tu nenajdeme, pouze prázdné bílé rámečky a pod nimi text, kde každý ze spisovatelů popisuje, jak by vypadal jeho autoportrét. Rozhodně nápadu tleskám. Knihu Skrytá perspektiva doporučuji, nejlépe jako průvodce prostory Národní galerie, kde se u jednotlivých pláten můžete zastavit a jejich povídky si u nich přečíst. Určitě to bude zajímavý a netradiční zážitek.
PŘEČTĚTE SI TO, POKUD: vás zajímá současná česká povídka, máte rádi výtvarné umění a přemýšlíte, k čemu všemu mohou člověka jednotlivé známé obrazy inspirovat.
NEČTĚTE TO, POKUD: jste spíše na delší texty, ale opravdu by to byla škoda.
Skrytá perspektiva. Hrušovany u Brna: U Veverky, 2024. ISBN 978-80-87836-32-3.
Děkuji projektu Hakuna Matata za zaslání knihy k recenzi.
Pokud vás recenze zaujala, můžete mě sledovat i na Instagramu, kde krom recenzí naleznete i další knižní informace či třeba soutěže o knihy nebo nabídky knižních štafet.