Hlavní obsah
Knihy a literatura

Zvedněte kotvy, Kadet Hornblower vás zve na dobrodružnou výpravu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Terka od kafe, knihy a koláčku

Obálka knihy Kadet Hornblower

14. 9. 8:02

Na přelomu tisíciletí jsme sledovali námořní dobrodružství Horatia Hornblowera s Ioanem Gruffuddem v hlavní roli. Knižní předobraz seriálu z pera C. S. Forestera nyní konečně začal vycházet v českém jazyce.

Článek

Pokusy vydat Foresterovo dílo byly v českých zemích celkem dva – jeden ve čtyřicátých letech, kdy knihy vycházely v původním anglickém vydání, a pak v devadesátých letech. Na první díl Kadet Hornblower se však nikdy nedostalo. Protože ač je první v sérii, nebyl zdaleka prvním, který Forester napsal. Jak se Horatio Hornblower stával mezi čtenáři populárnější a populárnější, Forester postupně a dějově na přeskáčku zaplňoval bílá místa v jeho fiktivním životopisu.

Nyní se k závazku vydat všech 11 dílů zavázalo nakladatelství Yachting. Doufejme, že se mu dílo podaří. Rozhodlo se knihy vydávat ne tak, jak je Forester psal, ale tak, jak jdou za sebou v Horblowerově kariéře. A jako první se dostalo tedy na příběhy z úplných začátků jeho kariéry pod názvem Kadet Hornblower.

Na začátku knihy se potkáváme s mladým Horatiem Hornblowerem, který nastupuje na sklonku 18. století jako kadet na svou první loď. Postupem času se seznamuje s britským námořnictvem, svými povinnostmi, svým mentorem kapitánem Pellewem či vojenskou vřavou. Kniha se skládá z jednotlivých Horatiových dobrodružství, takže spíš než ucelenou knihu připomíná sbírku povídek.

Forester v knize dokázal skvěle popsat námořní zvyklosti z konce 18. století, tu dlouhotrvající nudu, kdy se na lodích zdánlivě nic neděje a kdy se čeká na krvavou akci. Námořní bitvy jsou strhující, hrdinové uvěřitelní a zápletky kvalitní. Všechny známe už ze seriálu, ale vůbec mi nevadilo si je opět připomenout v literární formě.

Winston Churchill prohlásil, že by Hornblowerovy příhody zařadil mezi 80 nejlepších dobrodružných knih a já s ním můžu vřele souhlasit. Kniha je napínavá od začátku do konce. Navíc se člověk při četbě vrací do mladých let, kdy na televizním zpracování vyrůstal.

Vydavatel věnoval knize velkou pozornost. Obsahuje celou řadu doprovodného materiálu, ať už jsou to mapy pro zpřehlednění situace či vysvětlivky pod čarou, díky kterým se čtenář v celém příběhu, britském námořnictvu i historii lépe orientuje. V knize je také doslov, který dává celý příběh do kontextu.

Za mě 4*z 5* a těším se na další pokračování.

PŘEČTETE SI TO, POKUD: hledáte netradiční, ale přitom klasickou dobrodružnou knihu.

NEČTĚTE TO, POKUD: vám vadí minimum ženských postav v knize.

FORESTER, C. S. Kadet Horblower. Yachting, 2021. ISBN 978-80-904065-4-4.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz