Článek
Neziskovka NaZemi z.s. a její projekt Nerůst propaguje dobrý život všem v rámci planetárních limitů. Například navrhuje maximální možný příjem, kdy pokud toto maximum překročíte, zdaní Vás stát 100 procenty. Dále navrhuje tzv. demokratické řízení podniků, tedy funkční znárodnění firem.
Nejviditelnějším zástupcem spolku, který vystupuje v médiích - například v Českém rozhlase, DVTV a dalších - je Tadeáš Žďárský.
Nezisková organizace NaZemi z.s. , společně s Tadeášem Žďárským mezitím zdatně čerpá státní dotace. Od svého vzniku v roce 2014 vyčerpal spolek NaZemi z.s. celkem 121 000 000 Kč na dotacích a smlouvách se státními institucemi. Tedy úctyhodných 12 milionů ročně - milion na měsíc.
Jako příklad lze uvést projekt „Škola emancipace“, na který neziskovka NaZemi z.s. čerpala dotaci 15,28 milionů Kč. Dále existuje projekt realizovaný NaZemi z.s. s názvem „Nakládání s konflikty jako příležitost k posílení demokratických hodnot“. Na tento projekt čerpalo NaZemi z.s. 3,13 milionu Kč.
Jak funguje sám Tadeáš Žďárský? Rozhodně ne nerůstově a antikapitalisticky.
Výše můžeme (ač je logo přelepené) vidět notebook Apple, Apple AirPods a iPhone, tedy zhoubné produkty kapitalistické mašinerie toho nejhoršího ražení, proti které Tadeáš Žďárský tak usilovně - za pomoci státního financování - bojuje.
Je v zájmu státu financovat podobné projekty?
Tadeáš Žďárský a jemu podobní - není jich málo - reprezentují novou skupinu tzv. aktivistů, kteří na své provozy čerpají státem financované dotace. Ti poté získávají prostor v médiích, uspořádávají - státem financované - konference a pomocí networkingu se propojují se zahraničními subjekty podobného ražení.
Kontrastem může být imaginární „spolek bílých mužů za tradiční hodnoty“, takový nikdy nevznikl - je zde uveden pouze pro komparaci - a mohl by mít například agendu vzít ženám volební právo a nařídit povinnost ženám vařit, žehlit a starat se o společné potomky.
Jaký je mezi těmito dvěma extrémy rozdíl? V důsledku žádný, obě skupiny se snaží razantně změnit současnou podobu společnosti - tedy oba, skutečný i imaginární spolek zastávají místa na obou extrémech názorových rozpětí společnosti.
Jeden získává financování ze státní kasy, druhý by jej nikdy nezískal. Je to tak správně?
Tuto otázku by si měli položit politici, kteří agendu Tadeáše Žďárského a jemu podobných aktivistů financují, ti totiž poté přispívají k radikalizaci zbytku společnosti, která nerozumí tomu, jak může být jedna extrémní skupina zvýhodňována, tlačena jako ta správna a druhý extrém - například mysogynní radikální extremisté - financování nezíská.
Toto je dalším příkladem nerovnosti a pokrytectví dnešní společnosti, které vede k nedůvěře v autority a růst nacionalisticky a konzervativně smýšlících antisystémových stran.
Zdroje financování a činnosti NaZemi z.s., Nerůstu a Tadeáše Žďárského jsou uvedeny v hypertextových odkazech v textu článku.