Článek
„Emisní povolenky fungují, teplárny rychle přecházejí na nízkoemisní zdroje, pochvaluje si ministr Hladík“ v rozhovoru pro Český rozhlas plus. Mezitím ministerstvem ovládaný fond zasílá 1,78 miliardy Kč největšímu znečišťovateli planety.
Nejšpinavější ekonomika světa dotovaná českými daňovými poplatníky
Český Státní fond pro podporu životního prostředí v prosinci 2024 podepsal s chemičkou BorsodChem MCHZ s.r.o. smlouvu o poskytnutí dotace ve výši 1,78 mld. Kč. Účel dotace je snížení uhlíkové stopy chemičky vlastněné koncernem Wanhua, ve které je největším akcionářem čínský stát. Česká Republika tímto krokem přímo podporuje Čínskou lidovou republiku a financuje její státem ovládaný podnik.
Čína drží celosvětové prvenství ve spalování uhlí i produkci emisích skleníkových plynů, 95 % se podílí na výstavbě nových uhelných zdrojů. Evropská Unie uplatňuje emisní povolenky na průmysl, energetiku, v budoucnu se tyto rozšíří i na domácnosti. Tlačí automobilový průmysl do emisně úsporných opatření, dotuje elektromobilitu a čisté zdroje na úkor těch „špinavých“.
Jak je potom možné, že chemička vlastněná největším znečišťovatelem planety - Čínskou lidovou republikou - BorsodChem MCHZ s.r.o. získala na snížení své uhlíkové stopy dotaci 1,78 miliardy Kč od českých daňových poplatníků?
Znečištění, lidská práva, podpora Ruska - zapomenuto
Politikou české vlády i Evropské Unie je snížit emise skleníkových plynů za každých okolností i za cenu masivního propouštění, odchodu firem na zahraniční trhy a navyšování cen energií domácností.
Kritičkou Číny je například předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která uvedla při své návštěvě Taiwanu: „Nikdo nemůže země odradit od toho, aby ctily svobodu, demokracii a ochranu lidských práv.“ Na výhrady vůči Číně však bylo zapomenuto, 1,78 miliardy odešlo a dále se můžeme tvářit „papežstěji než papež“.
Největší dotace získávají nadnárodní konglomeráty na snížení uhlíkové stopy - přes 7 miliard jen za rok 2024
V roce 2024 podpořil Státní fond životního prostředí například tyto firmy:
AL Invest Břidličná a.s. - vlastníkem je miliardář Petr Otava - dotace 2,7 mld. Kč
BorsodChem MCHZ s.r.o. - vlastníkem je čínský státem ovládaný koncern Wanhua - dotace 1,78 mld. Kč
Heidelberg Group a.s. - vlastníkem je německý nadnárodní koncern Heidelberg - dotace 898 milionů Kč
ČEZ a.s. - většinovým vlastníkem je český stát - dvě dotace celkem 1,1 mld. Kč
Holcim a.s. - vlastníkem je německý koncern Lafarge - dotace 430 milionů Kč
LASSELSBERGER s.r.o. - vlastníkem je rakouský koncern Lasselsberger - dotace 286,5 milionů Kč
Všechny výše uvedené dotace byly poskytnuty za účelem snížení uhlíkové stopy podniků.
V mezičase Německo obnovilo výrobu elektrické energie z uhlí a Čína zprovoznila v letech 2022 a 2023 uhelné elektrárny s výkonem 197 gigawattů - pro srovnání, elektrárna Temelín má výkon 2,172 gigawatt.
Zatímco Česká Republika zaslala dotaci na snížení emisí, Čína zprovoznila uhelné elektrárny s výkonem více než 90 Temelínů.