Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jak si nechat jen zimní čas a mít přitom odpoledne déle světlo

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Thomas Tigris

čas letní a zimní, vytvořeno AI

Náš čas, ať je letní nebo zimní, nemá s přírodou a sluncem moc společného. Vstáváme a usínáme podle toho, v kolik hodin se otevřou a zavřou naše instituce - školy, zaměstnání, úřady, hospody a v kolik hodin běží v TV naše oblíbené pořady.

Článek

Diskutovali jsme s přáteli o změně času, o tom, zda je lepší mít zimní, letní a nebo něco mezi tím. Třeba kompromisní čas polozimní nebo pololetní, který by byl od obou posunutý o půl hodiny.

Výhodou letního času je, že je odpoledne déle světlo, pokud by zůstal zachován, nebude v prosinci tma už v 16,30 h, ale až v 17,30 h. Letní čas ale vlastně znamená jen to, že dřív vstáváme, že děti musí být už na 7 hodinu ve škole dle „zimního“ středoevropského času (SEČ). Znamená to, že zprávy nezačínají v 19 h, ale ve skutečnosti už v 18 h a hospody se nezavírají v 22 h, ale v 21 h. A na podzim při „změně času“ uděláme jen to, že děti zas pošleme do školy až na 8 h, zprávy začneme vysílat až v 19 h a hospody zavřeme až v 22 h. „Měníme“ tedy „čas“, abychom chodili v jinou dobu do našich institucí, ve skutečnosti pouze v létě o hodinu dřív vstáváme.

Není tedy problém vstávat o hodinu dřív a jít na 6 do práce a na 7 h do školy. 8 měsíců to tak děláme. Stačí si na to zvyknout a odpoledne máme díky tomu déle světlo a můžeme být déle venku. I v zimě bychom stihli po návratu ze zaměstnání za světla procházku, nějaký sport a nebo práci kolem domu či na zahradě. Problém jediný je v tom, že naše vstávání a biorytmy měníme 2× za rok. Jednou jdeme do školy na 7 h a po druhé na 8 h.

Uvědomil jsem si, že si vlastně sám pro sebe mohu zachovat stále „letní čas“, když budu vstávat a pracovat jako dosud o hodinu dříve. Ale potřebuji chodit o hodinu dřív jít spát, a do toho mi budou házet vidle kamarádi změnění na zimní čas, déle otevřené hospody a pozdní TV pořady, které bych rád viděl.

Změna času 2× za rok zdraví neprospívá, asi i proto ji chce zrušit EU. Ale ztroskotalo to na tom, že jednotlivé státy se nemohou dohodnout, jaký čas zvolit. Ono totiž ve Španělsku nebo ve Francii zapadá slunce mnohem později než u nás. Takže u nich i v zimě je ještě v 17 h vidět. Napadá mi možné univerzální řešení. Mějme všichni stejný čas, ten SEČ, „zimní“, ale upravme si otvírací doby škol, úřadů, zaměstnání a časy v TV v každém státě podle potřeby. Když mají děti v různých státech jinak prázdniny, nemusí přece chodit v celé EU ani na 8 h do školy. V ČR můžeme chodit do školy od 7 h nebo 7,30 h a i v zimě budeme po příchodu ze školy mít světlo o hodinu nebo půl déle. Ve Francii mohou chodit děti do školy od 8 h a v Portugalsku třeba v 8,30 h.

Pak všichni budeme mít stejný čas, a dokonce všichni budeme vstávat podobně podle východu slunce a zároveň bude moci mít všichni odpoledne déle světlo. Když přejedeme do jiného státu, jen si zjistíme, v kolik hodin se co otvírá a zavírá. Stejně to tak děláme, protože to není všude úplně stejné. Nebudeme mít žádný praktický a zdravotní problém se změnami času.

Zdraví prospěšné je vstávat a chodit spát stále ve stejnou dobu a být co nejvíce venku na světle. Když jsme ráno ve škole a v práci, máme možnost být venku na světle jen odpoledne. Zkusme tedy neměnit čas, ale změnit jen otvírací doby našich institucí.

Když příští rok na jaře zavedeme letní čas a na podzim se změnou času na zimní budeme dál vstávat stejně, tzn. „posuneme“ školu na 7 hodinu ranní a stejně tak všechny otvírací a zavírací doby včetně TV pořadů, už nikdy nebudeme měnit naše biorytmy, čas našeho vstávání a usínání, budeme mít pravý SEČ, při kterém je slunce nejvýš ve 12 h a zároveň budeme mít odpoledne o hodinu déle světlo na naše aktivity venku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám