Hlavní obsah
Finance

Nejčastější mýtus o Bitcoinu. Opravdu je anonymní?

Foto: Chris Yang/Unsplash

Kolem Bitcoinu je spousta mýtů a nejasností. Asi nejčastější mýtus je, že Bitcoin je anonymní a tak nikdo neví kdo a komu posílá peníze.

Článek

Představa o anonymitě Bitcoinu vzniká asi z toho, že pro běžného člověka tak opravdu působí. Měna, která je čistě virtuální a uživatelé se nemusí nikde registrovat, ani přihlašovat svými osobními údaji. Tak to je přece anonymní, ne?

Není. Přesnější pojem by byl pseudonymní, protože každý vystupuje pod nějakým pseudonymem - svojí adresou. Na první pohled se může zdát, že náhodně vygenerovaná adresa o jejím majiteli nic neříká. Znalejší určitě ještě namítají, že většina Bitcoinových peněženek v dnešní době dokonce generuje pro každou transakci adresu novou. Obojí je sice pravda, ale ne tak úplně.

Tím, že je celý Bitcoinový blockchain veřejně přístupný mají různé společnosti, vlády, nebo i výzkumníci možnost ho zkoumat. Na základě běžného chování uživatelů toho dokážou hodně zjistit. S poměrně dobrou přesností se dá určit, které adresy vlastní jeden uživatel. Potom k doplnění identity k těmto adresám už stačí jen drobná neopatrnost. Stačí některou z adres použít někde, kde člověk uvádí svoji identitu - při běžném nákupu na e-shopu nebo interakci se směnárnou. Firmy analyzující blockchain pak rády informace o propojení identity s adresou od směnáren nebo e-shopů koupí. Potom už snadno zvládnou vyčíst komu, kdy a kolik jste platili i jaký obnos v Bitcoinu aktuálně vlastníte.

Každého asi napadne otázka, jestli se tomu dá nějak bránit. Možnosti samozřejmě jsou, ale žádná není dovedená úplně k dokonalosti. Dřív se hodně používaly různé mixery založené na principu, že někomu pošlete Bitcoiny a on vám zpátky pošle nějaké jiné ve stejné hodnotě a tím se přeruší propojení mezi vašimi adresami. Zjevný nedostatek, ale byla nutnost důvěřovat poskytovateli takové služby, což se občas lidem nevyplatilo a o své peníze přišli. V současnosti jsou asi nejpoužívanější takzvané CoinJoiny, kde nikdy neztratíte kontrolu nad svými penězi a zamixujete je tím, že s dalšími uživateli vytvoříte velké společné transakce. Takovou možnost nabízí například peněženka Wasabi Wallet, nebo služba JoinMarket. Případně existují i alternativní kryptoměny, které mají nějakou formu zvyšování anonymity zabudovanou přímo ve svém fungování jako Monero, nebo Zcash.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám