Článek
Podobně jako skoro u všeho, cena Bitcoinu se odvíjí od toho, kolik jsou lidé ochotní za něj zaplatit. Tak jednoduché to je. Pokud by Bitcoin nikdo za aktuální cenu nechtěl, tak jeho cena okamžitě spadne dolů. Ale lidé ho chtějí. Proč?
Klasickým důvodem je předpoklad, že Bitcoin bude fungovat jako udržitel hodnoty. Díky tomu, že množství Bitcoinů je omezené na 21 milionů, tak pokud zůstane zájem o něj stejný, jeho hodnota nebude klesat. To je zásadní rozdíl oproti běžným měnám. U běžných měn je obvyklé, že se tiskne víc peněz, čímž se snižuje jejich hodnota. Toto snižování je dokonce chtěné a běžně se cíli na inflaci kolem 2 %, protože se předpokládá, že je to dobré pro ekonomiku.
Další silnou stránkou Bitcoinu je jeho decentralizovanost. Pro nás v Česku není takový problém, že měnu ovládá stát. To ale neplatí v zemích jako je Rusko, Čína, nebo Venezuela, kde někteří občané nemají možnost přijímat, nebo odesílat platby pomocí běžných systémů. V takovém případě může být využití měny jako je Bitcoin skoro otázkou života a smrti. Samozřejmě jsou i méně extrémní příklady. Spousta lidí může preferovat decentralizovanou měnu i v zemi, která je poměrně svobodná, čistě z důvodu, že nedůvěřují vládě, nebo na ní nechtějí být závislí.
Někteří zase chtějí vlastnit Bitcoin, protože je to zajímavá technologie. Stejně jako někdo utratí víc peněz za lepší auto, protože se mu líbí, i když by mu stačilo daleko levnější, tak někteří považují technologii kolem Bitcoinu za tak zajímavou, že chtějí nějaké Bitcoiny vlastnit v podstatě „na hraní“. Kolem Bitcoinu dnes existuje obrovské množství zajímavých technologií, ať je to třeba systém rychlých plateb lightning, nebo decentralizovaná sociální síť Nostr, kde se dá Bitcoinem přispět autorům zajímavých příspěvků.
Ale začali jsme u ceny Bitcoinu a kde se bere, proto bych ještě rád rozebral jedno časté srovnání. „Bitcoin je digitální zlato.“ Toto přirovnání je založené na omezeném množství obou komodit, ze které plyne odolnost vůči inflaci. Mnozí ale namítají, že narozdíl od Bitcoinu, zlato má využití a hodnota není jen spekulace. To ale není úplně pravda, kromě toho, že i Bitcoin má své využití, tak většina ceny zlata pochází právě z investic do něj a z předpokladu, že jeho cena bude stoupat. V tomto jsou s Bitcoinem velmi podobné.
Proč ale cena Bitcoinu tak kolísá a padá, když padají i ceny akcií? Spousta spekulantů nakupuje Bitcoin spolu s akciemi, a tak když padají ceny akcií, začnou prodávat nejen je, ale i Bitcoin. Ten dokonce někdy prodávají i dřív, protože se dá prodat i o víkendu a mimo pracovní dobu burzovních domů. To se samozřejmě značně promítne na krátkodobé ceně Bitcoinu, dlouhodobě by ale takové spekulace neměly mít velké následky.
Takže mám koupit Bitcoin? To jsem se tímto článkem určitě říct nesnažil. Existuje celá řada důvodů, proč by cena Bitcoinu mohla spadnout, nebo aspoň dál nerůst. Než se člověk do jeho koupě pustí, je dobré si vše dobře promyslet.