Hlavní obsah
Lidé a společnost

Pozor na podvody: Senior z Českého Krumlova přišel kvůli falešnému dědictví o 1,5 milionu

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Žijeme v době, kdy se nás podvody snaží obalamutit na každém rohu. Ať už je to phishingový email nebo falešné zprávy na sociálních sítích, je snadné naletět. Naneštěstí se to nevyhýbá ani starším lidem, kteří nejsou s technologiemi tolik v obraze.

Článek

Právě takový případ se stal seniorovi z Českokrumlovska, který přišel o úctyhodných 1,5 milionu korun kvůli příběhu o „pohádkovém dědictví“ v USA.

Jak to celé začalo?

Všechno odstartovala klasická zpráva – jakoby z filmu. Seniorovi někdo napsal, že zdědil velké jmění v Americe. Stačilo jen poslat nějaké peníze na pokrytí poplatků a dalších administrativních záležitostí, aby mohl pohádkové dědictví převzít. Samozřejmě, jak už to v těchto příbězích bývá, dědictví nikdy neexistovalo a senior jen posílal další a další peníze. Než si uvědomil, že byl podveden, ztratil přes 1,5 milionu korun.

Jak se tomu vyhnout?

Možná si říkáš, že takovou zprávu bys okamžitě poznal/a jako podvod. Ale podvodníci jsou stále chytřejší a dovedou manipulovat i s těmi nejvzdělanějšími lidmi. Tady je několik tipů, jak se bránit:

  1. Nikdy neposílej peníze někomu, koho neznáš osobně. Ať už ti kdokoli slibuje cokoliv – dědictví, výhry v soutěžích nebo snad investice, vždy si to dvakrát ověř.
  2. Buď skeptický/á vůči nečekaným zprávám o velkých penězích. Jestliže to zní příliš dobře, aby to byla pravda, pravděpodobně to pravda není. Bohužel.
  3. Zkontroluj si informace. Pokud ti někdo tvrdí, že máš zdědit majetek z ciziny nebo že jsi vyhrál/a, prozkoumej zdroje. Prohledej si danou informaci na internetu nebo se obrať na někoho, kdo tomu rozumí.
  4. Nenech se zmanipulovat časovým tlakem. Podvodníci často tlačí na to, abys jednal/a rychle, než si vše pořádně promyslíš. Nenech se do ničeho vmanipulovat.

Jak to dopadlo?

V případě z Českého Krumlova to bohužel dopadlo špatně – podvodníci byli velmi přesvědčiví a senior kvůli tomu přišel o velkou část svých úspor. Česká policie varuje před podobnými případy, ale bohužel, jak vidíme, tyto podvody se stále opakují. Nejsou totiž zaměřené jen na starší lidi. Podobným zprávám mohou naletět i mladí, obzvlášť na internetu nebo sociálních sítích.

Co si z toho odnést?

Zkrátka, ať už ti někdo na sociálních sítích slibuje rychlé zisky, nečekané bohatství nebo dědictví z druhého konce světa, buď vždy opatrný/á. V době internetu může být podvod vzdálený jen jedno kliknutí. Dej si pozor, kam dáváš své peníze i důvěru!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz