Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Slovensko brzdí růst platů ve zdravotnictví: Mladí lékaři zvažují odchod

Foto: Pixabay

V posledních dnech se na Slovensku hodně mluví o financích, hlavně pokud jde o zdravotnictví. Vláda rozhodla, že platy zdravotníků neporostou, jak se slibovalo. Ale co to znamená pro zdravotníky?

Článek

Zdravotníci mají obavy

Pro zdravotníky je tahle zpráva velkým zklamáním. Platy doktorů, sester a dalších pracovníků ve zdravotnictví jsou na Slovensku dlouhodobě předmětem kritiky, a to zejména kvůli jejich nízké úrovni v porovnání se zbytkem Evropy. Původní plán počítal s rychlejším navyšováním, což mělo motivovat zdravotníky k tomu, aby zůstali pracovat doma a neodcházeli do zahraničí za lepšími podmínkami.

S nižším růstem mezd teď mnozí zdravotníci začínají znovu zvažovat, jestli má smysl zůstat na Slovensku, nebo zda není lepší hledat práci jinde. „Slibovali nám vyšší platy, ale teď to všechno brzdí. Mladí lékaři a sestry, které znám, se už dívají na možnosti v zahraničí,“ uvedla zdravotní sestra z Bratislavy.

Vláda tvrdí, že nemá na výběr

Slovenská vláda ale argumentuje tím, že šetření je nutné. Podle ní jsou státní finance v takovém stavu, že bez zavedení úsporných opatření by mohla země čelit ještě vážnějším problémům. „Musíme najít rovnováhu mezi podporou klíčových sektorů, jako je zdravotnictví, a zodpovědným hospodařením,“ uvedl ministr financí. I přesto ale uznává, že jde o nepopulární opatření, které vyvolalo nespokojenost.

Co na to veřejnost?

Reakce veřejnosti jsou smíšené. Mnoho lidí chápe, že situace se státními financemi není jednoduchá, ale na druhou stranu si uvědomují, jak důležité je mít kvalitní zdravotnický personál. Na sociálních sítích a v médiích se rozproudily diskuse o tom, zda je rozumné šetřit zrovna na zdravotnictví. „Zdravotníci jsou základem naší společnosti, pokud je nebudeme platit dobře, utečou jinam,“ zní častý argument.

Jak to může ovlivnit mladé zdravotníky?

Pro mladé lidi, kteří přemýšlejí o kariéře ve zdravotnictví, je tahle situace docela odrazující. Mnozí se ptají, jestli má smysl studovat medicínu, když platy neodpovídají náročnosti a zodpovědnosti povolání. Slovensko navíc čelí problému „odlivu mozků“ – mnoho mladých zdravotníků odchází pracovat do zahraničí, kde jsou lepší podmínky.

„Chtěl jsem zůstat pracovat doma, ale pokud budou podmínky takhle, budu muset zvážit jiné možnosti,“ řekl student medicíny z Košic. Podobné názory se ozývají i z řad mladých zdravotních sester a dalších pracovníků.

Foto: Pixabay

woman-5679001_1920

Co bude dál?

Je jasné, že otázka platů ve zdravotnictví bude ještě dlouho diskutovaná. Pokud slovenská vláda nenajde způsob, jak zlepšit podmínky pro své zdravotníky, hrozí, že stále více odborníků odejde za hranice, což by mohlo negativně ovlivnit kvalitu zdravotní péče v zemi.

Budoucnost slovenského zdravotnictví je teď tedy nejistá. Ať už se vláda rozhodne jakkoli, dopady tohoto rozhodnutí pocítí nejen zdravotníci, ale i pacienti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz