Článek
Krajů máme 14, podle informací Seznam Zpráv už je předběžně rozhodnuto o lídrech kandidátek v 8 z nich, a to: Praha: Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Jihomoravský: Petr Fiala (ODS), Pardubický: Marek Výborný (KDU-ČSL), Středočeský: Martin Kupka (ODS), Olomoucký: Marian Jurečka (KDU-ČSL), Moravskoslezský: Zbyněk Stanjura (ODS), Plzeňský: Martin Baxa (ODS), Vysočina: Eva Decroix (ODS). Ve zbývajících 6 krajích jsou zatím jen minimální náznaky.
Hlavní střed je mezi dvěma slabšími stranami koalice, a sice mezi TOPkou a Lidovci, o to kdo bude mít více krajských lídrů. V roce 2021 měli Lidovci 3 a Topka pouze 2, nicméně vzhledem k trendu volebních průzkumů, ve kterém dlouhodobě topka vychází o 1 až 2 % lépe, si nyní chce pozici třetího lídra nárokovat ona. Sekundárně se některým členům ODS nelíbí že by ani jedna z menších stran měla mít 3 lídry, přičemž citují jejich dlouhodobý pokles preferencí kdy se obě strany drží dlouhodobě pod 5 %, s tím že Topka občas atakuje hranici vstupu do Sněmovny.
Pokud se podíváme podrobněji na konkrétní kraje, tak z výše zmíněných 8 je dle mého názoru nejistá jenom pozice Martina Baxy v Plzni, kterému pravicový voliči ODS nemohou přijít na jméno kvůli jeho počínání s ČT. Nicméně koalice Spolu ukázala že sebereflexi nemá ve slovníku, takže tam velkou změnu asi očekávat nemůžeme. Navíc jako bývalý primátor Plzně může být pan Baxa velkým lákadlem na tamní voliče.
Poté nám tedy zbývá 6 krajů kde není jasné kdo bude lídrem, a kde by tedy potenciálně mohla Topka mít svého 2 či 3 lídra, a nebo KDU svého 3 lídra.
Jižní Čechy to dle mého názoru nebudou ani v jednom případě, protože po propadu obou menších stran v krajských volbách a dominanci ODS by před místními voliči a základnou ODS bylo neobhajitelné kdyby ODS nevedla kandidátku. Někdo může namítat poměrně silnou pozici Lidovců, nicméně na posledním sjezdu strany ztratila jihočeská organizace pod vedením místopředsedy sněmovny Bartoška zbytek vlivu na rozhodování, momentální hlasovací koalice je tam tvořena Pardubickým (Výborný), Královéhradeckým (Bělobrádek) a Jihomoravským krajem. Nedá se tedy očekávat že by se současné vedení KDU moc pralo za lídrovství v kraji který je ve stranické opozici.
Pak jsou tu ovšem 2 další kraje, kde by naopak lídr z řad Lidovců dával smysl, a to jsou Královéhradecký a Zlínský. V případě Královéhradeckého se jedná hlavně o silné postavení Pavla Bělobrádka, nedávno zvoleného 1. místopředsedou strany, který už v minulosti dokázal stranu dovést k volebním úspěchům, když v roce 2014 jako předseda strany a volební lídr dokázal uspět ve volbách a vrátit stranu do parlamentních lavic. Je tedy logické, že v době upadajících stranických preferencí by vysunutí schopného a zkušeného politika dávalo smysl. Pokud jde o Zlínský kraj, existují 2 důvody proč by dominance Lidovců dávala smysl: za prvé Lidovci tam kandidátku vedli ve volbách 2021 a s výsledkem kopírujícím celostátní výsledek porazili hnutí ano, což se v 2 sousedních moravských regionech nepodařilo. Za druhé protože TOP 09 zkrátka nemůže být lídrem ve Zlínském kraji kvůli osobě Jiřího Čuňka, který ve extrémní vliv minimálně na celé Vsetínsko, kdo v nedávných volbách suverénně obhájil senátorských mandát už v prvním kole. Liberální kampaň Topky by tak působila jako pokusy o kampaň Ivana Bartoše v Ústeckém kraji v roce 2021, kdy se mohl spolehnout jenom na ostrůvky občanské společnosti v několika málo městech. Konzervativnější ODS by sice asi našla s Čunkem společnou řeč, a mohla by se soustředit primárně na Zlín a okolí, kde mají senátora Goláně, nicméně nedává smysl tuto Lidoveckou baštu Lidovcům upírat.
Tím pádem zbývají 3 kraje s nejasným lídrem: Karlovarský, Ústecký a Liberecký. Do druhého jmenovaného se skoro jistě nebude chtít Topce, a pochybuji i o lidovcích, protože tento kraj vždycky volil levice, a často navíc extrémistickou. Velmi dobře se zde dařilo KSČM a daří STAČILO, Tomio si taky přijde na své a jen pár dní zpátky hnutí ANO oznámilo že utvoří koalice ve které získají křeslo hejtmana exministra ž. p. Richarda Vrabce. Navíc je pravděpodobné že zde povede kandidátku hnutí ANO Andrej Babiš, který zde kandidoval už v roce 2021 a drtivě uspěl s 35% hlasů oproti 19% Spolu. A poté co Spolu vidělo jak Babiš znectil Ivana Bartoše, který proti němu bláhově a chybně kandidoval právě v Ústeckém kraji, nedá se očekávat že by se na pozici lídra Spolu někdo z Topky moc hrnul.
Karlovarský nebo Liberecký. S trochou nadsázky by se to dalo nazvat Sofiinou volbou, protože v obou krajích hnutí ANO porazilo Spolu v roce 2021 i v krajských volbách 2024. V Karlovarském kraji navíc v obou případech velmi drtivě, ve Sněmovních volbách rozdílem 15% a v krajských volbách získala kandidátka hnutí ano nadpoloviční počet křesel v zastupitelstvu a vládne bez koaličních partnerů, navíc post senátorky za Sokolovsko vyhrála už v prvním kole Jana Mráčková Vildumetzová, prominentní členka hnutí ANO které na svatbě tancují mafiáni. To samo o sobě by vám mělo říct dost o Karlovarském kraji na to aby jste se drželi dál.
Zbývá tedy Liberecký, který je z hlediska výsledků v minulých volbách přívětivější (ANO > Spolu jen o 4% hlasů), nicméně kámen úrazu může pro Spolu být silná pozice Starostů pro Liberecký kraj pod vedením Martina Půty, vícenásobného hejtmana a senátora, který má v kraji obzvláště silnou pozici a prokázal se jako schopný rétor a nabírač hlasů. Nicméně TOP 09 může využít svého městského potenciálu a pokusit se prorazit v Liberci a okolí kde má šanci na svá témata někoho nalákat. Dalším důvodem je že Liberecký kraj je co do počtu rozdělovaných mandátů 2 nejmenší (koalice Spolu zde například s 24% hlasů získala pouze 2 mandáty), tudíž obětování pozice lídra v takto „hodnotném“ kraji ODS nemusí moc vadit.
Závěrem bych tedy řekl že za mě by Lidovci měli dostat 3 kraje, dva už vybrané + jeden z dvojice Zlínský/Královéhradecký, s tím že za mě je lepší volba Zlínský, protože tím se maximalizuje jejich potenciál, a Topka by měla dostat Prahu + Liberecký kraj. Pokud chce TOP 09 lídry ve více a více hodnotnějších krajích, musí znásobit svůj voličský potenciál, který je dnes bohužel limitován na městskou liberální střední a vyšší třídu. To i KDU má větší výhodu skrze věrnost svých voličů a ucelenost svých voličských bašt, což jí dovoluje být v několika málo krajích velmi efektivní.