Článek
Kubíčkův lom je místo, které bylo revitalizováno za přispění obce Maletín a Olomouckého kraje. Zajímavostí tohoto místa je fakt, že v 17. až 19. století se zde těžil tzv. maletínský pískovec, který je materiálem mnoha soch jak na Olomoucku, tak i na Jižní Moravě či Východních Čechách. Má svoje charakteristické rysy, o kterých si později řekneme.
Ze Starého Maletína po zelené
Naše dnešní putování začneme ve Starém Maletíně kousek od rybníku Martiňák, odkud vede zelená turistická trasa. Ta vede příjemnou zpevněnou cestou, která není nijak náročná a zvládnou jí i ti nejmenší. Auto je možné zaparkovat u rybníku Martiňák a nebo v blízkém kempu ve Svojanově.
První zastávkou je pramen U Dvou Janů
Zhruba po dvaceti minutách lehké chůze narazíte na dřevěné království pro ty nejmenší. Od dřevěné minizoo, po prolézačky a bludiště. Pro dospělé je tu příjemné posezení a pro všechny na občerstvení je tu vydatný pramen U Dvou Janů, který využívají i místní chataři. Nad studánkou se nachází pískovcová stěna, ve které je vytesán reliéf s trpaslíkem a datem, kdy zde byl pramen zpřístupněn.

Pramen U Dvou Janů - Minizoo

Pramen U Dvou Janů - Bludiště

Pramen U Dvou Janů - Reliéf
Klid tu nebude věčně
Když budeme pokračovat po zelené turistické trase dál, neunikne vám určitě v údolí velké množství vykácených stromů. Bohužel tento romantický klid tu naruší jak samotná výstavba, tak i silniční provoz plánované dálnice D35. Ze svahu západní části údolí má ústit tunel a napříč údolím má stát estakáda, která překlene samotné údolí a potok, který údolím teče.

Kubíčkův lom - Plánovaná výstavba D35

Kubíčkův lom - Plánovaná výstavba D35
Rozcestník turistického značení vás upozorňuje, že se blížíte k cíli
Až dorazíte údolím k turistickému rozcestníku s názvem „Kubíčkův lom“, upozorní vás dvě dřevěné směrovky ještě na jedno zastavení, které nesmíte v žádném případě vynechat. Jde o informační tabule, které vám přiblíží historii tohoto místa a i to, čím je maletínský pískovec tak zajímavý. Dokonce se dozvíte, že zde bylo nalezeno i několik zkamenělin, které dnes najdete v některých muzeích.

Kubíčkův lom - Rozcestí

Kubíčkův lom - Informační tabule
Kubíčkův lom - cíl našeho výletu
Až když si důkladně prostudujete informace o tomto místu, ujdete zhruba 50 metrů, aby jste vstoupili do klidného království pískovcových stěn s reliéfy. Ty vyobrazují nalezené zkameněliny a spolu s jezírkem, které vzniklo zatopením lomu, tu vzniká překrásná a romantická scenérie. Je tu i příjemné posezení, takže si můžete vychutnat klid a kouzlo tohoto místa. Prostě si jen tak sednout a zavřít oči a vnímat svět kolem sebe a zhluboka dýchat.

Kubíčkův lom
Maletínský pískovec
Jak už bylo řečeno, maletínský pískovec má své rysy, je bílý, našedlý nebo nažloutlý, téměř vždycky má nepravidelné šmouhy a vrstvičky zbarvené do žlutohnědé barvy díky železu. Dalším rysem jsou roztroušené červenohnědé železité broky, které mají většinou průměr kolem 1 cm, ale nevylučují se ani větší průměry. Dokonce kameníci věřili, že broky jsou železné meteority, které jednoduše napadali do písku.

Kubíčkův lom
Takže když v okolí uvidíte nějakou pískovcovou sochu, tak si jí pořádně prohlédněte, jestli náhodou nepochází z maletínského lomu.
Kubíčkův lom dnes
Dnes už se zde pískovec netěží, místo bylo revitalizováno, zpřístupněno a dnes je jedním z turistických míst Olomouckého kraje. Místo není turisticky exponované, takže je velmi velká šance, že tu budete sami. Takže ti, co touží po romantice a klidu, tak právě toto místo je zrozené pro ně. Jinak Kubíčkův lom je volně přístupný v jakémkoliv ročním období.

Kubíčkův lom
Pěšky, na kole, i s kočárkem
K místu můžete dojet i na kole či s kočárkem po zpevněné cestě. Využít můžete i cestu od rybníku Martiňák.
V pořadu Toulání po Česku vám budeme přinášet tipy na výlet po celé České republice. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí a podíváte se do spoustu zajímavých míst. Pořadem provází Tomáš Minář.
Zdroje pro tento článek: Kubíčkův lom (informační tabule)