Článek
Poslední dobou se mi zdá, že pomoc v západních států Ukrajině je nedostatečná.
Minulou neděli 13. dubna 2025 mnou otřásla tato zpráva:
Nejméně 32 mrtvých a přes osmdesát zraněných včetně deseti dětí hlásí vedení ukrajinského města Sumy, jehož centrum dnes v 10.15 místního času zasáhly dvě ruské balistické rakety. „Nepřítel zase zaútočil na civilisty,“ napsal na sociální sítě pověřený funkcí starosty Arťom Kobzar.
Napsala ji Petra Procházková v Deníku N v článku nazvaném „Takový teror Rusko chce!“ Krvavá Květná neděle v Sumách má podle Zelenského vyburcovat svět k činu
Přitom přede 2 týdny letěl premiér Fiala do Paříže a na palubě letadla řekl:
Odlétám na setkání v Paříži, které se týká pomoci Ukrajině a také zabezpečení bezpečnosti Evropy do budoucna. Je zde naprostá shoda o nutnosti podpory Ukrajiny a podpory silné ukrajinské armády. To znamená dodávat jim zbraně, to znamená pomáhat i s výcvikem vojáků, to znamená také podpora obranného průmyslu, a to znamená také výměna zpravodajských informací. Na tom všem, a hlavně na té myšlence, že je potřeba silná ukrajinská armáda teď a silná ukrajinská armáda do budoucna i jako odstrašení vůči Rusku, na tom je jasná shoda.
Pomáhají tedy evropské státy Ukrajině dostatečně? Proč při tolika slovech podpory není ukrajinská armáda dostatečně silná?
Podíval jsem se, co o současné situaci a pozici Ukrajiny v ukrajinsko – ruské válce soudí někteří komentátoři:
Bývalý náčelník vojenské rozvědky Andor Šándor řekl v internetové televizi XTV:
Já si myslím že z pohledu vývoje na frontě prohrála už před nějakou dobou. Otázka je, co si definujeme jako prohru a co si definujeme jako vítězství. Pokud bychom hovořili o plánech ruské agrese tak z toho pohledu Ukrajina neprohrála, protože nedošlo k likvidaci vládního systému nedošlo k likvidaci ukrajinského národa a nedošlo k nějaké zásadní destrukci země která by znamenala, že bude totálně nefunkční. Z pohledu ovšem toho, co se děje na Donbase, tak tam evidentně prohrává a já nevidím žádnou sílu na straně Ukrajiny, ani na straně Evropy, která by toto mohla zvrátit, změnit. Jediná síla jsou Spojené státy a ty to evidentně udělat nechtějí.
To řekl Šándor v rozhovoru na nazvaném „Prohru Ukrajiny na frontě USA nezvrátí. Trump chce dobré vztahy s Putinem, mírová vyjednávání připomínají fotbalový zápas. Spravedlivý mír je nesmysl.“
Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný řekl pro internetovou televizi DVTV už 3. března:
„Pokud Ukrajinci nenajdou cestu zpátky k narovnání vztahů s americkou administrativou, tak je to něco, co může zásadně ztížit vyjednání míru. A pokud by jim USA přestaly dodávat zbraně, tak by jim to ve střednědobém horizontu prohrát válku mohlo. To, co Zelenskyj říkal, mu ale nemůže být vyčítáno. Pro Evropu je zásadní, aby Ukrajina přežívala dál. Kupuje nám to několik let času na závod ve zbrojení s Ruskem. Potřebujeme ho odstrašit, ne aby se znovu rozhořela válka a museli jsme s ním poměřovat síly.“
Rusista a historik Marek Příhoda řekl pro Český rozhlas Plus 8. března:
„Bude snaha dosáhnout dohody i za cenu ústupku ze strany Ukrajiny, protože Ukrajina dnes spoléhá na materiální a ekonomickou pomoc ze zahraničí.
Komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko, řekl v pořadu Jak to vidí 20.března 2025:
„Východní Německo bylo plně pod kontrolou Sovětského svazu, zatímco Západní Německo vstoupilo do NATO a na jeho území byly umístěny americké zbraně. Něco podobného by se teď mohlo dít s Ukrajinou. Anektovaná území by považovala za dočasně okupovaná. S vidinou, že by se toto téma mohlo v budoucnu znovu otevřít. Jako se to stalo po 40 letech v Německu.“
Nejdůležitější mi však připadá, co řekl novinář a rodilý Ukrajinec Jefim Fištejn v Českém rozhlase 31. března:
To, co Trump momentálně podniká, je pokusem o řešení. Nic jiného. On má volbu mezi možným a nemožným. Já osobně bych chtěl, aby Ukrajinci dobyli Moskvu a sesadili Putina. Ale co je to moje zbožné přání? Jsou to jen plané řeči, je to jen odpouštění horkého vzduchu přes píšťalku na papiňáku. To je nesmysl. Způsobuje to zvuk, ale nedává to žádný efekt. Jen Trump má možnost zkusit najít řešení pro Ukrajinu plodné, dlouhodobě plodné. Anebo nabídnout válčit dál. I přestože se dál nikam momentálně neposouvá. K mému velkému vzteku. Ano chtěl bych, aby Ukrajina dobyla Moskvu. Ale vidíme, že to nejde. Co v té situaci musí udělat Trump? Najít jinou možnost, jak zachovat Ukrajinu dlouhodobě a potenciálně dlouhodobě. Na rozdíl od Ruska. Rusko je mrtvý stát. Ono ještě o tom neví, že je mrtvý stát. Ukrajina má šanci. Dvacet procent území prohrála. Kvůli kolísavosti Západu, ne kvůli nedostatečné statečnosti svých vojáků. Kvůli takovým politikům jako Merkelová, jako i současný Macron. Macron se bije v hruď, ale ve skutečnosti sledoval útrapy Ukrajiny. Merkelová dodnes říká, že by nepustila Ukrajinu ani do Evropské unie, ani do NATO. Čili ona neuznává svoji chybu. Mimochodem, kdyby Ukrajina byla v roce 2015 v NATO, možná že by si Rusko netrouflo. Takže co nabízí Trump? Trump říká: dvacet procent území je ztraceno. Ale my to neuznáme jako ruský zisk. Protože tam je důležité uznat to nebo neuznávat to nějakou dobu. Spojené státy nikdy neuznaly obsazení Pobaltí a měly historickou pravdu. Neuznáme Krym jako ruské území, ale na zbytku pomocí docela velkolepého fondu investičního společného, který můžete nazvat klidně ožebračením Ukrajiny. Ale nezapomeňte, že jsme četli v Rudém právu, když byl Marshallův plán, že je to ožebračení Evropy. Jak to dopadlo víme. Bylo velkou chybou, že jsme se nepřipojili. Bylo by velkou chybou pro Ukrajinu, kdyby se nepřipojila k té investiční nabídce pro Ukrajinu. To je šance, která nemusí být šance, která může být využita. A v tom případě by Ukrajina naskočila na zcela jiný vlak, který jede na zcela jinou stranu. Investice. A mimochodem, tak to chápou i samotní Ukrajinci. Vždyť oni dnes do celkového plánu společného majetku ohledně těch vzácných nerostů, oni tam teď dodávají: ano ale za ještě větších amerických investic. Do zbytku Ukrajiny, do těch osmdesáti procent, co jí zbyly. Co může taková Ukrajina ukázat? Ona může ukázat přednosti ve vývoji. Mimochodem i ona teď ukazuje přednosti ve vývoji. Je málo doceněné to, co Ukrajina dokázala udělat v těch letech války.
Jak to chápu já?
Všichni, které jsem citoval výše, vyjma českého premiéra Petra Fialy, uvádějí, že Ukrajina válku vyhrát nemůže. Na řešení upozorňuje pouze Jefim Fištejn. Situace může vyřešit v současné situaci pouze Donald Trump, a to dvěma způsoby: buď že bude dále podporovat Ukrajinu ve válce, to znamená bude ji poskytovat zbraně anebo jí přinutí k tomu, že se vzdá dvaceti procent svého území, které dosud obsadilo Rusko. Zároveň Trump musí donutit Rusko, aby přestalo útočit na zbylých osmdesát procent ukrajinského území.
Jak říká Fištejn, rodilý Ukrajinec, Ukrajina by vyhrála pouze v případě, že by dobyla Moskvu a sesadila Putina. Ale to je nereálné. Tak by bylo lepší, kdyby se vzdala dvaceti procent území, které dobylo Rusko a na zbylých osmdesáti procentech území by USA masivně investovaly do těžby nerostů a jejich přítomnost by ochránila Ukrajinu před dalšími ruskými útoky. Rusy obsazená území by však nemusela být mezinárodně uznána za ruské. Což Fištejn zdůvodňuje historickými paralelami. Ostatně podobnou paralelu uvádí i Radko Kubičko.
Bohužel v tom, co nabízí podle českého premiéra evropské státy, je pouze stálá podpora ukrajinské armády zbraněmi a vojenským materiálem. Chápu to tak, že na Ukrajině by se bojovalo do posledního ukrajinského vojáka, protože vojáci evropských armád by se do bojů na Ukrajině nezapojili. Ale co potom, až nezbyde žádný ukrajinský voják a zbraně nebude mít kdo obsluhovat? Jak říká Jefim Fištejn: Moskvu nelze dobýt a Putina sesadit.
Zdroje:
1. Petra Procházková v Deníku N v článku nazvaném „Takový teror Rusko chce!“ Krvavá Květná neděle v Sumách má podle Zelenského vyburcovat svět k činu
3. Andor Šándor v rozhovoru „Prohru Ukrajiny na frontě USA nezvrátí. Trump chce dobré vztahy s Putinem, mírová vyjednávání připomínají fotbalový zápas. Spravedlivý mír je nesmysl.“
4. Tomáš Kopečný Slovní bitva z Bílého domu by mohla Ukrajině prohrát válku. Americká vláda pohrdá slabostí Evropy
5. Marek Příhoda: Trumpův tlak na Ukrajinu bude značný. Otázka je, jaký status budou mít okupovaná území
6. Radko Kubičko v pořadu Jak to vidí 20.března 2025