Hlavní obsah
Zdraví

Levé ramínko, pravé ramínko nefunguje. Ministře Válku, rezignujte!

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Facebook ministra zdravotnictví V. Válka https://www.facebook.com/photo/?fbid=720919186523185&set=a.609569380991500

Ministr zdravotnictví Válek neměl s očkováním oběma vakcínami najednou problém. Na rozdíl od jiných lidí.

22. 11. 20:40

O přehnaném sebevědomí ministra Vlastimila Válka, jeho neschopnosti komunikace s veřejností i lékaři a nepochopení osvěty a  o chaosu

Článek

Až desetina pacientů starších 65 let končí v nemocnicích kvůli nadměrnému užívání různých léků. Upozorňuje na to Česká internistická společnost. Právě internisté se často setkávají s tím, že k nim lidé přicházejí s pěti a více léky. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky je problém třeba ve sdílení informací a digitalizaci. Nejvyšší kontrolní úřad v říjnu uvedl, že se digitalizace ve zdravotnictví zpožďuje. Podle Ministerstva zdravotnictví má přijít náprava brzy. Na užívání léků a nadbytečná vyšetření upozorňuje také kampaň internistů Vybírej moudře (Choose wisely). Ta se snaží identifikovat lékařské postupy, které pacientům přinášejí malý užitek. Efektivitu takové péče teď internisté zkoumají ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze..

Tato zpráva v Českém rozhlase mě přímo udeřila do uší.

Informaci vysílaly všechny celoplošné stanice Českého rozhlasu, například Český rozhlas Dvojka, zprávy v 11:00, 19.listopadu 2023

Zase nějaký nedostatek ve zdravotnictví, ve kterém má prsty přímo ministerstvo zdravotnictví! Digitalizace. Špatná osvěta. Posledního půl roku mám dojem, jakoby se s ministrem zdravotnictví prali z jedné strany lékaři a z druhé pacienti.

Protože jsem už starší člověk nad 65 let, jak se praví ve výše uvedené zprávě, snažím se vyznat v chaosu, který ve společnosti šíří ministerstvo zdravotnictví. Už o letních prázdninách jsem se zajímal o to, jak to bude s očkováním proti nemoci covid-19. Svá zjištění jsem shrnul v článku Nejasnosti kolem očkování proti respiračním nemocem.

Zjistil jsem také, že v mojí pražské městské části, která je plná starých lidí, to v podstatě nikoho nezajímá a u mladších lidí jsem se setkal spíše s posměchem. Tuto situaci jsem popsal v článku Také pohrdáte lidmi, kteří se chtějí očkovat proti covid-19?

3. října 2023 mělo Ministerstvo zdravotnictví tiskovou konferenci ke strategii očkování proti covid-19 a chřipce. Pan ministr Válek tam řekl, že očkovat se je možné v jeden den oběma vakcínami, do levého ramínka jednu vakcínu, do pravého druhou vakcínu. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka na této tiskovce potvrdil, že vakcíny budou dostupné u praktických lékařů.

Bohužel, můj praktický lékař řekl, že proti covidu očkovat nebude, ale že koncem října se budu u něj moci nechat naočkovat pouze proti sezónní chřipce.

Zprvu to vypadalo, že v mém blízkém blízkém okolí nebude žádné očkovací centrum. Asistent starosty Prahy 3 však vyvinul značné úsilí směrem k místní nemocnici, která tedy v půli října začala očkovat dvakrát týdně po jedné hodině zájemce o očkování protï covid-19. Nechal jsem se naočkovat v prvním možném terminu. Během týdne jsem zašel i k praktickému lékaři pro očkování proti chřipce, ale musel jsem přijít ještě jednou. Můj praktický lékař mě nechtěl očkovat dřív než uplynulo 14 dní od očkování na covid.

Pan ministr zdravotnictví patrně žádný problém s očkováním neměl, protože na svůj profil vložil fotografii, jak se v jeden den nechal naočkovat oběma vakcínami. Tím patrně jeho zájem o šíření osvěty ohledně očkování skončil. Neviděl jsem, že by své očkování někde propagoval v jiných médiích nebo že by přemluvil některé své kolegy z vlády a pětikoalice, aby také potvrdili, že se nechali očkovat.

Nyní, kdy píšu tento článek, to je 19. listopadu 2023, však vložil pan ministr Válek na svůj fejsbúk další upozornění o očkování.

Avšak pochybuji, že většina starších či nemocných lidí sleduje pravidelně jeho fejsbúk. Když jsem absolvoval u praktického lékaře asi před třemi týdny očkování proti chřipce, byl jsem v následujících hodinách velmi unaven. Musel jsem si jít lehnout a prospat se. V noci jsem však nemohl spát a tak jsem si pustil rádio. Na celostátní stanici Český rozhlas Dvojka opakovali reportáž regionální českobudějovické stanice o tom, že praktičtí lékaři odmítají očkovat proti covid-19, protože to není jejich povinnost. Bylo to okolo třetí hodiny v noci, takže to asi mnoho lidí neslyšelo. Přes den jsem však ve vysílání celostátních stanic Českého rozhlasu tuto informaci neslyšel. Zdá se mi, že Český rozhlas je nakloněn současné vládě, proto tuto informaci dále nešířil.

Ministerstvo zdravotnictví by mělo více spolupracovat s veřejnoprávním rozhlasem a televizí a iniciovat osvětu. Jistě by to při troše snahy pana ministra nebylo složité. Stanice Českého rozhlasu vysílají přes den spoustu reklam a zbytečných sebepropagačních spotů. Místo nich by se hodila důležitá zdravotní osvěta.

Jenže na to pan ministr Válek nemá asi čas, když shání na trhu chybějící léky a navíc se proti němu bouří i lékaři. Co to je za ministra, který nezná potřeby lékařů, ač je sám lékař? Ministr je politik a měl by umět vyjednávat a chápat svůj rezort. Slyšel jsem, jak pan ministr v jednom svém vystoupení říkal, že u něj je na prvním místě pacient. Ale co je to platné, když pacienty ošetřují lékaři, kteří nemají ani šanci si odpočinout a tonou v nejistotách? Lékaři jsou přece také pacienti. Ale ne každý pacient je lékař. Lékaři nejsou unaveni jen v nemocnicích. Únavu vidím i u svého praktického lékaře a u lékařů na různých poliklinikách, které navštěvuji vzhledem ke svým polymorbiditám.

Přečetl jsem si všech 26 článků, které dosud napsal pan ministr Válek na Seznam Médiu. Některé články jsou zdravotnicky osvětové, ale ve většině z nich jako by se pan ministr Válek jen bránil proti různým mediálním útokům na sebe a na ministerstvo zdravotnictví, jako by vyvracel různé „dezinformace.“.

Domnívám se však, že pan ministr především neumí ministerstvo řídit, neumí jako politik vyjednávat a nezabývá se dlouhodobou osvětou a spoluprací s médii, což je velká chyba. Za předchozího předsedy vlády Andreje Babiše se ve volebním období vystřídali ve funkci ministra zdravotnictví čtyři lidé. Z toho byli tři lékaři. Mám však dojem, že nejlépe fungovalo ministerstvo zdravotnictví za Adama Vojtěcha, který lékařem nebyl. Měl však tu nevýhodu, že se příliš bál předsedy vlády, bývalého údajného agenta StB Bureše, který ho v přímém televizním přenosu naváděl, aby nebyl slušný.

Bohužel současnému ministru zdravotnictví Válkovi chybí sebereflexe, aby si uvědomil, kolik chyb už za ty dva roky ve funkci udělal a  že by měl odstoupit z funkce. Jistě jeho sebevědomí stouplo i poté, kdy byl nedávno zvolen do funce ve vedení své strany TOP 09. Bohužel se nedá očekávat, že by ho pan premiér Fiala odvolal z funkce ministra, protože má asi strach, že by se mu ta jeho vládní pětikoalice rozpadla. Svou diletantskou prací škodí ministr Válek tomu, jak veřejnost vnímá zdravotnictví jako celek a také škodí pověsti Fialovy vlády.

Výše jsem ukázal, že páně Válkův slogan „levé ramínko, pravé ramínko“ nefuguje. Statistika ministerstva zdravotnictví ukazuje, že přestože základní očkování proti covid-19 absolvovalo necelých 7 milionů občanů, třetí posilovací dávku má zatím jen necelých 200 tisíc občanů.

Na základě toho tedy vyzývám: Levé raminko, pravé ramínko nefunguje. Ministře Válku, rezignujte!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz