Článek
U politiků jsem zvyklý na ledacos. Pokud se to týká domácí politiky, je mi to vcelku jedno. Připadá mi zbytečné, aby poslanci na sebe pokřikovali v Poslanecké sněmovně a vzájemně se obviňovali ze lži, jako to dělá poslanec Andrej Babiš.
Ovšem pokud se jedná o zahraniční politiku, měla by být vždy výroky konzultovány s ostatními politiky, alespoň s politiky stejného názorového spektra. Zahraniční politiku tvoří celá vláda. Opozice tu politiku může kritizovat, ale o základních otázkách s ní musí vláda jednat, alespoň prostřednictvím Parlamentu.
Proto mě opravdu překvapil výkřik ministryně obrany Jany Černochové, že Česká republika by měla vystoupit z OSN. O tomto výkřiku jsem se dozvěděl v den státního svátku 28. října z článku na Novinkách.cz
Ať už byl její výrok motivován čímkoli, ve funkci ministryně obrany by si podle mého názoru neměla dovolit něco takového napsat bez konzultace s kolegy ve vládě . Napsala to ještě jako výzvu. Napsala, že se stydí za OSN. Jenomže OSN není žádná sociální bublina, kde všichni táhnou za jeden provaz. Je to spíš místo pro vyjasňování postojů. Československo bylo jedním ze zakládajících členů OSN v roce 1945. Česká republika jako nástupce Československa je členem OSN od roku 1993.
Ministr obrany je jedním z členů vlády, který by měl být nadán diplomatickými schopnostmi a cítěním, a tudíž by měl být ve svých výrocích opatrný. Paní Jana Černochová během svého funkčního období ministryně obrany několikrát prokázala, že diplomatické cítění nemá. Proto si myslím, že pokud to myslí s Českou republikou upřímně, měla by na funkci ministryně obrany rezignovat.
Anketa
Chápu, že situace vlády premiéra Fialy, který řídí poněkud nesourodou koalici pěti stran, není jednoduchá. Odvolání jakéhokoli ministra by vyvolalo další útok Babišovy a Okamurovy opozice. Ale na druhé straně si myslím, že odvolání ministryně, která jedná proti oficiálnímu zahraničnímu směřování České republiky, by posílilo důvěru občanů v jeho vládu.