Článek
I když existuje plno léků a pomoci, již nalezneme v lékárně, ne vždy je právě tato instituce po ruce. Ne vždy je po ruce také nemocnice a o vybavenosti personálu na koupališti lze také spekulovat. Jak v první řadě postupovat těsně poté, co jsme zjistili bodnutí?
Co s tím
Nejprve je třeba co nejrychleji dostat žihadlo z rány. Je totiž nebezpečí, že by mohlo vypouštět jed. Zasaženou oblast omyjeme mýdlem a vodou. Doporučuje se také bodnuté místo neškrábat, mohli byste si zadělat na infekci.
Žihadlo včely medonosné dostaneme z rány buďto nehtem nebo kreditní kartou. Zkrátka jej seškrábneme. Výhodou je, že v tomto případě nezáleží na tom, zda na kartě něco je nebo zda je prázdná. Navzdory dalšímu mýtu, nesmíme k odstranění žihadla použít pinzetu. Mohlo by dojít k poničení žihadla a protržení váčku s jedem. Ten by se tak poté mohl dostat do organismu.
Ošetření kůže
Poté, co jsme žihadlo úspěšně vyndali, je třeba ošetřit poraněnou kůži. Zde je několik přípravků, které se běžně vyskytují doma popřípadě není problém je co nejrychleji najít. Těmi zasažené místo prostě potřete. Je to ocet, rozkrojená cibule, plátek citronu, který se hodí na osvěžení pitné vody, alkohol nebo francovka.
Jako jed
V souvislosti se včelami a jejich bodnutím se často hovoří o jedu. Co to vlastně ten včelí jed je a čím je zajímavý?
Jedná se o bezbarvou a dle odborníků hořkou tekutinu, která po setkání se vzduchem krystalizuje. Pro včely, které si ji samy vyrábí, slouží jako náboj do žihadla coby mocné zbraně.
Navzdory rozšířenému mýtu, že včela za svůj život „jednou píchne a umře“ je opak pravdou. „Je sice fakt, že žihadlo má zpětné háčky, takže se v kůži zachytí a včelku nevratně poškodí. Pokud ale včela bodne do něčeho měkčího, například vosy při obraně úlu, o žihadlo nepřijde a souboj bez následků přežije,“ jak tvrdí odborníci z webu pleva.cz.
Genderové znevýhodnění
Zajímavostí ze světa včel medonosných je pak i to, že žihadla mají pouze samice, popřípadě samice královny. Ty je používají pro boj se svými sokyněmi. Samci tak v tomto případě ostrouhali a nemají nic.
Anafylaktický šok
Pokud je zasažený jedinec alergický na včelí bodnutí, musíme si dát pozor, zda se u něho neobjeví anafylaktický šok. Je to stav, kdy postižený hůř dýchá, otéká mu obličej, může trpět závratí a dočasnou ztrátou vědomí. Odborníci se shodují na tom, že ta nejnebezpečnější bodnutí jsou na krku, v ústech nebo v blízkosti očí.
V každém případě je dobře co nejrychleji zavolat záchranku, aby bylo pomoženo alergikovi co nejdříve.
Zdroje:
www.pleva.cz
www.uzdravim.cz
www.nkz.cz