Článek
Působí v nich bohužel i lidé, kteří nehájí zájmy Evropy a svých zemí, nýbrž cizích mocností jako jsou Rusko, Katar nebo Čína. Tedy států stavějících se vůči Evropě nepřátelsky. Jejich činnost má jediný cíl: Oslabit celou EU zevnitř. Můžeme je najít mezi europoslanci, asistenty, různými poradci či stážisty.
Kauza Ždanoková
Mohli jsme se o tom přesvědčit v rámci dvou nedávných kauz. Nejaktuálnější z nich se týká lotyšské europoslankyně ruského původu jménem Tatjana Ždanoková, u níž byly odhaleny vazby na Rusko. Investigativním novinářům se podařilo zjistit, že aktivně spolupracovala s ruskou tajnou službou FSB.
Uniklé e-maily mezi Ždanokovou a jejími dvěma známými ruskými důstojníky tajné služby obsahovaly zprávy, v nichž poslankyně popisovala svou práci v EP, zejména její oficiální povinnosti spojené s podporou prokremelských nálad v jejím rodném regionu.
Podle informací poslankyně také domlouvala schůzky s jejím ruským prostředníkem v Moskvě nebo Bruselu spolu s žádostmi o financování z ruských zdrojů, které by podpořily její politické aktivity v Lotyšsku a Evropském parlamentu.
V jejím případě ale nešlo o žádné velké překvapení. Proruské postoje dávala už předtím najevo velmi otevřeně.
Kauza Katar
Před více než rokem zase otřásala Evropským parlamentem kauza Katargate, kde se řešilo napojení některých lidí v EP na Katar, tedy stát, který dlouhodobě vystupuje nepřátelsky vůči Západu. Katar měl platit různým lidem působícím evropských institucích výměnou za jejich podporu.
Vyšetřováno je stále několik osob a napsáno už o ní bylo mnoho, ale rád bych zde zmínil případ lotyšského Rusa Eldara Mamedova. Tento člověk působil jako politický poradce ve frakci socialistů. V Evropském parlamentu se snažil ovlivňovat rozhodování ve prospěch Ruska, Kataru a Íránu a pokoušel se mazat ze zpráv zmínky o porušování lidských práv, například v případě konfliktu v Jemenu.
Nepřekvapivě také zastával velmi tvrdý přístup vůči Saúdské Arábii, protože se jedná o rivala Íránu i Kataru. Měl také působit v ruské tajné službě GRU a dva roky také v íránských milicích. Právě až v reakci na kauzu Katargate měl být Mamedov suspendován.
Samotná frakce socialistů ho v rámci interního vyšetřování zahraničního vměšování do záležitostí EU předala belgické policii, která infiltraci agentů třetích zemí vyšetřuje.
Úsilí musí pokračovat
Nejen v Evropském parlamentu, ale i v dalších institucích jsou dohromady desítky takových lidí napojených na cizí mocnosti, jejichž činnost představuje hrozbu pro celou Evropu. Zbavit se jich ale bývá často složité. Své lobbování za zájmy nedemokratických, nečlenských zemí totiž mohou vydávat za svůj politický názor.
Prevenci korupce a zahraničního vlivu v EP by měl v budoucnu dostat na starost nový dohledový orgán, prosazovaný předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou. Právě v reakci na kauzu s Katarem už loni v lednu představila čtrnáct návrhů reforem, které by měly omezit vliv různých lobbistických skupin a zvýšit transparentnost jednání politiků.
Nápad vytvořit zastřešující nezávislý kontrolní orgán je sice krokem správným směrem. Sebelepší opatření však nemusí vůbec stačit, pokud zároveň chybí odhodlání se těchto lidí zbavit.
Máme zde totiž frakce jako krajní levice nebo socialisté nebo zelení, kde se těchto lidí zdráhali či zdráhají zbavit. Na přehledu stážistů najdete např. dcery vlivných ruských podnikatelů nebo politiků.
Tihle lidé tady nemají žádnou stáž dostávat a určitě jim nemají evropští občané platit stipendia a pobyt v Evropské unii, protože proti ní bojují.
Špička ledovce
My na to systematicky upozorňujeme od roku 2015, kdy jsme získali poznatky od českých a dalších bezpečnostních služeb. Jsou tady lidé, kteří jsou pročínští, proiránští, proruští, případně hájící další Evropě nepřátelské režimy.
Evropský parlament musí proti těmto lidem zasáhnout. Např. Rusko investovalo hodně kapitálu a energie, aby naverbovalo poslance z různých zemí do svých řad. Odhalení spolupracovníků ruských tajných služeb z posledních let představují jen špičku ledovce.
Musíme pokračovat v dalším čištění EP i dalších institucí od ruského, íránského či čínského vlivu.Vměšování cizích mocností do evropských záležitostí je naprosto nepřípustné!