Článek
Účastníky videokonference konané krátce před loňskými Vánocemi překvapila JD Holtová, když při představení tvrdila, že jako zájmena používá oni (they/them) a želva.
Na sociálních sítích Holtová vystupuje jako JD Terrapin, což je pojem označující skupinu několika druhů převážně sladkovodních želv. Její identita má dokonce svůj název - „turtlegender“, někdy též ‚tortoisegender.‘ Jde prý o tzv. xenogenderovou identitu, v níž se člověk cítí genderově spjatý s želvami.
Není pochyb o tom, že oregonský výbor pro duševní zdraví je ve své inkluzivitě velkým vzorem. Dokazuje, že v něm může zasednout opravdu jakákoli živá bytost. Samozřejmě by se stále daly najít rezervy.
Nesmí to skončit jen u živočichů
Obrovským přelomem by bylo, kdyby byli zastoupeni i jedinci identifikující se jako rostliny, houby, bakterie anebo třeba neživé předměty vytvořené člověkem. Taková individua skutečně existují.
I v Česku jste možná už slyšeli o člověku, který svoji identitu definuje jako sanitka Mercedes a dokonce tvrdí, že ho přitahují ostatní vozy stejného typu. Možná by byl někdo takový dalším vhodným adeptem do zmíněného výboru.
Nadbytečné užívání podpisů
Když už jsme nakousli téma genderových zájmen, tak pozor na jejich užívání v e-mailovém podpisu. Joshua Pearce, profesor informačních technologií na kanadské University of Western Ontario, publikoval zjištění, že podpisy v e-mailech mohou mít na svědomí lidské životy.
Jeho studie se původně zabývala e-mailovými podpisy a jejich dopadem na emise skleníkových plynů. Zkoumané bylo v této souvislosti i užívání genderových zájmen coby součást podpisu některých lidí.
Zahrnutí zájmen vyžaduje produkci dalších emisí a podle Pearcova odhadu může právě zmiňování zájmen v e-mailových podpisech způsobit v Kanadě předčasné úmrtí jednoho člověka ročně.
Jak je to možné?
Vysvětlení je jednoduché. Podpisy v e-mailech zvyšují nároky na IT infrastrukturu, a tím i celkovou spotřebu energie, jejíž výroba zase zvyšuje emise skleníkových plynů do ovzduší.
Profesor Pearce proto vyzývá k tomu, aby lidé podpisy spolu se souvisejícími informacemi, jako jsou např. právě upřednostňovaná zájmena, z elektronické komunikace v ideálním případě zcela vypouštěli.
Já si jen říkám, že pokud by se větší procento energie vyrábělo z čistých zdrojů, třeba by důsledky užívání podpisů nemusely být tak hrozivé. V každém případě je ale poučení z uvedených nedávných zpráv jasné.
Způsobům vlastní sebeidentifikace se meze nekladou
Můžete se identifikovat třeba jako planeta Saturn, rehek zahradní, prvosenka jarní nebo útočná helikoptéra. Zároveň je ale třeba mít na paměti, že e-mailový podpis, např. včetně preferovaných zájmen, byste užívat neměli.
Neužíváním zájmen u jména snížíte emise skleníkových plynů a můžete tím třeba i někomu zachránit život.
Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky