Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zpackaná role Jaroslava Duška

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Youtube: Čestmír Strakatý
24. 7. 11:35

Jaroslav Dušek se nyní dočkal nechtěného zvýšeného ohlasu kvůli jednomu rozhovoru. Abychom pochopili jeho výroky o pacientech s rakovinou, musíme si připomenout, čemu všemu se věnuje kromě herectví.

Článek

Do všeobecného povědomí vešel jako člověk mnoha rolí, zdaleka nejen filmových či divadelních. Dlouhodobě známý je svojí inklinací k alternativnímu životnímu stylu. S tím se pojí jeho zájem o různé prapodivné esoterické nauky, např. šamanské praktiky starých Toltéků.

Shrnout zde veškeré jeho myšlení v celé jeho komplexnosti bohužel přesahuje možnosti jednoho článku. Stručně řečeno jde o velmi svérázné názory týkající se mnoha oblastí, třeba takových běžných lidských činností, jako je konzumace jídla a pití.

Bez jídla a pití

Podle něho člověk nemusí potřebovat žádnou potravu, stačí mu jen energie ze světla a vzduchu. V jednom dávném rozhovoru pro Lidové noviny se nechal slyšet, že „pokud by bytost byla schopná nabrat energii přímo ze světla a ze vzduchu, nemusela by jíst. Patrně na Zemi existují takoví lidé. Například Pavel Mácha, půstař a pilot, který drží 65tidenní půsty. Během půstu pije jenom destilovanou vodu a od určitého dne ani nepije, požívá pouze přímou energii ze vzduchu a popisuje to ve svých denících. Moji kamarádi byli teď v Rusku, kde v jedné osadě potkali pětašedesátiletou paní, která šest let nejedla ani nepila, a přesto čůrala, což je zajímavý. Velmi statná selka.“ Kdybyste to náhodou nevěděli, toto přesvědčení o nepotřebnosti jídla a pití pro život má dokonce svůj název - jedná se o tzv. breatharianismus.

Velká škoda, že dosud nebyly tyto přelomové myšlenky důsledně šířené ve státech, jako je Somálsko, Středoafrická republika nebo Jemen, kde se potýká velká část lidí s podvýživou. Pokud by se Jaroslavu Duškovi či dalším příznivcům tohoto přesvědčení podařilo problém podvýživy tímto způsobem vyřešit, prokázali by tím obrovskou službu lidstvu a mohli by aspirovat na Nobelovu cenu míru.

Přinejmenším jednoho ocenění se už ale Jaroslavu Duškovi dostalo. Ne překvapivě obdržel v roce 2007 za své dobré šamanské rady pro každý den ocenění Stříbrný bludný balvan.

Dušek v roli lékaře

Pokud jde o další oblasti jeho zájmu, nezůstalo jen u samotných fyziologických procesů lidského těla. Známý herec zabrousil třeba i do oboru lékařství. Nedávná koronakrize poskytla velmi dobrou příležitost pro udělování velmi nevšedních rad. Přišel mimo jiné s velmi originálním způsobem prevence nemoci covid-19.

Právě v době koronakrize v divadelním pořadu Malá Vizita & Duše K kromě mnoha jiného prohlásil, že „před velkým onemocněním nás chrání duchovní archetyp, pokud jsme schopni to v sobě aktivovat a pokud jsme schopni v sobě aktivovat animu, která nás chrání před malým (běžným) onemocněním – anima jako „chuť žít.“ Mělo prý jít o reálnou možnost, jak se vypořádat s koronavirem, když podle něho nebyl lék. Opravdu skvělá rada, za kterou mu mohou tisíce lidí poděkovat.

Nemělo by nás proto vůbec překvapovat, že v rozhovoru u Čestmíra Strakatého řekl, že rakovina je volba a ti, co umírají na rakovinu, ve skutečnosti umírají na to, že nenávidí život. Jaroslav Dušek se v tomto případě opět stylizoval do role lékaře - tentokrát onkologa.

Mám ale pocit, že ani v jednom z obou zmíněných případů mu tato role úplně nesedla. Více než lékaře připomínal psychiatrického pacienta, tedy člověka v opačném postavení a na úplně jiném oddělení.

Varování: Článek obsahuje prvky ironie a nadsázky.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz