Hlavní obsah
Lidé a společnost

Česká jména a příjmení: častá, vyšlá z módy i vulgární

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Dafne Cholet / Wikipedia Commons / CC BY 2.0
26. 2. 9:42

Existují křestní jména, se kterými se setkáváme často, ale dříve mezi nejčastější rozhodně nepatřila. Naopak jména, která dnes považujeme za staromódní a s jejichž nositeli se často nesetkáváme, byla v minulosti v módě.

Článek

Mezi nejčastější mužská křestní jména můžeme dnes zařadit jména jako Jiří, Jan, Petr, Josef, Pavel, Martin nebo Tomáš. Podle statistiky z roku 2016 nosí taková jména téměř 1,65 milionu obyvatel České republiky. Dříve ale byla v módě zcela jiná jména. Často jsme se tak mohli setkat s Pravoslavem, Kazimírem, Slavomilem, Justínem, Vendelínem, Věroslavem nebo Herbertem. Tato jména jsou dnes jen ojedinělá, ale i tak se s jejich nositeli můžeme setkat.

Nejpočetnějšími ženskými jmény dnešní doby jsou Jana, Marie, Eva, Hana, Anna, Lenka nebo Kateřina. Takových žije na našem území skoro 1 milion. Mezi trendy dob minulých můžeme zařadit například jména Evelína, Leontína, Elvíra, Matilda, Josefína, Larisa nebo Květoslava. Narazíme na ně i dnes.

V současnosti však lze dítě, které se u nás narodí, pojmenovat prakticky jakkoli, proto stále přibývá počtu jmen, která se u nás vyskytují. Částečně je to způsobeno přílivem cizinců, kteří u nás žijí a pojmenovávají své děti tak, jak je zvykem v jejich zemi. Češi se na tomto trendu ale také podílí velkým dílem. Pojmenovávají své děti zahraničními nebo i exotickými jmény, nebo jim dávají jména podle svých oblíbených postav z knih, filmů či seriálů.

Jaká jsou ale nejhorší česká příjmení, se kterými se můžete setkat? Nad některými se usmějete, u některých vám bude i trochu líto jejich nositele.

Na Moravě se můžeme setkat se 14 nositeli příjmení Oslizlo. Nesmíte však dát na první dojem. I toto můžou být pohlední a milí pánové. Ve Středočeském kraji se zase můžeme setkat s rodinou Straširybek. Konkrétně v Mladé Boleslavi pak objevíme největší množství nositelů příjmení Haspeklo.

Poměrně časté je po celé České republice i příjmení Skočdopole. Pro ženu hledající svého ideálního partnera může být pak odrazující příjmení Rádsetoulal. Není ani ojedinělé, že se setkáte s někým, kdo je Nevím nebo Nepovím.

Nejhorší kategorii příjmení však tvoří ta, která jsou buď sama o sobě vulgární, nebo mohou určitou vulgaritu evokovat. Jednoduché to určitě nebudou mít ženy s příjmením Píčová. Těch je v České republice celkem 68. Nutno však uvést, že mužská podoba tohoto jména není označením ženského orgánu, jak by se nabízelo, ale je to jednoduše pan Píč.

Dohromady 13 najdeme v Česku mužů, kteří nosí příjmení Hajzl. Žen s příjmením Sprostá a mužů s příjmením Sprostý je celkem 12. Představte si také, že na svého souseda voláte Štětko. Opravdu netradiční příjmení, přesto jich na našem území bydlí 446. Na Moravě najdeme i dva, kteří se mohou pyšnit příjmením Kokot. Téměř 600 lidí v Čechách a na Moravě nosí příjmení Jebavý nebo Jebavá.

Pytlů najdeme v ČR 158. Opravdu těžké to musí mít i pan Pinda. Je jich celkem 25. S příjmením Šuk se po Česku pohybuje 109 jeho nositelů. Ještě o něco více je Šoustalů, celkem 111. No a na závěr ještě jedno příjmení, jehož poslední nositel zemřel v roce 2015. Jeho příjmení bylo Kunda.

Zpracováno na základě dat Českého statistického úřadukdejsme.cz.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz