Hlavní obsah
Cestování

Neznámá místa Prahy VII: Řád maltézských rytířů má své místo v samém srdci Prahy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pane č / Wikipedia Commons / CC BY 3.0

Kostel Panny Marie pod řetězem

24. 1. 11:21

Když se řekne řád maltézských rytířů, mnoho lidí si představí jakýsi starodávný řád podobný templářům nebo svobodným zednářům tak, jak jej známe z novodobých konspiračních teorií. Je to ale úplně jinak.

Článek

Maltézský řád je jedním z nejstarších v naší historii. Jeho kořeny sahají až do 11. století. Ve středověku se jednalo o jeden z nejvlivnějších a nejmocnějších rytířských duchovních řádů té doby.

Foto: VitVit / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Kostel Panny Marie pod řetězem, sídlo maltézských rytířů v Praze

Řád existuje až do dnešních dnů a jeho název se odvozuje od názvu ostrova, na kterém se usídlili jeho členové, přestože řád vznikl v Jeruzalémě a nějakou dobu sídlil i na ostrově Rhodos. Do českých zemí se dostává ve 12. století a jeho členové bývají často označováni jako johanité.

Dnes se řád soustředí zejména na činnosti charitativní povahy a nemůžeme jej tak už označovat jako rytířský řád v pravém slova smyslu. Přesto i v Praze najdeme místo, které je jedinečné nejen svým vnějším vzhledem, ale i tím, že v něm tento řád sídlí. Je velmi nápadné a je prakticky v centru města. Přesto si jej spousta z nás ani nevšimne.

Foto: VitVit CC BY-SA 4.0

Původní gotické zdivo mísící se s novou přestavbou

Když přejdeme Karlův most ze Starého Města na Malou Stranu, většinou se budeme dívat přímo před sebe a budeme uchváceni do nebes stoupajícím kostelem sv. Mikuláše na Malostranském náměstí. Nebo se možná budeme snažit protlačit davem turistů bez větších zranění, protože toto místo bývá velmi často opravdu přeplněné. Málokdo se podívá do boční uličky, když je tu toho tolik k vidění. Obchody se samými dobrotami na obou stranách ulice, restaurace s delikatesami, historická vozidla a mnoho dalšího.

Kdo se ale podívá do první boční uličky vlevo ve směru na Malostranské náměstí, spatří zpoza rohu vyčnívat část nádherného kostela. A nebudete to jen ledajaký kostel. Je to kostel Panny Marie pod řetězem, sídlo maltézských rytířů.

Foto: VitVit / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Takto uvidíme vyčnívat kostel Panny Marie pod řetězem v boční uličce za Karlovým mostem, v červeném poli typický znak řádu tzv. maltézský kříž

Dáme-li se touto uličkou, brzy spatříme kostel v celé své kráse, na obou věžích vyvěšené znaky řádu, maltézské kříže. Portikem, neboli hlavním vchodem, se dostaneme na netypické nádvoří kostela, které je ze všech čtyř stran obehnáno zdí. Už i tady na nás dýchne historie a nám se naskytne možnost na opravdu krásné pohledy na sídlo maltézského řádu.

Maltézská komenda zde byla vystavěna ve 12. století, a to přímo u paty Juditina mostu. Karlův most zde ještě nestál a původní Juditin most byl veden trochu jiným směrem, takže na Malou Stranu ústil přímo u románské baziliky, předchůdkyně tohoto gotického kostela, která stála v místě dnešního nádvoří.

Foto: Dezidor / Wikipedia Commons / CC BY 3.0

Nádvoří kostela Panny Marie pod řetězem

Kostel bohužel nebývá pravidelně zpřístupněn veřejnosti a navštívit jej lze pouze při výjimečných příležitostech. Dostat se sem ale určitě můžete během Vánoc, kdy je v kostele vystaven Betlém z 19. století.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Maltézský řád

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz